Czy kosmetyk naprawdę jest naturalny? Dowiedz się, jak to sprawdzić

Na drogeryjnych półkach i w ofertach manufaktur kosmetyków znaleźć można produkty określane jako naturalne. Wiele osób całkowicie zawierza takiej informacji, nie sprawdzając nawet, czy wybrany kosmetyk rzeczywiście spełnia określone kryteria. A może warto przyjrzeć się bliżej przynajmniej składowi kremu czy szamponu? Dzisiaj podpowiemy Ci, jak sprawdzić, czy dany kosmetyk na pewno jest naturalny.

Naturalny kosmetyk – co to właściwie znaczy?

Mianem naturalnych określane są kosmetyki, w których składach występują głównie substancje pochodzenia roślinnego lub mineralnego. Zawierają one wyciągi roślinne i kwiatowe, naturalne oleje czy ekstrakty ziołowe. Nie zawsze jednak pozbawione są wszelkich składników chemicznych, jednak nawet jak je mają w składzie, to jedynie w minimalnych ilościach.

Nie ma odgórnych wytycznych dotyczących tego, ile procent naturalnych komponentów musi zawierać dany produkt, aby można było go nazwać naturalnym. Umownie przyjmuje się jednak, że powinno to być co najmniej 95%, a najlepiej jeszcze więcej.

Warto w tym miejscu również zaznaczyć, że znaczenie ma nie tylko to, jakiego pochodzenie jest substancja, ale też, w jaki sposób została pozyskana. Warunkiem jest, by otrzymywanie składników wykorzystywanych do produkcji kosmetyków naturalnych odbywało się uszanowaniem środowiska naturalnego.

Szukasz przyjaznych dla skóry kosmetyków naturalnego pochodzenia? Sprawdź ofertę manufaktury Manu Natu na https://manunatu.pl/naturalne-kosmetyki.

Czego nie powinien zawierać naturalny kosmetyk?

Na czarnej liście substancji, których nie powinno być w składach naturalnych kosmetyków, znajdują się takie jak:

  • parabeny;
  • olej mineralny;
  • parafina;
  • wazelina;
  • silikony;
  • sztuczne barwniki;
  • syntetyczne zapachy.

Jeśli zatem zobaczysz w opisie produktu takie składniki, najprawdopodobniej nie masz do czynienia z naturalnym kosmetykiem.

Naturalne kosmetyki do codziennej pielęgnacji cery znajdziesz na https://manunatu.pl/naturalne-kosmetyki-do-twarzy.

Czy naturalny znaczy wegański?

Pojęcia naturalny i wegański często są ze sobą mylone, a trzeba mieć świadomość, że oznaczają zupełnie co innego. Kosmetyki wegańskie mogą, ale wcale nie muszą być naturalne. W ich formułach nie mogą znaleźć się natomiast żadne składniki pochodzenia zwierzęcego takie jak choćby wosk, mleko, miód czy lanolina, ale substancje syntetyczne już tak.

A może chcesz też wypróbować naturalne kosmetyki do włosów? Kupisz je na https://manunatu.pl/naturalne-szampony.

Kosmetyki naturalne a organiczne – czy to znaczy jedno i to samo?

Kosmetyki organiczne, określane także jako bio, są na bazie naturalnych ekstraktów czy olejów, ale pochodzących z certyfikowanych źródeł i upraw. Oznacza to, że pochodzenie każdego składnika poświadczone jest odpowiednim certyfikatem. Produkty posiadać mogą certyfikaty typu Ecocert, Cosmebio i wiele innych.

Organiczne kosmetyki do pielęgnacji często są w 100% zrobione z naturalnych składników i nie zawierają konserwantów. Nie ma w nich też czystej wody, mogą być za to wody kwiatowe.

Kosmetyk naturalny wcale nie musi być jednocześnie organicznym, choć może zawierać wyciąg, olejek czy masło roślinne pochodzące z certyfikowanej bio uprawy.

W związku z tym, że substancje, z których produkowane są kosmetyki organiczne, muszą być nie tylko naturalne, ale też certyfikowane, wszelkiego rodzaju kremy, balsamy i inne produkty z tej kategorii zwykle są droższe od tych zaliczanych do grupy wyłącznie naturalnych lub tylko wegańskich.