Z kolczykami jest podobnie jak z tatuażami — gdy mamy już jeden, za chwilę chcemy kolejny. I nic w tym złego! Należy jedynie pamiętać o tym, aby wykonywać je w sterylnych warunkach, pod okiem profesjonalisty. Dziś przyjrzymy się kolczykom w języku. Jak wygląda taki piercing? Czy boli? Jak pielęgnować język po przekłuciu? Odpowiedzi poniżej — zapraszamy do lektury!
Piercing języka — jak wygląda?
Piercing jest formą ozdabiania ciała, która znana jest od wieków. Kiedyś był oznaką przynależności do określonej społeczności, dziś zaś jest bardzo popularny niezależnie od części świata, w której się aktualnie znajdujemy. Najczęściej spotykane przekłucia to te w płatkach usznych, lecz równie dużą popularnością cieszą się przekłucia języka. Jak się je wykonuje?
Przekłuwanie języka trwa zaledwie kilka minut. W pierwszej kolejności piercer prosi o zdezynfekowanie jamy ustnej, po czym osusza język i zaznacza na nim specjalnym mazakiem miejsce przekłucia. Przytrzymując język specjalnymi szczypcami, przekłuwa on język sterylną igłą. W powstałą dziurkę wsuwa przygotowany wcześniej kolczyk, który następnie zapina. I to wszystko!
Piercing języka to bardzo szybki zabieg, lecz aby był całkowicie bezpieczny, musi zostać wykonany przez profesjonalnego piercera. Tylko osoba o odpowiednim przeszkoleniu będzie wiedziała, jak go prawidłowo wykonać. Jest to niezwykle ważne pod kątem naszego bezpieczeństwa. Źle ulokowany kolczyk w języku może uszkadzać szkliwo zębów, a także będzie się źle goił i tym samym powodował ból. Aby tego uniknąć, należy się udać do specjalisty.
Gdzie kupić kolczyk do języka?
Kolczyki do języka znaleźć można w wielu punktach sprzedażowych, rozpoczynając od stoisk w galeriach handlowych, a kończąc na sklepach internetowych. Nie jest dobrym pomysłem jednak przypadkowy zakup, kierowany wyłącznie efektownym wyglądem danego modelu.
Kolczyk do języka powinien być bowiem stworzony z odpowiedniego materiału, bezpiecznego do użytku wewnątrz jamy ustnej. Musimy pamiętać, że łuszczące się powłoki słabego jakościowo kolczyka zostaną połknięte, co mogłoby skutkować problemami zdrowotnymi, gdyby okazały się toksyczne. Lepszym rozwiązaniem będzie więc model ze sklepu specjalizującego się w sprzedaży wyrobów do profesjonalnego użytku. Dobrym wyborem będzie kolczyk w języku na Crazyneedles.pl.
Jak dbać o kolczyk w języku?
Prawidłowa dbałość o zagojenie się rany w języku jest podstawą po wykonaniu piercingu. Bez tego może dojść do wielu powikłań, wymagających leczenia pod nadzorem lekarza. Jak pielęgnować kolczyk w języku, aby ich uniknąć?
Przede wszystkim nie pić, ani nie jeść przez pierwsze dwie godziny po wykonaniu przekłucia. Należy także przez ten czas unikać palenia papierosów. Dzięki temu rana będzie miała szansę się delikatnie zabliźnić bez zanieczyszczeń.
Całkowity czas gojenia jest jednak nieco dłuższy, może trwać nawet do miesiąca. W tym czasie warto unikać używek, które mogłyby drażnić ranę. Z tego samego powodu należy odstawić ostre przyprawy.
Szczególnie ważna jest odpowiednia higiena jamy ustnej w tym czasie. Należy wymienić szczoteczkę do zębów na nową, by uniknąć wprowadzania do rany bakterii, jakie mogłyby pojawić się na tej już używanej. Przez pierwsze dwa tygodnie dobrze jest także płukać usta naparami z rumianku, który przyspieszy gojenie. I co najważniejsze — nie należy bawić się kolczykiem, gdyż mogłoby to naruszać zgojone już tkanki.
Pamiętajmy, że sam zabieg nie jest zbyt bolesny, lecz schodząca opuchlizna może utrudniać funkcjonowanie. Odpowiednia dbałość o przekłucie sprawi, że język szybciej się zagoi, a co za tym idzie — będziemy mogli pochwalić się ciekawym piercingiem języka.