Co wpływa na kształt, wielkość i jędrność kobiecych piersi?

Piersi należą najbardziej charakterystycznych, a zarazem zróżnicowanych elementów kobiecej anatomii. Ich rozmiar, kształt czy jędrność zależą od wielu czynników, w tym genetycznych, hormonalnych i środowiskowych. Biust ulega też licznym zmianom na przestrzeni lat, co wynika z oddziaływania specyficznych procesów fizjologicznych.Czynniki genetyczne i styl życia

Predyspozycje genetyczne mają kluczowy wpływ na kształt i wielkość piersi u kobiet. Od genów zależy bowiem ilość tkanki tłuszczowej, rozmiar gruczołów mlecznych czy ogólna struktura biustu. Jeżeli np. w danej rodzinie dominowały kobiety z tendencją do większych piersi, podobne predyspozycje zwykle występują również u przedstawicielek kolejnych pokoleń. Kwestie genetyczne determinują także symetrię biustu czy rozmieszczenie tkanki tłuszczowej, a ponadto mogą wpływać na występowanie różnych chorób czy wad wrodzonych. Na wygląd piersi w znacznej mierze wpływa również styl życia oraz znajomość własnego ciała. Regularna aktywność fizyczna może pomóc w rozbudowie mięśni klatki piersiowej, przez co biust staje się mocniej uwydatniony i sprawia wrażenie większego. Istotna jest też dieta, która powinna być bardzo dobrze zbilansowana.

Masa ciała

Na wygląd biustu znacząco wpływa również masa ciała. Piersi w dużej mierze składają się z tkanki tłuszczowej, która większa ilość prowadzi do wzrostu ich objętości. Utrata wagi może natomiast skutkować zmniejszeniem się biustu. Wzrost lub spadek masy ciała nie zawsze jednak przekłada się na proporcjonalne zmiany w ogólnym rozmiarze biustu, co ponownie wynika z indywidualnych predyspozycji genetycznych. U niektórych kobiet rzeczywiście występuje tendencja do magazynowania się tkanki tłuszczowej w piersiach, jednak u wielu odkłada się ona częściej w okolicach bioder, ud, brzucha czy pośladków. Nagła utrata wagi nierzadko wiąże się natomiast ze zmniejszeniem jędrności biustu. Skóra traci wówczas na elastyczności, a tkanka tłuszczowa ulega redukcji. Utrzymywanie stabilnej masy ciała jest tym samym kluczowe dla zachowania naturalnego, pełnego i jędrnego biustu.

Przeczytaj też:  Prezent dla chłopaka na Walentynki 2024 – czym go ucieszyć?

Kwestie hormonalne

Hormony mają kluczowy wpływ na zmiany, które zachodzą w piersiach na poszczególnych etapach życia kobiety. Na rozmiar, jędrność i kształt biustu wpływają przede wszystkim estrogeny W okresie dojrzewania stymulują one rozwój tkanki tłuszczowej i gruczołowe, co prowadzi do naturalnego powiększenia piersi. W lutealnej fazie cyklu menstruacyjnego dominuje progesteron. Hormon ten wpływa na rozwój pęcherzyków mlecznych i sprawia, że piersi stają się pełniejsze. Procesy powiększenia biustu intensyfikuje wysoki poziom prolaktyny, który podnosi się w ciąży oraz w okresie laktacji. Piersi są wówczas przygotowywane do produkcji mleka. Rozwój tkanki gruczołowej wspomaga też hormon wzrostu, szczególnie w okresie dojrzewania. Na metabolizm komórek piersi wpływa z kolei insulina. Trwałe lub tymczasowe zmiany w wyglądzie biustu mogą być wywołane wahaniami hormonów, związanymi z ciążą, menopauzą czy cyklem menstruacyjnym.

Zabiegi plastyczne

Każda operacja plastyczna biustu w określonym stopniu wpływa na jego kształt, jędrność i rozmiar. Obecnie największą popularnością cieszą się zabiegi powiększające, w których stosowane są np. silikonowe implanty piersi. Ich kształt i rozmiar może być precyzyjnie dostosowany do indywidualnych preferencji. Wiele pacjentek nie decyduje się jedna na powiększanie biustu, tylko jego pomniejszenie. Procedura taka jest zalecana ze względów estetycznych, a także zdrowotnych. Redukcja biustu może być pomocna np. w przypadku dolegliwości bólowych pleców, nadmiernego dyskomfortu czy problemów z oddychaniem. Zabiegi w tym zakresie zyskują na popularności w wielu miastach, do których należy również Gdańsk. Na jego obszarze znajduje się gabinet Perfect Medica, gdzie operacja plastyczna piersi zawsze wykonywana jest przez doświadczonych specjalistów. Zmniejszanie biustu może też pomóc w wyrównaniu różnych niedoskonałości anatomicznych.