Co warto zobaczyć na Teneryfie – miejsca i atrakcje

Teneryfa jest najpopularniejszą z Wysp Kanaryjskich – każdego roku przyjeżdżają tu miliony turystów o zróżnicowanych potrzebach. Na Teneryfie można bowiem nie tylko wypoczywać na białych, piaszczystych plażach, ale także spędzać czas aktywnie: uprawiać sporty wodne oraz rafting, a także wspinać się po wulkanach. Wyspa jest również przyjazna dla rodzin z dziećmi – znajduje się tu kilka tematycznych parków rozrywki oraz oceanaria. Co warto zobaczyć na Teneryfie? Poniżej znajdziesz najlepsze miejsca i atrakcje, dzięki którym Twój urlop stanie się niezapomniany.

Teneryfa — klimat

Wybierając się na urlop na Teneryfę, warto wiedzieć, że jest to wyspa o niejednorodnym klimacie. Północna jej część charakteryzuje się większą wilgotnością powietrza oraz większym zachmurzeniem, co objawia się również bujniejszą roślinnością. Charakterystyczne dla tej części wyspy są także czarne plaże pochodzenia wulkanicznego. Południowa część Teneryfy jest znacznie cieplejsza, temperatura jest wyższa nawet o kilka stopni. Powietrze jest bardziej suche, a wiatr silniejszy, co przyciąga szczególnie miłośników sportów wodnych. Na zachodnich i wschodnich rejonach wyspy spodziewać się można szybkich zmian pogody, z tendencją do opadów, a wiatry są porywiste. Pogoda uspokaja się w okresie marzec-lipiec, a temperatura wynosi wtedy zwykle ponad 20 stopni.

Która pora roku jest najlepsza na wakacje na Teneryfie? Właściwie to każda! W okresie jesienno-zimowym na Teneryfie panuje wiosenna aura, a temperatury sięgają 18 st. C. Jest dużo słońca, a opady występują przez maksymalnie 4 dni w miesiącu. Sezon wypoczynkowy na Teneryfie rozpoczyna się na przełomie marca i kwietnia. W tym okresie temperatury sięgają nawet do 30 st. C i nie pada wtedy deszcz. Taka aura utrzymuje się aż do końca września. Październik, a nawet listopad na Teneryfie można przyrównać do polskiej wiosny.

Co warto zobaczyć na Teneryfie — miejsca i atrakcje

Teneryfa, mimo iż jest największą wyspą Kanarów, to jej długość wynosi zaledwie 80 km. Dzięki temu podczas jednego pobytu bez żadnego problemu można zwiedzić miejsca położone nawet na drugim wybrzeżu.

Co zobaczyć na zachodzie kraju?

  • Los Gigantes – najwyższe klify Teneryfy

Los Gigantes to niewielka miejscowość położona u stóp olbrzymich klifów (Acantilados de los Gigantes), które wpadają do oceanu z wysokości od 300 do ponad 600 metrów. Są one pocztówkową wizytówką Teneryfy. W miasteczku znajduje się port jachtowy, Puerto de Santiago, z którego można popłynąć w rejsy rybackie lub na obserwację delfinów. Warto też pospacerować uliczkami Los Gigantes, najlepiej w okolicy klifów, skąd rozpościerają się niesamowite widoki. Świetnym miejscem do oglądania klifów w całej ich okazałości, jest punkt widokowy Archipenque Mirador, który znajduje się tuż nad miejscowością. Przy klifach znajduje się także maleńka plaża, która w sezonie jest jednak tak zapchana turystami, że traci cały swój urok. Najlepiej poczekać do zachodu słońca, kiedy większość turystów wraca do swoich hoteli.

  • Masca — wioska piratów

Miejscowość Masca jest jednym z najbardziej atrakcyjnych i najczęściej odwiedzanych miejsc na całej Teneryfie. Początek ma tutaj wąwóz łączący wioskę z plażą, która leży w samym sercu klifów Los Gigantes. Legenda głosi, że dawniej Masca była sekretna kryjówka piratów. Trasa nie należy do najtrudniejszych, liczy sobie bowiem 4500 metrów długości i 600 metrów przewyższenia. Niestety, aby przejść się wąwozem, trzeba otrzymać pozwolenie wydawane przez odpowiedni urząd. Wprawdzie jest ono bezpłatne, jednak zejść nim można tylko w weekendy oraz w święta, maksymalnie 125 osób na dzień.

Aktualnie w wiosce mieszka około 60 osób, znajduje się tu kilka rodzinnych restauracji, sklep z pamiątkami, a także dom z pokojami gościnnymi. Z uwagi na wyjątkowo krętą i wąską drogę prowadzącą do wąwozu Masca, zaleca się pozostawienie samochodu w porcie przy Los Gigantes (w miejscowości Santiago del Teide), i pokonanie pozostałej trasy transportem miejskim (autobus linia 355 – ok. 15 minut).

