Czy cukrzyca ciążowa jest niebezpieczna?

Cukrzycę ciążową wywołuje podniesiony poziom hormonów, które są antagonistami insuliny. Efektem jest zbyt wysokie stężenie glukozy we krwi.

Jakie znaczenie ma glukoza w organizmie?

Glukoza jest cukrem prostym, który odgrywa istotną rolę w metabolizmie. To jeden z podstawowych składników odżywczych, z którego energię czerpią wszystkie komórki. W organizmie człowieka cukier ulega przemianom, w wyniku których powstają kolejne potrzebne do prawidłowego funkcjonowania substancje. 

Poziom glukozy (tzw. glikemię) reguluje insulina, produkowana przez komórki beta trzustki. Działanie tego hormonu polega na tym, że aktywuje on mechanizmy, które obniżają poziom glukozy we krwi. Insulina pobudza gromadzenie zapasów substancji odżywczych i spowalnia ich wykorzystywanie.

Czym jest cukrzyca ciążowa i jak się objawia?

W organizmie ciężarnej już od pierwszych dni poczęcia zachodzi wiele zmian. Ich efektem może być m.in. cukrzyca ciążowa. Przyczyną cukrzycy ciążowej jest wzrost hormonów, które są antagonistami insuliny, czyli:

  • estrogenu,
  • progesteronu,
  • prolaktyny, 
  • laktogenu łożyskowego.

Wszystkie z nich mają zdolność do blokowania prawidłowego działania insuliny, w związku z czym poziom glukozy się podnosi. Nieprawidłowe wartości widoczne w wynikach to nie wszystko. Cukrzyca ciążowa wywołuje też charakterystyczne objawy. Przyszła mam może się skarżyć na nadmierną senność i zmęczenie. Mogą jej towarzyszyć nadmierne mdłości (ten objaw ciężarne często bagatelizują, ponieważ zaburzenia pracy układu trawiennego są częstym dyskomfortem w trakcie ciąży), infekcje skórne, problemy z infekcjami pęcherza, ale także pogorszenie widzenia. Zaburzenia funkcjonowania insuliny odbijają się też na rozwijającym się dziecku, które zbyt szybko rośnie lub przybiera na wadze. Więcej informacji na temat objawów cukrzycy ciążowej dostępnych jest na stronie:

https://www.pbkm.pl/pregnancy-zone-2/choroby-w-ciazy/cukrzyca-ciazowa 

Czy cukrzyca ciążowa jest niebezpieczna?

Jak każda choroba, również cukrzyca ciążowa, jeśli nie zostanie w porę zdiagnozowana, może być niebezpieczne dla matki i jej dziecka. Właśnie dlatego tak ważne są regularne wizyty u ginekologa i przestrzeganie kalendarza badań dla ciężarnych. Podstawowym powikłaniem jest makrosomia, czyli zbyt duża masa urodzeniowa dziecka. Przyjmuje się, że jest to masa urodzeniowa większa niż 4000 g. To jednak nie wszystko. Komplikacje mogą wystąpić również na etapie porodu. Najczęściej jest to wydłużenie czasu porodu, ale w bardziej zaawansowanych przypadkach może dojść do uszkodzenia kanału rodnego, a nawet zakażenia połogowego. 

Wspomniane już regularne kontrole i opieka specjalisty pozwalają skutecznie obniżyć poziom glukozy w organizmie przyszłej mamy. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia cukrzycy ciążowej i w trakcie terapii kluczowa jest dieta. Przede wszystkim należy wykluczyć z jadłospisu cukry proste, które są nie tylko w napojach gazowanych, ale także sokach, konfiturach i w miodzie. Dieta powinna być lekkostrawna i zbilansowana, ponieważ to, co przyjmuje mama, trafia również do rozwijającego się płodu.