Czy liczenie kalorii w diecie ma sens?

Liczenie kalorii w diecie to praktyka, na którą często decydują się osoby walczące o atrakcyjną sylwetkę. Wiele osób uznaje ją za niezwykle istotny element procesu odchudzania lub zwiększania masy ciała. Jednak czy słusznie? Jakie informacje możemy uzyskać dzięki liczeniu kalorii i w jaki sposób mogą one okazać się przydatne?

Liczenie kalorii — czego pozwala się dowiedzieć?

Wartość kaloryczna danego posiłku określa, jaka ilość energii zostanie przyswojona przez organizm podczas trawienia. Od tego, ile kalorii przyjmujesz, zależeć będą Twoje postępy w diecie — spożywanie zbyt dużej ilości będzie wiązać się z przybraniem na wadze. Jedzenie poniżej swojego zapotrzebowania sprawi natomiast, że schudniesz. Pamiętaj, że dostarczana z żywności energia zasila cały Twój organizm. Jest potrzebna m.in. dla sprawnej pracy mózgu i prawidłowego przebiegu procesów życiowych.

Liczenie kalorii może przyjmować wiele form. Niektórzy są w tej kwestii bardzo skrupulatni, inni tylko powierzchownie określają wartość energetyczną przyjmowanego pokarmu. Do liczenia i śledzenia ilości spożywanych kalorii wystarczy zwykły zeszyt, ale można też korzystać z dedykowanych temu procesowi aplikacji mobilnych. Informacje o kaloryczności poszczególnych pokarmów można znaleźć na ich opakowaniach lub wyszukać w internecie.

Czy warto liczyć kalorie w diecie?

Liczenie kalorii jest procesem dość żmudnym, jednak w niektórych przypadkach może istotnie pomóc w osiąganiu założonego celu diety. Umiejętność choćby i pobieżnej oceny ilości przyjmowanych kalorii pomaga nam uświadomić sobie, ile rzeczywiście zjadamy. Dzięki liczeniu kalorii wiemy, kiedy zrezygnować z posiłku, by nie zjeść za dużo i nie przybrać na wadze. Praktyka ta okaże się przydatna jednak także wtedy, gdy chcemy zwiększyć masę.

Warto pamiętać, że w przypadku niektórych produktów lub dań możliwa jest tylko orientacyjna ocena kaloryczności. Dokładne liczenie kalorii nie zawsze ma więc sens, nie znaczy jednak, że należy całkowicie rezygnować z niego także w przypadku pozostałych pokarmów.

Jeśli zraża Cię czasochłonność tego procesu, nie martw się — z czasem będziesz zapamiętywać wartość energetyczną kolejnych produktów, a liczenie kalorii stanie się proste i intuicyjne. Jeżeli w Twoim jadłospisie co jakiś czas przewijają się te same produkty, sumowanie ich wartości energetycznej będzie jeszcze prostsze — prawdopodobnie będziesz to robić automatycznie i bez zastanawiania się. Taki nawyk z pewnością okaże się przydatny w osiąganiu Twoich celów.

Dieta online — kontrola nad kaloriami bez potrzeby liczenia

Osoby, które chcą mieć kontrolę nad ilością i właściwościami przyjmowanych pokarmów, ale nie lubią poświęcać czasu na żmudne wyliczanie ilości kalorii, mogą zdecydować się na zakup gotowego jadłospisu lub zestawu przepisów z już wyliczoną wartością energetyczną poszczególnych dań. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest dieta online, dzięki której wszystko, czego potrzebujesz do przygotowania posiłków, masz w wygodnej, cyfrowej formie.