Czy każdy samochód musi mieć ISOFIX?

System Isofix znacznie ułatwia zamontowanie fotelika w samochodzie. Jest też o wiele bezpieczniejszą opcją niż zapinanie fotelika za pomocą pasów. Podpowiadamy, czy każdy samochód posiada ten system i jakie korzyści przynosi on rodzicom.

Czym jest Isofix? Od kiedy jest stosowany w samochodach?

Isofix to system mocowania fotelików samochodowych do kanapy auta. Został stworzony w latach 90 XX w. Składa się z dwóch uchwytów przymocowanych do tylnych kanap w samochodzie. Do nich montuje się specjalny fotelik z bazą Isofix. Jest to rozwiązanie bardzo bezpieczne, ponieważ fotelik jest niejako przyczepiony do nadwozia.

Warto wspomnieć, czy we wszystkich samochodach znajdziemy ten system.

Czy każdy samochód ma system Isofix? Czy działa on tak samo w przypadku fotelika samochodowego 0-13 kg, jak i fotelika 9-25 kg?

System Isofix jest montowany w każdym samochodzie wyprodukowanym na terenie Unii Europejskiej od 2006 r. To powoduje, że starsze auta mogą nie być w niego zaopatrzone. W przypadku samochodów spoza Unii Europejskie data graniczna to 2011 r.

Aby przekonać się, czy w naszym samochodzie został zamontowany system Isofix wystarczy:

  • poszukać uchwytów — aby je znaleźć, musimy wsunąć rękę w szczelinę między tylnym siedziskiem a oparciem kanapy;
  • odnaleźć metkę lub oznaczenie Isofix — w miejscu łączenia oparcia z siedziskiem.

Jeśli nie znaleźliśmy uchwytów, możemy je sami zamontować. To pozwala na stosowanie tego systemu w każdym aucie.

Isofix jest uniwersalny, dlatego możemy przypiąć do niego każdy fotelik z tym systemem. Nie ważne, czy mamy do czynienia z fotelikiem samochodowym 0-13 kg dla niemowlaka czy z fotelikiem 9-25 kg stworzonym dla starszych dzieci. System ten posiada też inne zalety. Fotelik samochodowy 9-25 kg dostępny jest na stronie https://mamaija.pl/foteliki-samochodowe-dzieciece/foteliki-samochodowe-9-25-kg/isofix.html.

Dlaczego to najlepsze rozwiązanie? — zalety stosowania systemu Isofix w przypadku fotelika 9-25 kg i innych modeli

Stosowanie systemu Isofix ma wiele zalet, takich jak:

  • bezpieczeństwo — zwiększa stabilność fotelika, przez co lepiej chroni ciało dziecka w razie wypadku niż fotelik zapinany na pasy;
  • łatwość i szybkość montażu — wystarczy zahaczyć przyczepy zamontowane w bazie fotelika o uchwyty przymocowane do tylnych kanap;
  • zredukowanie ryzyka popełnienia błędu — w bazie fotelika znajduje się wskaźnik koloru, który wskazuje, czy prawidłowo zamontowaliśmy fotelik.

Te zalety sprawiają, że system Isofix przynosi rodzicom wiele korzyści niezależnie od tego, czy nasze dziecko potrzebuje fotelika 0-13 kg, czy jest już większe i stosujemy fotelik 9-25 kg lub 15-36 kg.

System Isofix — bezpieczne rozwiązanie, które powinno być zastosowane w każdym samochodzie

System Isofix to gwarancja bezpieczeństwa naszego dziecka. Niestety nie każde auto jest w niego wyposażone. Dlatego przy zakupie samochodu dla rodziny warto zwracać uwagę na ten ważny aspekt.

A gdy mamy już odpowiednie auto, należy kupić fotelik z bazą Isofix. Najlepiej nabyć go w profesjonalnym sklepie z produktami dla dzieci i ich mam, który oferuje szeroką gamę fotelików samochodowych m.in. fotelik 0-13 kg, fotelik 9-25 kg czy uniwersalny model 9-36 kg.