Co zobaczyć na północy kraju?

  • Miasteczko Garachico

Spokojne i ciche miasteczko, które warto odwiedzić z uwagi na skupisko naturalnych basenów (znane jako El Caleton), które powstały z zastygłej lawy po ostatnim wybuchu wulkanu. W mniejszych i większych oczkach wodnych, do których dociera oceaniczna woda, bytują małe rybki i krabiki. W większych basenach nurkują ludzie (trudno w nich raczej pływać). Zejście po skałach jest dość trudne, należy uważać szczególnie na dzieci.

  • Miasto La Orotava

Jedna z najstarszych miejscowości na Teneryfie, pełne atrakcji i turystów. Można tu obejrzeć m.in. kolonialne rezydencje z XVII i XVIII wieku. Dolina, w której leży La Orotava często pogrążona jest w chmurach lub mgle ze względu na położenie, a słońce dociera tam bardzo późno. Warto przyjechać tutaj w czasie świąt Wielkanocnych lub na Boże Ciało i zobaczyć lokalne obchody.

  • Wulkan Teide

Wulkan Teide to niewątpliwie największa atrakcja Teneryfy i punkt obowiązkowy każdego, kto chce spędzić urlop na tej hiszpańskiej wyspie. Jego wysokość na powierzchnią wody wynosi 3718 m, ale w rzeczywistości od dna morza to aż 7500 m n.p.m., dzięki czemu jest trzecim pod względem wysokości wulkanem świata. El Teide to najwyższy szczyt nie tylko Teneryfy, ale wszystkich Wysp Kanaryjskich, a nawet atlantyckich i całej Hiszpanii.

Trzeba pamiętać, że aby wejść na szczyt wulkanu, trzeba zarezerwować sobie miejsce, ponieważ z uwagi na bezpieczeństwo rturystow pozwoleń wydaje się zaledwie 200 sztuk dziennie. Poza sezonem letnim wystarczy około 2 miesiące wcześniej, ale w lecie terminy znikają znacznie szybciej.

Góra i Wulkan Teide na Teneryfie, Hiszpania

Co zobaczyć na wschodzie kraju?

  • Góry Anaga

To najstarsza geologicznie część wyspy, jej powstanie szacuje się na od 7 do 9 milionów lat. Znajduje się tutaj Park Krajobrazowy, który w 2015 roku został wpisany na listę UNESCO jako Rezerwat Biosfery. Można zobaczyć tu lasy przypominające te sprzed 15-40 milionów lat, które porastały południe Europy i północną Afrykę, m.in. las wawrzynowy. Spotkać tutaj można Gołębia Bolle’a czy też Gołębia Laurowego, które uważane są za żywe relikwie, w tym też miejscu można także zaobserwować niezwykłe zjawisko atmosferyczne – poziomy deszcz. Warto się tutaj udać również dla widoków, serpentyn, klifów, plaż i pięknie położonych miasteczek. W Parku Anaga jest chłodno (nawet latem), a jego wilgotność sprawia, że las jest piękny przez cały rok.

  • Miasto San Cristóbal de La Laguna

Położone u podnóżą Gór Anaga miasteczko La Laguna jest jedną z najstarszych miejscowości Teneryfy. Znajduje się tutaj mnóstwo zabytków typowych dla hiszpańskiej architektury, które zachowały się w niezmienionej formie właściwie od XVI wieku. Dlatego też La Laguna w 1999 roku wpisana została na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Najpiękniejsze plaże na Teneryfie

Na Teneryfie można znaleźć plaże zarówno ze złocistym piaskiem, jak i czarne wulkaniczne, które na przyjezdnych robią naprawdę ogromne wrażenie. Miejsce znajdą tutaj dla siebie nie tylko fani wylegiwania się na leżakach, ale także surferzy, kitesurferzy, nurkowie, a nawet nudyści. Które plaże Teneryfy zasługują na miano najpiękniejszych?

  • Playa Las Teresitas

1,5-kilometrowa plaża Las Teresitas jest najbardziej znaną i najczęściej fotografowaną plażą na Teneryfie. W latach 70. przywieziono tu złocisty piasek z Sahary (wcześniej plaże pokrywał naturalny piasek wulkaniczny), sprowadzono także palmy. Z jej brzegu można podziwiać góry Anaga.

  • Playa del Medano

Ulubione miejsce fanów sportów wodnych, a sprzyjające pływaniu na desce wiatry sprawiają, że co roku odbywają się tu mistrzostwa kitesurfingowe. Plaża del Medano jest jedną z najbezpieczniejszych i najczystszych plaż na Teneryfie.

  • Playa Jardín w Puerto de la Cruz

Playa Jardín to malownicza, pokryta wulkanicznym piaskiem plaża, otoczona kaktusami, palmami i kolorowymi kwiatami.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz