Czy dieta w stylu włoskim może być zdrowa?

Zdrowa dieta to podstawa. Ile razy już słyszeliście ten truizm? Pewnie każdy z nas wielokrotnie, ale z drugiej strony czasami naprawdę trudno jest dojść do tego, co jest zdrowe, a co nie. Raz słyszy się, że kawę trzeba pić, by kolejnego dnia dowiedzieć się, że jednak jest szkodliwa. Podobnie rzecz wygląda także z innymi produktami. Jak więc w tym wszystkim się odnaleźć? Cóż najlepiej przestać czytać co rusz to nowe „rewelacje” i postawić na dietę, która jest zbilansowana. Ale czy taka jest dieta w stylu włoskim, która cieszy się coraz większą popularnością?

Dieta w stylu włoskim to nie tylko pizza i makarony

Dieta włoska kojarzy się z pizzą i makaronami. Trudno więc uznawać ją za bardzo zdrową. Tym bardziej że na niemal każdym daniu znajduje się duża ilość sera. Na szczęście dieta włoska to nie tylko takie jedzenie, bo to też owoce morza, sałata oraz świeże pomidory. A te produkty są już naprawdę zdrowe i warto je jeść. Zatem w 100% nie warto iść we włoską kuchnię, lecz raczej postawić na jej najlepszą część, czyli dużo ryb czy owoców morza i świeżych warzyw. Jednocześnie musicie wiedzieć, że włoska pizza nie do końca ma wiele wspólnego z jedzeniem śmieciowym, bo co jak co, ale Włosi dbają o jakość produktów, których używają i wszystko musi być najlepsze. Na pizzy znajduje się więc masa świeżych warzyw oraz dobrej jakości, prawdziwy ser. Do tego pasta włoska to makaron na bazie dobrej mąki. Sos pomidorowy nie jest przygotowywany na bazie koncentratu czy ketchupu, lecz dojrzałych i wyselekcjonowanych pomidorów. A do tego wszystkiego jeszcze wszechobecna bazylia. Ale jednak jest jedno „ale”.

„Ale”…alkohol

Włosi nie wyobrażają sobie posiłku bez dodatku wina. U nich nawet nastolatkowie mogą je pić i czasem podaje się je dzieciom, uważając, że trawienie dzięki temu jest lepsze. I właśnie ten dodatek alkoholu do dań nie jest w żadnym przypadku dobry. Alkohol jest rakotwórczy i dotyczy to nawet wina. Zwiększa ryzyko nowotworów, ale i chorób serca, do tego jeszcze spowalnia metabolizm. Niestety dyrektywa UE, by na etykietach umieszczać informacje o szkodliwości została zablokowana przez kraje takie jak Włochy, Grecja czy Hiszpania, które słyną z produkcji alkoholi, co mogłoby spowodować wiele strat dla przedsiębiorców czy też producentów. I choć takich informacji nie ma na etykiecie, to jednak z alkoholu należy zrezygnować całkowicie, bo jego picie nawet w małych ilościach jest szkodliwe, a zdanie, że wino dobrze działa na trawienie jest raczej mitem, bo co najwyżej możecie mieć spowolnione trawienie i szybszy przyrost dodatkowych kilogramów.

Jaka dieta jest więc najlepsza?

Dieta w stylu włoskim nie jest najgorsza, ale też nie jest najlepsza. Warto jednak z niej wybrać to, co zdrowe, czyli ryby, owoce morza oraz warzywa. Najlepiej postawić więc na zbilansowaną dietę, czyli taką, która pełna jest warzyw, bo to one powinny zajmować aż 75% miejsca na talerzu. Do tego warto jadać też właśnie ryby czy owoce morza oraz produkty pełnoziarniste. Absolutnie należy zrezygnować z jedzenia śmieciowego, które swoją droga uzależnia. O używkach już wspominaliśmy. Zatem żadnego alkoholu, ale też w diecie nie ma miejsca na napoje kolorowe. Warto pić wodę oraz soki – przy czym nie z koncentratu. Tylko zbilansowana dieta, która jest lekkostrawna i zdrowa pozwoli Wam utrzymać prawidłową masę ciała, ale też w znaczący sposób zmniejszy ryzyko wielu chorób.

Ale jak to ogarnąć?

Nie ma się co oszukiwać – większość z nas jest tak zapracowana, że zwyczajnie nie ma czasu na gotowanie, bo nie ma chęci. W końcu kto z nas po przyjściu z pracy nie woli usiąść i zrelaksować się, niż stać przy kuchence i gotować. Zatem najłatwiej jest zamówić dania śmieciowe. Na szczęście można zdrowo się odżywiać i wcale nie trzeba gotować. Wystarczy tylko dobra dieta pudełkowa. Dieta pudełkowa w Gdyni, Katowicach czy Zakopanem cieszy się coraz większą popularnością. Czas dołączyć do zadowolonych osób i postawić na taki styl odżywiania się, który rzeczywiście jest zdrowy. Oczywiście musicie też wiedzieć, że poza tym, że dania są zdrowe, są też lekkostrawne i obłędnie smaczne, a przy tym różnorodne. Skoro można, to wręcz trzeba ułatwić sobie życie – to takie proste.