Cytologia- co trzeba wiedzieć o badaniu?

Jak zapewne wiesz, cytologia to ginekologiczne badanie diagnostyczne i profilaktyczne. Wykonywane regularnie pozwala m.in. wykryć ewentualne nieprawidłowości w komórkach nabłonka szyjki macicy. Dzięki temu możliwa jest szybka reakcja (podjęcie leczenia) w przypadku zdiagnozowania stanu przednowotworowego oraz raka szyjki macicy. Aby jednak badanie dostarczyło w pełni wiarygodne rozpoznanie, a Twój komfort podczas badania i w oczekiwaniu na jego wynik był jak największy, warto zadbać o kilka rzeczy. Podpowiadamy, jak właściwie przygotować się do cytologii.

Czym kierować się przy wyborze gabinetu ginekologicznego?

Twój wybór gabinetu ginekologicznego nie powinien być kwestią przypadku, a raczej przemyślaną decyzją. To bowiem gdzie, w jaki sposób i jak często przeprowadzamy badania, ma wpływ na ich jakość, a w konsekwencji także na wiarygodność wyniku (zyskujesz pewność, że wymaz został prawidłowo pobrany. Wybór miejsca wpłynie również na nasze poczucie komfortu oraz bezpieczeństwa podczas pobierania wymazu i podczas wizyty w gabinecie. Wyszukując zatem rozwiązanie, jakim jest np. ginekolog Wrocław, zapewne pojawi się wiele opcji do wyboru. Warto jednak przyjrzeć się im bliżej. Tutaj z pewnością istotny będzie nowoczesny, specjalistyczny sprzęt medyczny, jakim dysponuje gabinet / klinika ginekologiczna, jednak nie tylko. 

Niezwykle istotne dla jakości badań, ale i całokształtu wizyty, jaka odbywa się w gabinecie ginekologicznym, jest odpowiednie podejście do pacjentki. Holistyczne, pełne troski i zaangażowania. Wybierając więc odpowiednie miejsce wykonania badania warto je poznać nieco bliżej, jak tutaj ginvita.pl. Zwłaszcza, że rekomendacje w zakresie częstotliwości wykonywania cytologii mówią, aby przeprowadzać badanie regularnie raz w roku (program profilaktyczny NFZ wskazuje na wykonywania badania co 3 lata, jednak specjaliści uważają, że to wyraźnie zbyt mała częstotliwość).

Kiedy powinno się wykonywać badanie?

Pamiętaj, że wymazu z szyjki macicy nie pobiera się podczas miesiączki. Zatem umawiając termin wizyty w gabinecie ginekologicznym warto mieć na uwadze cykl menstruacyjny. Tutaj najlepszą opcją będzie czas pomiędzy czwartym dniem po miesiączce, a czwartym dniem poprzedzającym kolejną, jednak nie trzeba ściśle stosować się do tej zasady. Wielu specjalistów podkreśla, że na badanie można zgłosić się w dowolnym dniu cyklu. Istotne będzie jednak, abyś zaczekała z badaniem (przynajmniej 3 dni), jeśli zastosowałaś wcześniej jakikolwiek środek dopochwowy, np. płyn irygacyjny, lek na infekcję lub środek antykoncepcyjny.

Specjaliści podkreślają, że dla najlepszej jakości badania cytologicznego ważne jest, aby na 24 godziny przed pobraniem wymazu nie doszło do współżycia seksualnego. Z pewnością warto mieć te wszystkie zalecenia na uwadze zwłaszcza, że cytologia to badanie, które może pomóc w wykryciu nie tylko nowotworu, ale i wesprzeć diagnostykę w kierunku oceny działania leków hormonalnych, określenia terminu owulacji, czy też kontroli leczenia nadżerki szyjki macicy.

Kiedy należy wykonać pierwszą cytologię?

Rekomenduje się, aby kobieta wykonała pierwsze badanie cytologiczne po rozpoczęciu współżycia. Jeśli jednak nie doszło jeszcze do stosunku, a skończyłaś już 21 lat, to także odpowiednia pora, aby wykonać cytologię. Jak już wspomnieliśmy, zalecenia co do częstotliwości cytologii mówią o pobieraniu wymazu z szyjki macicy raz w roku. To najbezpieczniejsza dla naszego zdrowia opcja. Dodatkowo, systematyczności w wykonywaniu badań powinny szczególnie przestrzegać kobiety z grupy podwyższonego ryzyka wystąpienia raka szyjki macicy, w tym kobiety zakażone HIV lub HPV, o obniżonej odporności, czy też leczone wcześniej z powodu nadżerki, bądź dysplazji szyjki macicy.

Czy okres ciąży jest przeciwskazaniem do wykonania badania? Wręcz przeciwnie. Zalecenia są tutaj, aby wykonać cytologię w I oraz w III trymestrze ciąży.

Wynik cytologii otrzymasz po kilku dniach od pobrania komórek nabłonka z tarczy i kanału szyjki macicy. Jak go interpretować? Tę kwestię warto pozostawić specjalistom i nie próbować stawiać diagnozy samodzielnie. Obraz cytologiczny zawsze korelowany jest bowiem z innymi czynnikami, jak chociażby wiekiem kobiety i fazą jej cyklu miesiączkowego.