Czy samouk może zostać UX Designerem?

Szkolenia z metod UX właściwie to dzisiaj już chyba nikogo nie dziwią. Świat wirtualny się rozwija. Wiele firm doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest to, aby w tym miejscu zaistnieć. Tylko od tego zależy tak naprawdę ich sukces. I na tym właśnie korzystają UX Deignerzy. Na nich jest właśnie największe zapotrzebowanie na rynku. Czy samouk może zostać UX Designerem? Warto poszukać odpowiedzi na to pytanie.

Nauka czyni mistrza

Właściwie to nie da się odpowiedzieć na to pytanie w sposób jednoznaczny. Dlaczego? Ponieważ są takie osoby, które po przeczytaniu jednej książki, wiedzą tak naprawdę wszystko lub też przynajmniej podstawy. Wystarczą dwie kolejne pozycje literackie, tutorial w internecie i mogą działać w świecie UX. Jednak zdecydowana większość osób nie ma tak łatwo i ich działania muszą skupić się w pierwszej kolejności dookoła specjalnych szkoleń, które pozwolą im na zapoznanie się z tematem. Tym bardziej że UX Designer to zawód nie byle jaki. Wymaga on znajomości nie tylko nowoczesnych technologii, ale bardzo często psychiki człowieka. No w końcu chodzi tu o to, aby wzbudzić pozytywne odczucia wśród użytkowników. Zadanie jak widać wcale nie należy do łatwych.

Szkolenia darmowe i płatne

Świat idzie do przodu, więc oferta edukacyjna jest bardzo szeroka. Zarówno, jeżeli chodzi o szkolenia ux darmowe oraz płatne. Jeżeli ktoś nie do końca jest pewny tego, czy jest to dla niego odpowiednia dyscyplina, może skorzystać w pierwszej kolejności z kursów darmowych, tutorialów. Inni UX designerzy, którzy mają nie tylko wiedzę, ale również doświadczenie, chętnie opowiadają o zadaniach z jakimi mają na ogół do czynienia. Już na tej podstawie można zdobyć już dużą część wiedzy. Jednak będzie ona i tak znikoma, ponieważ UX to tematyka bardzo zawiła. Najczęściej odnosi się ona do produktów cyfrowych, ale nie zawsze tak jest. Dlatego trzeba dowiedzieć się, jak reagować w każdym z przypadków, aby móc należycie wykonywać zadania powierzone przez klientów. Tylko od tego bowiem zależy dalszy rozwój zawodowy UX Designera.

Praktyka, praktyka, praktyka

Szkolenia szkoleniami, ale nie ma się co oszukiwać, że tylko dzięki temu będzie można się czegoś nauczyć. Duży nacisk należy położyć na samodzielne praktykowanie zdobytej wiedzy. To pozwoli stwierdzić, czy tak naprawdę ktoś dobrze czuje się w środowisku UX Designerów. Praktykować można na różne sposoby, Zgłaszając się chociażby do różnych firm na staż. Można również ściągnąć sobie na początek darmowe wersje różnych programów, które mocniej pozwolą zapoznać się z daną tematyką. Na Facebooku, czy też w innych social mediach, znaleźć można specjalne grupy dla UX Designerów, które zawsze służą wsparciem. W szczególności osobom, które stawiają pierwsze kroki w tej branży. Może to fakt, że w tej branży konkurencja już jest duża, ale to tak naprawdę nic nie oznacza. Jeżeli ktoś jest naprawdę dobry i faktycznie odnajduje się w danej tematyce, to na brak zainteresowania ze strony pracodawców narzekać nie będzie mógł.