Rękawiczki nitrylowe mają szereg zalet. Dobrze przylegają do dłoni, są wytrzymałe i wystarczająco elastyczne. Zapewniają wysoki poziom ochrony, ponieważ zapobiegają bezpośredniemu kontaktowi z drobnoustrojami i pozostają odporne na przekłucia. Zdaniem niektórych wyróżniają się też hipoalergicznością. Czy rękawiczki wykonane z nitrylu faktycznie są bezpieczne dla alergików? Sprawdź!Czym charakteryzują się rękawiczki nitrylowe?
Rękawiczki nitrylowe są wykonane z kauczuku butadienowo-akrylonitrylowego (NSR). Jest to materiał produkowany z wykorzystaniem organicznych związków chemicznych, który cechuje się dobrymi właściwościami barierowymi. Nadaje się do stosowania u osób nadwrażliwych na lateks, gwarantując ochronę przed bezpośrednim kontaktem z patogenami (wirusami, bakteriami czy grzybami). Ponadto wyróżnia się wysoką odpornością na środki chemiczne o różnej specyfice.
Niewątpliwymi zaletami nitrylu są też trwałość i duża wytrzymałość. Dobrze chroni on organizm przed zakażeniem w różnych sytuacjach. Sprawdza się zarówno podczas stosowania w warunkach medycznych, jak i w czasie wykonywania codziennych prac w gospodarstwie domowym. Z uwagi na uniwersalność często sięga się po rękawiczki nitrylowe w placówkach ochrony zdrowia i gabinetach kosmetycznych. Stanowią też podstawowe wyposażenie firm działających w branży spożywczej, zajmujących się np. produkcją warzyw i owoców czy przetwórstwem mięsa.
Czy rękawiczki lateksowe są bezpieczne dla alergików?
Jeszcze do niedawna największą popularnością wśród środków ochrony osobistej cieszyły się rękawiczki lateksowe. Bez wątpienia zapewniają one bardzo dobrą ochronę przed zakażeniami, jednak mogą być źródłem problemów skórnych związanych z dość powszechnym uczuleniem na kauczuk naturalny. Dlatego, mimo bardzo wysokiego stopnia wytrzymałości i komfortu stosowania, zostały wyparte przez rękawiczki nitrylowe, które cechują się mniejszym potencjałem alergizującym, zapewniając jednocześnie lepszy poziom zabezpieczenia przed niebezpiecznymi czynnikami biologicznymi.
Czy rękawiczki nitrylowe są jednak całkowicie hipoalergiczne? Nie do końca. W ich składzie nie ma protein lateksu, a ilość chemicznych akceleratorów wulkanizacji wywołujących reakcje skórne została w nich zmniejszona do minimum. Ze względu na zawartość niektórych związków chemicznych mogą jednak powodować zaczerwienienie, świąd czy wysypkę u osób o szczególnej wrażliwości. Mimo to nie ma wątpliwości, że stanowią dobrą alternatywę dla rękawiczek lateksowych, a pojawienie się reakcji skórnej po ich zastosowaniu to naprawdę rzadkość.
Niezależnie od tego, jakie rękawiczki wybierzesz, przed zakupem zwróć uwagę na ich parametry. Sprawdź opisującą je klasę wyrobu medycznego oraz klasę ochrony (PPE). Upewnij się też, że produkt spełnia aktualnie obowiązujące normy. Dzięki temu będziesz mieć pewność, rękawiczki zapewniają Ci wysoki poziom ochrony przed zakażeniami.