Czy wszywka alkoholowa jest wystarczającym sposobem na uniknięcie dalszego rozwoju choroby alkoholowej?

Wszywka alkoholowa Esperal jako narzędzie awersyjnego leczenia farmakologicznego – opis działania, wskazania i przeciwwskazania do stosowania.

Osoby, które podejrzewają u siebie problemy z alkoholem bardzo często pierwsze swoje kroki w aspekcie szukania pomocy  antyalkoholowej stawiają w Internecie lub u znajomych z podobnymi doświadczeniami. W większości albo natrafiają na chaos informacyjny, albo próbują zrozumieć sposoby działania poszczególnych metod, zniechęcając się do dalszych kroków, ponieważ liczne skomplikowane nazwy medyczne mogą być dla nich trudne i nowe. W ten sposób narastająca frustracja popycha takich ludzi ku jeszcze większego uzależnienia, skłaniając do sięgania po kolejne dawki alkoholu, umożliwiającego zapijanie smutków.

W niniejszym artykule szerzej omówiono jeden ze sposobów przeciwdziałania chorobie alkoholowej, jakim jest awersyjna metoda farmakologiczna ze szczególnym uwzględnieniem tabletek Esperal, popularnie nazywanych „wszywką alkoholową”.

Esperal w formie jałowej tabletki

Jałowe tabletki Esperal są środkiem farmakologicznym, które podaje się osobom uzależnionym od alkoholu w ramach bezbolesnego, mało inwazyjnego, bezpiecznego i krótkiego zabiegu chirurgicznego. Taka terapia jest o tyle korzystna, że jedno zaszycie działa od ośmiu miesięcy (co deklaruje producent) do około roku (jak szacują lekarze w oparciu o indywidualne cechy danego Pacjenta). Tym samym jest to forma skutecznie przerywająca ciągi alkoholowe, zwiększająca motywację do zmian, a także pozwalająca na pracę nad swoimi słabościami.

Esperal – atuty i wady, szanse i zagrożenia

Mimo, iż Esperal wykazuje wysoki poziom skuteczności, należy jasno podkreślić, że mimo formy tabletki, aplikowanej pod skórą, z substancją czynną o nazwie Disulfiram, wywołującą określone reakcje w organizmie, to sama wszywka nie jest lekiem na alkoholizm. Do tej pory w medycynie nie opracowano specyfiku, który skutecznie obniżałby poziom uzależnienia i odczuwanego głodu alkoholowego. Jest to możliwe do osiągnięcia jedynie poprzez stałą pracę nad sobą w ramach np. psychoterapii oraz grup wsparcia np. AA. Mimo to stosowanie Esperalu jest bardzo korzystne i w pozytywny sposób wpływa na postrzeganie alkoholu. Dzięki niemu człowiek zmienia swoje nastawienie, wzmacnia swoją motywację i łatwiej mu utrzymać życie w trzeźwości. Esperal, a właściwie jego substancja aktywna, warunkuje zastępowanie pozytywnych skojarzeń z alkoholem (np. alkohol jako relaks, odpoczynek, dodanie odwagi, czynnik obniżający napięcie i stres) na te nacechowane negatywnie. W oczach osoby uzależnionej staje się źródłem bólu, cierpienia, dyskomfortu i złego samopoczucia. W tym miejscu należy zaznaczyć, że część alkoholików znających sposób działania wszywek tego typu myśli kieruje nie do samego alkoholu, a do samej wszywki, winiąc ją za swój stan i samopoczucie. Tym samym niejednokrotnie spotyka się osoby usuwające wszywkę lub odliczające dni do wygaśnięcia jej aktywności tylko po to, aby znów bezkarnie się napić. Z tego powodu tak ważne jest uzupełnianie działania wszywki poprzez inne metody leczenia i terapii.

Znaczenie doświadczenia i świadomości reakcji disulfiramowej

Głównym aspektem wywołania negatywnych skojarzeń z alkoholem są doświadczenia związane z przeżyciem tzw. reakcji disulfiramowej lub świadomość jej działania i potencjalnego wystąpienia. Na co dzień wszywka jest całkowicie bezpieczne i neutralna dla organizmu, człowiek jej nie wyczuwa ani podczas ruchów, ani poprzez dotyk miejsca zabiegu. Tym samym Disulfiram daje o sobie znać jedynie wtedy, kiedy łamana jest abstynencja alkoholowa. Oprócz samych napojów procentowych należy uważać także na niektóre leki, jak np. antybiotyki lub syropy na kaszel, produkty spożywcze typu ocet i nadziewane, nasączane wyroby cukiernicze, a także kosmetyki – pianki do golenia, antyperspiranty, płyny do higieny ust. Warto uważać także na niektóre chemikalia. Oczywiście w takim przypadku reakcja na alkohol będzie znacznie mniej natężona, krótsza i mniej szkodliwa dla zdrowia, jednak należy mieć świadomość konsekwencji. W przypadku spożywanego alkoholu w postaci piwa, wina, wódki i innych trunków sprawa zależna jest od ilości spożytego czystego alkoholu, tempa picia, poziomu tolerancji alkoholowej, poziomu uzależnienia, a także czynników osobistych, jak płeć i ciężar ciała, a także dawki zaimplantowanego Esperalu. Reakcja disulfiramowa w takim przypadku jest znacznie bardziej natężona i może trwać nawet kilkanaście godzin. Formą przypomina silne zatrucie alkoholowe, czego objawem jest: biegunka, nudności, wymioty, zaczerwienienie twarzy, kołatanie serca, rozszerzanie naczyń krwionośnych, skoki ciśnienia, wzmożona potliwość, suchość i metaliczny posmak w ustach, nadwrażliwość na bodźce, stany lękowe, duszności i problemy z oddychaniem, problemy ze snem, ból mięśni, głowy i brzucha oraz w klatce piersiowej. Często pojawiają się drgawki przypominające padaczkowe, może dojść do trwałego uszkodzenia narządów wewnętrznych, zawału, a nawet śmierci.

