Zgodnie z polskim prawem w każdym samochodzie powinna znajdować się gaśnica oraz trójkąt ostrzegawczy. W praktyce jednak może okazać się, że nie jest wystarczające wyposażenie, w przypadku awarii, kolizji, czy innej nieprzewidzianej sytuacji. Co zatem warto wozić w samochodzie?
Kamizelki i apteczka – zadbaj o bezpieczeństwo
Prawo reguluje, że każde auto powinno posiadać na wyposażeniu gaśnicę oraz trójkąt, co jest ważne ze względów bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Oprócz tego dobrą praktyką jest posiadanie w samochodzie kamizelek odblaskowych, dzięki którym jesteśmy widoczni po opuszczeniu pojazdu w miejscu, które nie jest do tego przeznaczone. Celowo zastosowana została tutaj liczba mnoga, ponieważ kamizelek powinno być tyle ile osób może podróżować jednocześnie w aucie. Nietrudno sobie bowiem wyobrazić sytuacji, w której w wyniku nieprzewidzianego zdarzenia pojazd muszą opuścić również przewożeni pasażerowie, w związku z czym warto zadbać również o ich bezpieczeństwo.
W tym miejscu warto poruszyć również kwestię apteczek samochodowych, które zgodnie z polskim prawem nie są obowiązkowym elementem wyposażenia samochodu. Warto jednak je posiadać, ponieważ umożliwiają one udzielenie pierwszej pomocy. Dobrze wyposażona apteczka może być przydatna nie tylko w razie wypadku, ale także w wielu innych niespodziewanych sytuacjach. Bez problemu można wyobrazić sobie sytuację, w której kaleczymy się podczas wymiany spalonej żarówki. W takim przypadku opatrunek będzie niezastąpiony.
Oświadczenie sprawcy wypadku
Każdy kierowca powinien zadbać również o to, by posiadać w aucie oświadczenie sprawcy wypadku (koniecznie 2 egz.). Warto o tym pamiętać, ponieważ kolizja na drodze może przydarzyć się w każdej chwili i każdemu. Posiadanie gotowego formularza pozwala uniknąć sytuacji, kiedy pod wpływem stresu nie wpiszemy wszystkich danych potrzebnych do rozliczenia szkody lub nie przedstawimy przebiegu zdarzenia w sposób, który będzie jednoznacznie wskazywał na sprawcę. Dlaczego warto posiadać 2 egzemplarze? Zarówno sprawca, jak i poszkodowany powinien otrzymać stosowny dokument potwierdzający zdarzenie, a na drodze raczej nie zrobimy kopii. Rozwiązaniem może być zdjęcie wykonane telefonem, jednak dokument papierowy traktowany jest jako bezpieczniejszy.
Dodatkowe wyposażenie samochodu – co warto mieć ze sobą?
Co jeszcze warto przewozić w samochodzie? Lista akcesoriów jest długa, jednak z reguły dobrze jest posiadać w aucie:
– latarkę – dobrym rozwiązaniem jest latarka czołowa, dzięki której ręce nadal pozostają wolne. Dla wielu substytutem jest smartfon, jednak należy zastanowić się, czy będziemy chcieli położyć go np. w śniegu, czy na mokrym asfalcie;
– zestaw żarówek – żarówka może przepalić się w każdej chwili, a kontynuowanie jazdy zagraża bezpieczeństwu oraz może wiązać się z nałożeniem mandatu;
– rękawice robocze – wymiana wspomnianej żarówki, koła, czy nawet uruchomienie auta z kabli to czynności, przy których można się ubrudzić;
– kable rozruchowe – dzięki nim rozładowany akumulator nie będzie problemem, ponieważ o pomoc w uruchomieniu auta będzie można poprosić innego kierowcę;
– instrukcja obsługi – większość kierowców myśli, że instrukcja obsługi auta do niczego się nie przydaje. Wbrew pozorom może okazać się potrzebna w różnych awaryjnych sytuacjach.
Podsumowując należy stwierdzić, że sprawdzenie samochodu przed dalszą, czy bliższą podróżą to nie tylko weryfikacja jego stanu technicznego, ale również wyposażenia. Nie warto tego bagatelizować, ponieważ w każdej chwili może przytrafić się sytuacja, w której wymienione wcześniej przedmioty okażą się niezbędne.