Choroby nowotworowe dotykają wielu ludzi, dlatego warto pogłębiać swoją wiedzę w tym zakresie. Pamiętajmy, że jeżeli zapoznamy się z informacjami na temat objawów choroby to łatwiej nam będzie dostrzec niepokojące symptomy u siebie bądź naszych bliskich. W przypadku większości nowotworów wczesne wykrycie zmian chorobowych zwiększa szanse na skuteczne leczenie. Jednym z często występujących, a przy tym złośliwych nowotworów jest czerniak skóry. Co zatem warto o nim wiedzieć? W jaki sposób można go leczyć?
Czerniak skóry – co to za choroba? Co warto wiedzieć na jej temat?
Czerniak skóry to groźna choroba nowotworowa, która charakteryzuje się agresywnym wzrostem. Nowotwór ten wyróżnia się również licznymi i wcześnie występującymi przerzutami. Szybkie i prawidłowe rozpoznanie czerniaka jest niezwykle ważne, ponieważ nowotwór w niezaawansowanym stadium jest całkowicie wyleczalny. Jeżeli nie zostanie w porę wykryty może rozprzestrzenić się do innych obszarów organizmu np. do płuc, mózgu czy węzłów chłonnych. Po czym poznać, że możemy mieć do czynienia z tym właśnie nowotworem? Czerniak skóry to swędząca zmiana o nierównomiernym kształcie i wielkości > 6 mm. Taka zmiana z reguły posiada asymetryczny rozkład barw, zmiany w grubości i nieregularne brzegi. Warto zaznaczyć, że choroba ta dotyka głównie osoby o jasnej karnacji skóry. W grupie podwyższonego ryzyka znajdują się także osoby, u których nowotwór ten pojawił się w najbliższej rodzinie. Do czynników ryzyka należą również licznie występujące pieprzyki czy przebyte poparzenia słoneczne. Na czerniaka częściej zapadają ludzie o jasnych lub rudych włosach i niebieskich oczach.
Na czym polega leczenie czerniaka skóry?
Skuteczność leczenia czerniaka skóry zależy od aktualnego stadium rozwoju nowotworu. Obecnie jedną z najskuteczniejszych metod leczenia tego nowotworu jest chirurgia. Przeprowadzenie zabiegu operacyjnego ma na celu wycięcie całego ogniska nowotworu, a także odpowiedniego obszaru w pobliżu czerniaka. Niekiedy jednak radykalne operacyjne leczenie czerniaka skóry jest niemożliwe. Wówczas stosuje się takie metody jak np. elektrochemioterapię, radioterapię czy leczenie systemowe. Z takich metod korzysta się w sytuacji wieloogniskowości czerniaka oraz wtedy, gdy wielkość lub lokalizacja nowotworu uniemożliwiają przeprowadzenie operacji. Należy również dodać, że inną z nowoczesnych metod leczenia czerniaka, którą często stosuje się nawet w przypadku bardzo zaawansowanych zmian jest immunoterapia. W ramach tego sposobu leczenia pacjent otrzymuje specjalne leki, które mobilizują jego układ odpornościowy do walki z chorobą. Kolejną nową metodą leczenia tego typu nowotworu jest terapia celowana. W przypadku tej metody najpierw dokonuje się wnikliwej oceny genetycznej komórek czerniaka, a następnie podaje się pacjentowi leki celowane molekularnie. Jeżeli zaś chodzi o chemioterapię to przy czerniaku skóry jest ona wyłącznie formą leczenia paliatywnego i ma na celu złagodzenie objawów choroby. Natomiast u pacjentów, u których występują przerzuty in-transit stosuje się tak zwaną chemioterapię perfuzyjną.