Biologiczne podstawy działania Esperalu

Czynnikiem łączącym ze sobą działanie Esperalu i reakcję organizmu jest wpływ Disulfiramu na sposób trawienia alkoholu. Przede wszystkim wszywka alkoholowa zaburza pracę enzymu wątroby odpowiadającego za trawienie właśnie tego typu substancji. Enzym ten nazywa się dehydrogenazą alkoholową. W normalnych warunkach spożywany etanol przemieniany jest w toksynę (aldehyd octowy), a następnie utleniany w mniej szkodliwy kwas octowy, z którym organizm radzi sobie poprzez wydalanie. Łańcuch ten zostaje zaburzony i organizm zaczyna kumulować w sobie szkodliwe toksyny. Nie mogąc sobie poradzić z ich nadmierną ilością, pojawiają się objaw zatrucia wspomniane powyżej. Człowiek odczuwa wtedy spadek samopoczucia i kondycji, a pozostawiony sam sobie, bez opieki, znajduje się w sytuacji realnie zagrażającej jego życiu i zdrowiu. Ulgą w takiej sytuacji może być przejście przez proces odtruwania alkoholowego.

Wskazania i przeciwwskazania zabiegowe

Warto zastanowić się więc: kiedy i kto może skorzystać z zabiegu implantacji wszywki alkoholowej, a kiedy będzie to utrudnione.

Przede wszystkim lek ten wydawany jest na receptę i podawany Pacjentom cierpiącym z powodu choroby alkoholowej, którzy świadomie zgodzą się na tę formę leczenia, poświadczając swoją wolę własnoręcznym podpisem. Terapia ta jest dostępna jedynie w prywatnych gabinetach, nie ma możliwości jej refundacji przez NFZ, tym samym wszelkie państwowe ośrodki odwykowe nie mają jej w swojej ofercie. Należy liczyć się więc z kosztami w granicach kilkuset złotych – zwykle w przeliczeniu wychodzi od 1 do 2 zł dziennie.

Aby podejść do zabiegu należy pomyślnie przejść przez konsultację medyczną, która jest obowiązkowa przed zabiegiem. Jest to moment kiedy ustalana jest dawka leku, podpisywane są dokumenty w tym zgoda na zabieg, a także sprawdzana jest obecność przeciwwskazań. Należą do nich: niepełnoletność, ciąża, laktacja, choroby i zaburzenia psychiczne, choroby przewlekłe: zapalenie nerwu wzrokowego lub zapalenie wielonerwowe, choroby układu sercowo-naczyniowo-krążeniowego, a także nadwrażliwość na składniki tabletki i brak zachowanej abstynencji przez minimum 48 godzin przed zabiegiem. W tym ostatnim przypadku lekarz może skierować Pacjenta na odtruwanie alkoholowe.

Opis zabiegu i odpowiedniego miejsca do jego wykonania

Zabieg trwa około 30 minut i składa się z kilku etapów:

  • Rejestracji na zabieg i konsultacji medycznej,
  • Podania znieczulenia miejscowego,
  • Nacięcia skóry na niewielkim obszarze (1-2cm) w okolicy pośladka, ramienia lub łopatki,
  • Wprowadzeniu za pomocą sterylnych narzędzi odpowiedniej dawki leku określonej przez lekarza,
  • Zaszycia rany szwami,
  • Przyłożeniem opatrunku i podania antybiotyków,
  • Wydaniem zaleceń i certyfikatu uczestnictwa w zabiegu.

Aby zabieg był maksymalnie bezpieczny powinien odbywać się w miejscu, w którym:

  • Zostało przystosowane do tego typu zabiegów,
  • Zapewnia opiekę i kontrolę wykwalifikowanego i doświadczonego zespołu lekarzy i medyków,
  • Posiada na wyposażeniu oryginalny lek, jałowe i jednorazowe narzędzia, wysokiej klasy sprzęt, a także wyroby medyczne znanych i renomowanych firm,
  • Zapewnia dyskrecję, miłą atmosferę, dyspozycyjność po zabiegu, szczerą chęć pomocy, a także profesjonalność i skuteczność działań.

Takim miejscem na terenie Łodzi zdecydowanie jest: http://esperallodz.pl/. Nie czekaj aż Twój stan przez alkohol się pogorszy,