Codzienna pielęgnacja atopowej skóry niemowląt

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to przewlekła choroba o podłożu alergicznym, która dotyka coraz więcej małych dzieci. Szacuje się, że choruje na nią około 10-20% dzieci. Etiologia choroby jest złożona. Obejmuje współwystępowanie czynników genetycznych i immunologicznych.

Jakie są objawy atopowego zapalenia skóry?

Głównym objawem są zmiany skórne, które pojawiają się w różnych lokalizacjach, typowych dla poszczególnych grup wiekowych. Są to wykwity, grudki, pęcherzyki oraz nadżerki na podłożu rumieniowym, którym towarzyszy silny świąd. Może on powodować rozdrażnienie i niepokój, także w trakcie snu. Skóra całego ciała jest przesuszona i podatna na urazy, co wynika z upośledzonej syntezy ceramidów i związków lipidowych. Kontakt z alergenami i czynnikami drażniącymi zaostrza zmiany skórne. Jeśli zmiany są przewlekłe i nieleczone, może dojść do zgrubienia skóry i miejscowej lichenizacji. Typowa dla niemowląt lokalizacja to skóra twarzy, policzki, owłosiona skóra głowy, w niektórych przypadkach również kończyny i tułów.

Jak pielęgnować skórę atopową?

Właściwa pielęgnacja jest podstawą leczenia pacjentów chorujących na AZS. Należy unikać długich kąpieli w wannie oraz gorącej wody, które mogą uszkadzać płaszcz lipidowy skóry i dodatkowo ją wysuszać. Po kąpieli skórę delikatnie osuszamy ręcznikiem, tak aby nie spowodować dodatkowych podrażnień. Do mycia używamy tylko dermokosmetyków dedykowanych skórze atopowej. Regularne stosowanie emolientów o właściwościach nawilżających i natłuszczających zabezpiecza skórę przed czynnikami drażniącymi, redukuje świąd i zmniejsza ilość nawrotów. Kremy powinny być aplikowane minimum dwa razy dziennie. Krem na atopowe zapalenie skóry, który dobrze sprawdzi się u niemowląt, to Bepanthen Sensiderm Krem. Zawiera on lipidy LLT, które charakteryzują się strukturą zbliżoną do naturalnie występujących w naskórku. Znaczenie mają również ubranka, które nosi dziecko. Powinny być przewiewne, z naturalnych materiałów i prane w hipoalergicznych detergentach.

Kiedy udać się do lekarza?

Dziecko chorujące na AZS powinno być pod stałą opieką lekarza pediatry. Jeśli restrykcyjnie przestrzegane zasady pielęgnacji nie przynoszą oczekiwanych efektów, może okazać się konieczne zastosowanie leczenia farmakologicznego w postaci maści i kremów o działaniu przeciwzapalnym. Najczęściej stosuje się maści z glikokortykosteroidami oraz pochodnymi kalcyneuryny. Pilna wizyta u lekarza jest konieczna w przypadku rozległych zmian na skórze, silnego świądu uniemożliwiającego prawidłowe funkcjonowanie oraz jeśli doszło do nadkażenia bakteryjnego chorobowo zmienionej skóry. Niestety AZS jest chorobą przewlekłą, która przebiega z okresami nawrotów i remisji. Jednak u około 40% pacjentów ilość ognisk zapalnych spada wraz z wiekiem i całkowicie ustępuje w wieku dorosłym.