Czy istnieje coś takiego jak „uniwersalna dieta”?

Lubisz proste i uniwersalne rozwiązania, dlatego szukasz menu, które spełnia te kryteria? Przyjrzyj się najpierw swoim potrzebom, ponieważ to właśnie one decydują o tym, jaki sposób odżywiania wybrać. Wyjaśniamy, jakimi zasadami kieruje się dieta standardowa, a jakimi indywidualna.

Dieta zbilansowana standardowa – na czym polega?

Jeżeli  nie cierpisz na alergie, nietolerancje pokarmowe i inne schorzenia wymagające specyficznego sposobu odżywiania, a poza tym nie jesteś osobą przesadnie wybredną lub wyczynowo uprawiającą sport, nie musisz stosować specjalistycznych diet. Z dużą dozą prawdopodobieństwa idealnym menu dla Ciebie będzie zbilansowana dieta skonstruowana zgodnie z Piramidą Zdrowego Żywienia. Znajdują się w niej spore ilości warzyw i owoców (rekomendowane spożycie to minimum 400 g w 5 porcjach dziennie), pełnoziarniste produkty zbożowe, nabiał i jajka, chude mięsa, tłuste ryby, strączki oraz zdrowe oleje. Dzięki nim organizm otrzymuje optymalne ilości białka, tłuszczu i węglowodanów, ważny dla procesów trawienia i przemiany materii błonnik pokarmowy, witaminy, minerały i pierwiastki śladowe.

Stosując zbilansowaną dietę oraz dbając o odpowiednie nawodnienie i systematyczną aktywność fizyczną, możesz cieszyć się doskonałym zdrowiem – przy jednoczesnym zminimalizowaniu ryzyka powstania groźnych niedoborów i schorzeń. Jeśli chcesz mieć pewność, że Twoje posiłki są idealnie skomponowane i spełniają wszystkie wyżej wymienione kryteria, popularna dieta standard w cateringu jest rozwiązaniem, które spełni Twoje żywieniowe oczekiwania. Sporządzone z wysokiej jakości składników dania w pudełkach są zarówno zdrowe, jak i smakowite. Dzięki nim możesz zwalczyć nałóg podjadania oraz zapomnieć o ciągłym uczuciu głodu.

Dieta spersonalizowana dla wymagających

Dieta standardowa nie jest jednak dobrym wyborem dla wszystkich osób. Nie jadasz mięsa i jego pochodnych? Zmagasz się z zespołem jelita drażliwego i musisz ograniczać żywność fermentującą w jelicie? Istnieje wiele wskazań do stosowania diet eliminacyjnych, które wykluczają konkretne składniki z posiłków. Wśród najbardziej popularnych jadłospisów królują opcje wegańska, wegetariańska, bezglutenowa, FODMAP oraz bez laktozy. Dzięki nim możesz poczuć się o wiele lepiej, odżywiając się zgodnie ze specyficznymi potrzebami organizmu.

Wersją bardziej zaawansowaną jest dieta pudełkowa indywidualna, która sprawdzi się w przypadku osób borykających się z nietypowymi alergiami i nietolerancjami, przewlekle chorych pacjentów oraz niezwykle wymagających smakoszy. Tutaj personalizacja może przebiegać na kilka sposobów – możesz usunąć z proponowanego jadłospisu składniki, których nie chcesz jadać lub skusić się na wybór spośród kilku odmiennych menu. Coraz bardziej popularną opcją jest personalizacja makroskładników zawartych w posiłkach – indywidualnie wyliczone proporcje białka, węglowodanów i tłuszczu są szczególnie ważne dla sportowców i osób bardzo aktywnych. Jeżeli natomiast naprawdę trudno zadowolić Twoje podniebienie, zainteresuj się dietą indywidualną, w której nawet smak i konsystencja  dań będą idealnie dostosowane do Twoich oczekiwań.

Jedno menu dla wszystkich – czy to możliwe?

Choć wielu producentom i restauratorom byłoby to na rękę, niestety nie jest możliwe stworzenie uniwersalnej diety, która pasuje absolutnie każdej osobie. Dlaczego? Prawidłowa podaż kalorii i proporcje makroskładników powinny zależeć od stanu zdrowia, dietetycznego celu, wieku oraz poziomu aktywności fizycznej osoby, dla której przeznaczony jest posiłek. Zawodowy sportowiec powinien przecież jadać inaczej niż człowiek, który prowadzi siedzący tryb życia, a komuś, kto się odchudza, zaleca się odmienny jadłospis od tego dla osoby ze znaczną niedowagą. W tym wszystkim nie można zapominać także o indywidualnych upodobaniach, ponieważ jedzenie powinno być również rodzajem przyjemności. Nie każdy lubi zupy i owocowe koktajle, podobnie jak nie każdy przepada za hummusem albo ciastami z warzyw. Sekretem jest znalezienie balansu między własnymi potrzebami a uniwersalnymi zaleceniami dotyczącymi racjonalnego sposobu odżywiania – świetnie pomaga w tym catering dietetyczny.