Czas na rower – jak zmotywować się do wstania z kanapy?

Regularna aktywność fizyczna to świetny sposób na utrzymanie atrakcyjnej sylwetki, zachowanie zdrowia oraz odzyskanie równowagi psychicznej. Dla wielu osób może to być nie tylko sposób na dobrą formę, ale także prawdziwa pasja i źródło przyjemności. Co wyróżnia jazdę na rowerze i sprawia, że jest to jedna z najchętniej podejmowanych aktywności?

Zapalonym cyklistom nie trzeba tłumaczyć, jak wspaniałe jest uczucie wolności, które daje jazda na rowerze. Wiatr na twarzy, prędkość i poczucie sprawczości to atuty, które z pewnością miały wpływ na popularność tej dyscypliny sportu. Jazda na rowerze ma także raczej niski próg wejścia – używany model można kupić za stosunkowo niewielkie pieniądze, a w większości miast można wypożyczyć rower już za kilka złotych. Dlaczego warto spróbować tego rodzaju aktywności?

Jeździć można niemal wszędzie

W zależności od rodzaju roweru, można wybierać trasy po utwardzonej powierzchni, szutrze,  a nawet kamienistych, leśnych ścieżkach. Wszystko zależy od konkretnego modelu, średnicy i szerokości kół oraz rozwiązań konstrukcyjnych. Można wśród nich wymienić np. rowery miejskie, górskie czy szosowe.  Jednak za najbardziej uniwersalny model uważa się rower gravel. Jest on przystosowany zarówno do jazdy po szosie, jak i nieutwardzonych drogach, a nawet w lekkim terenie. Więcej na temat tego modelu można przeczytać na www.portal.bikeworld.pl/artykul/porady/przeglad_rynku/16856/jaki_rower_gravel_wybrac.  Dzięki temu można być bardziej swobodnym w doborze trasy. Obędzie się też bez obaw, że nawierzchnia może uszkodzić koła lub opony. To świetny sposób na eksplorowanie najbliższej okolicy – wszędzie są przecież miejsca, które warto zobaczyć. Można też wybrać swój ulubiony typ spędzania czasu na dwóch kołach – wśród gwaru miasta lub na cichych  i spokojnych bezdrożach.

Nie musisz dużo inwestować w dodatkowy sprzęt

Zasadniczo rekreacyjna jazda na rowerze wymaga jedynie wygodnego ubrania i spełnienia wymogów bezpieczeństwa. Oczywiście, specjalne spodnie z miękką wkładką w kroku, czy profesjonalne obuwie z pewnością wpłyną na komfort jazdy, ale nie są absolutnie niezbędne dla początkujących. Na zakup specjalnych dodatków dla cyklistów z pewnością zdecydujesz się, kiedy już pokochasz jazdę na rowerze.

Rower daje wolność

Dzięki niemu można dotrzeć w miejsca, które są nieosiągalne samochodem, a jednocześnie znajdują się zbyt daleko, aby dostać się tam na piechotę. Kilkanaście, czy nawet kilkadziesiąt kilometrów na rowerze jest osiągalne w stosunkowo krótkim czasie. Trasę można też zmieniać w zależności od nastroju i możliwości. Dlatego można poczuć się naprawdę wolnym.

Jazda pozwala na nabranie dystansu do codziennych spraw

Na wycieczkę można zabrać rodzinę lub przyjaciół, jednak prawdziwą przyjemność daje jazda w samotności. Na mniej wymagających, spokojniejszych trasach można pozostać sam na sam ze swoimi myślami i przeanalizować wiele problemów. Bardzo często to właśnie za to ludzie uwielbiają jazdę na rowerze.