Ćwiczenia z gumą – sposób na wysmuklenie ciała!

Woman during her fitness workout at home with rubber resistance band

Każdy, kto ceni sobie zdrowy styl życia doskonale wie, że na najlepsze, trwałe efekty składa się odpowiednio zbilansowana dieta oraz przemyślana aktywność fizyczna. Mordercze treningi mogą doprowadzić do przemęczenia organizmu, a niewystarczający wysiłek oddalić nas od wymarzonej sylwetki, dlatego warto postawić na sprawdzone techniki ćwiczeń. Jednym z najpopularniejszych gadżetów używanych do ćwiczeń jest guma. Jak odpowiednio się nią posługiwać? Podpowiadamy!

Gumy do ćwiczeń

Lateksowe taśmy do ćwiczeń, zależnie od stopnia oporu, mogą być używane w treningach ogólnorozwojowych lub wzmacniających. Szeroki wybór gum do ćwiczeń można naleźć pod linkiem: https://allegro.pl/kategoria/trening-fitness-tasmy-i-gumy-do-cwiczen-110161, gdzie znajduje się szeroka oferta gum oporowych, w tym zestawy zawierające taśmy o różnym stopniu oporu. Warto pamiętać, że przy wyborze należy kierować się stopniem kondycji. Wraz z jej wzrostem, opór taśmy do ćwiczeń można zwiększać, korzystając z gumy treningowej o większym stopniu oporu. Istotną informacją jest także to, że podczas ćwiczeń z użyciem  gumy oporowej istnieje znikome ryzyko kontuzji. Przestrzegamy przed popularnym mitem, jakoby kolor gumy do ćwiczeń odpowiadał stopniowi jej oporu. Często powielana opinia, że czarne taśmy są tymi o największym oporze, jest nieprawdziwa. To dobra wiadomość dla fanów i fanek barw! Nawet jeśli Wasza wytrzymałość jest wysoka, gadżet z którego korzystacie podczas ćwiczeń nie musi być czarny!

Zalety gum oporowych

Trening wykonywany przy pomocy taśmy do ćwiczeń angażuje wszystkie partie mięśni. To doskonała alternatywa dla hantli, przy tym o wiele bardziej poręczna i pomocna w ćwiczeniach dosłownie każdej partii ciała. Taśmy do ćwiczeń są niedrogie, a dzięki niewielkiemu rozmiarowi ich przechowywanie nie sprawia problemów. Za pomocą gum oporowych wykonamy nie tylko ćwiczenia ogólnorozwojowe i wzmacniające, ale również trening rozciągający. Co ważne, omawiany gadżet umożliwia wykonanie planu treningowego w zaciszu domowym! Jak się przygotować do takich ćwiczeń, aby były jak najbardziej efektywne?

Trening w domu

Ćwiczenia z gumą treningową można bez przeszkód wykonywać w domu. Warto jednak zapoznać się przedtem ze szczegółowym planem treningowym i odpowiednio do niego przygotować. Kluczowa w tej kwestii będzie wolna przestrzeń umożliwiająca swobodne ćwiczenia, krótka, intensywna rozgrzewka oraz rozciąganie, które jest bardzo istotnym elementem ćwiczeń, wykonywanym po treningu. Efekty ćwiczeń z gumą oporową mogą zaskoczyć, o ile będziemy wykonywać je odpowiednio regularnie. Zrzucenie zbędnych kilogramów jest więc na wyciągnięcie ręki! Zaleca się ćwiczyć około godziny, przynajmniej 3 razy w tygodniu. Warto także zadbać o zbilansowaną dietę oraz takie elementy zdrowego trybu życia jak wysypianie się i redukowanie stresu, który potrafi przyczynić się do braku motywacji, a nierzadko do spożywania nadmiernej ilości kalorii.

Rodzaje taśm do ćwiczeń

Podstawowe gumy oporowe dzieli się pod względem ich szerokości, który to czynnik determinuje ich stopień oporu:

-Gumy do ćwiczeń o szerokości 22 mm: opór 10-15 kg

-Gumy do ćwiczeń o szerokości 32 mm: opór 15-25 kg

-Gumy do ćwiczeń o szerokości 44 mm: opór 25-35 kg

-Gumy do ćwiczeń o szerokości 64 mm: opór 35-45 kg

-Gumy do ćwiczeń o szerokości 83 mm: opór 45-55 kg

Przykładowe ćwiczenie

Przedstawiamy przykładowe ćwiczenie, do wykonania którego potrzebna będzie guma oporowa. Ten element treningu pozwoli wysmuklić i wzmocnić nogi oraz pośladki.

Wyprost nogi w klęku:

Ustaw się w pozycji „na czworaka”, gumę zahacz o podeszwę prawej stopy, natomiast jej końce owiń wokół dłoni. Pilnując, aby Twoje plecy były wyprostowane, powoli prostuj nogę, o którą zahaczona jest taśma, po czym równie spokojnie i dokładnie wróć do pozycji początkowej. Po wykonanej serii zrób to samo, zahaczając gumę o lewą nogę.

Ćwicz z gumą oporową regularnie, a efekty z pewnością Cię zaskoczą!