Co warto zobaczyć w chorwackim Zadar – miejsca i atrakcje

Zadar to miasto pełne zabytków, atrakcji i wyjątkowych miejsc. Nie bez powodu nazywany jest perłą Dalmacji. Oprócz pięknej starówki, która swoją architekturą przypomina „mały Rzym”, turystów przyciągają tutaj najpiękniejsze zachody słońca w Chorwacji oraz możliwość usłyszenia dźwięków morskich organów. Do tego piękne plaże, bliskość niezwykłych parków narodowych – Kornati, Krk oraz Jeziora Plitwickie. Wakacje w takim miejscu z pewnością będą niezapomniane.

Zadar — historia

Zadar jest drugim co do wielkości miastem w chorwackiej Dalmacji – regionu ciągnącego się wzdłuż wschodniego wybrzeżu Adriatyku. Zamieszkuje je ok. 80 tys. osób, co czyni je piątym miastem co do wielkości w kraju. Zgodnie ze słowami cesarza bizantyńskiego i pisarza podróżniczego Constantine Porfirogenet’a jest starsze niż Rzym. Liczy sobie bowiem 3 tysiące lat, a do roku 1918 było nawet stolicą całego regionu.

W 2016 roku Zadar zdobył nagrodę „Najlepszej Europejskiej Destynacji”, pokonując m.in. Ateny, Paryż, Brukselę, Mediolan, Wiedeń, Madryt oraz Rzym. To centrum gospodarcze (przemysł spożywczy, chemiczny i włókienniczy), kulturalne (liczne zabytki i muzea) i akademickie (Uniwersytet w Zadarze) północnej Dalmacji. Znajduje się port handlowy i rybacki, stocznia oraz lotnisko. Turystyka w Zadarze rozwija się od ponad stu lat – w 1899 powstało tu pierwsze biuro podróży Liburnija, istniejące nieprzerwanie do dziś.

Co warto zobaczyć w chorwackim Zadar?

Stare Miasto

Zwiedzanie miasto warto rozpocząć od położonej na półwyspie starówki, która otoczona jest wieżami i murami obronnymi, przez które można wejść jedną z pięciu bram. Jeśli jesteś przejazdem, to Stare Miasto obejrzysz spokojnie w niecałą godzinę. Na najważniejsze i flagowe zabytki będziesz potrzebować dwóch godzin.

Starówka przypomina swoją architekturą „mały Rzym” – pełno tu pięknych uliczek, zabytkowych kościołów oraz zabytków z czasów antycznych, średniowiecza i renesansu. Niestety spora ich część została zniszczona w czasie II wojny światowej.

Symbolem Starego Miasta jest kościół św. Donata z IX wieku, który sąsiaduje z katedrą św. Anastazji. Warto zobaczyć również pobliskie rzymskie ruiny forum z ok. I wieku p.n.e. Szczególnie urokliwie jest tu wieczorem, wtedy ruiny są podświetlane, co tworzy wyjątkową atmosferę tajemniczości.

Główną ulicą Zadaru jest Kalelarga, która stanowi towarzyskie centrum miasta, gdzie spotykają się mieszkańcy i turyści.

Organy morskie

W północno-zachodniej części miasta w 2005 roku zbudowano pierwsze na świecie morskie organy, które są fascynującą atrakcją turystyczną dostępną jedynie w Zadarze. Organy zajmują 70 metrów nabrzeża i podzielone zostały na siedem części. Cały system składa się rur schowanych pod kamiennymi schodami. W momencie, gdy woda uderza i wlewa się do ich wnętrza, słyszymy „muzykę morza”. Połączenie niezwykłych widoków z wydobywającym się ze schodów hipnotyzującym dźwiękiem sprawia, że jest to miejsce nadzwyczaj wyjątkowe.

Twórcą morskich organów jest chorwacki architekt Nikola Bašić. Atrakcja została doceniona na całym świecie i nagrodzona wieloma nagrodami, m.in. Europejską Nagrodą dla Miejskiej Przestrzeni Publicznej.

Zachody słońca

Będąc w Zadarze, koniecznie trzeba obejrzeć zachód słońca. Widok ukrywającego się za horyzont słońca, które mieni się najróżniejszymi kolorami, na długo zapada w pamięć. Alfred Hitchcock, podczas swojego pobytu w tym mieście w 1964 roku, tak opisał swoje wrażenia:

„Zadarski zachód słońca jest najpiękniejszy na świcie, piękniejszy jest niż oklaskiwany każdego wieczoru zachód w Key West na Florydzie”.

Idealnym punktem widokowym są wspomniane wyżej organy morskie. Można też wybrać się na wieczorny rejs gondolą, w który zabiorą Cię zadarscy gondolierzy (jedyni na chorwackim wybrzeżu), zwani tutaj już od XIV wieku BARKAJOLI.

Instalacja „Pozdrowienie słońca”

Kolejną popularną atrakcją Zadaru jest instalacja „Pozdrowienie słońca” (Pozdrav Suncu), która znajduje się na krańcu słynnego bulwaru Riwa. Jej autorem jest Nikola Bašić

Konstrukcja imituje cały układ słoneczny, a odwiedzający mogą obejrzeć zapierający dech w piersiach spektakl z prezentacją wszystkich planet Układu Słonecznego i ich orbity. Instalację tworzy 300 szklanych płyt, układających się w okręg o średnicy około 22 metrów. W ciągu dnia konstrukcja jest ogromną baterią słoneczną, która wieczorem tworzy niesamowitą grę świateł.

Plaże Zadaru

Centrum rozrywkowo-plażowego życia Zadaru jest Borik, która jest główną, miejską plażą miasta i została wyróżniona Błękitną flagą. Plaże w miescie i jego okolicach są żwirowe, czasami także piaszczyste. Turystów przyciąga przede wszystkim Ninska Laguna z piaszczystym odcinkiem wybrzeża ciągnącym się na długości 8 km. Morze jest tu płytkie i ciepłe, przez co doskonale sprawdza się wśród rodzin z dziećmi.

Warto także odpocząć na plażach Kolovare, Puntamika i Diklo oraz w miejscowościach znajdujących się w pobliżu Zadaru: w miasteczku Sukošan na plaży Dječji raj, w Bibinje na plaży Punta Rožica oraz w miejscowości Zaton, która znajduje się około 10 kilometrów od Zadaru.

Parki Narodowe

Okolice miasta słyną z malowniczych gór, jezior, wodospadów, kanionów oraz jaskiń. Zadar jest bardzo dobrym punktem wypadowym do zwiedzania pobliskich atrakcji krajobrazowych, m.in. Parku Narodowego Paklenica, Parku Krajobrazowego i rezerwatu przyrody Telašćica, parku przyrody Vransko jezero, pasma górskiego Velebit czy rzeki Zrmanja, której krystalicznie czysta woda wydrążyła w skale niepowtarzalny kanion. Kolejną atrakcją, która w tym miejscu przysparza najwięcej adrenaliny, jest piękny, około 10-metrowy wodospad – Veliki Buk.