Onycholiza to choroba paznokci, która polega na oddzielaniu się płytki od łożyska. To dosyć powszechne schorzenie, które może być objawem choroby lub powstać w wyniku urazu mechanicznego. Najczęściej występuje u kobiet z długimi paznokciami. Sprawdź, jakie są przyczyny onycholizy i jak ją leczyć.
Onycholiza — przyczyny
Przyczyną powstania onycholizy mogą być urazy mechaniczne, nieprawidłowo obcinane paznokcie, obrażenia spowodowane noszeniem obcisłych butów, a także alergia na substancje chemiczne zawarte w preparatach do paznokci oraz środkach, z którymi mają styczność dłonie. Choroba może być też objawem grzybicy paznokcia lub łuszczycy, a także reakcją na przyjmowane lekarstwa.
Przyczyną onycholizy mogą być również choroby wirusowe (opryszczka, półpasiec), bakteryjne (zakażenie pałeczką ropy błękitnej), pasożytnicze (świerzb) i grzybicze. Na rozwój onycholizy wpływ mogą mieć także choroby ogólnoustrojowe, takie jak choroby tarczycy, cukrzyca, niedokrwistość, kolagenoza, toczeń rumieniowaty, kiła, rak płuc oraz łuszczycowe zapalenie stawów. Może to również oznaczać, że nie dostarczamy organizmowi wystarczającej ilości niezbędnych witamin lub minerałów, takich jak na przykład żelazo.
Onycholiza może towarzyszyć również łuszczycy, atopowemu zapaleniu skóry, wypryskowi kontaktowemu oraz łysieniu plackowatemu. Często dotyka też kobiety w ciąży.
Onycholiza — objawy
Paznokieć dotknięty onycholizą jest biały lub lekko żółty, ponieważ przestrzeń pomiędzy płytką a łożyskiem wypełniona jest powietrzem. Przestaje zatem prześwitywać naturalne, różowe zabarwienie skóry. W wyniku choroby paznokieć zaczyna się łuszczyć w górę od podłoża. Zazwyczaj nie jest to bolesne, a płytka, w zależności od przyczyny, może zrobić się żółta, zielonkawa, purpurowa, biała lub szara.
Onycholiza — leczenie
Na początek należy obciąć paznokcie na krótko i wyeliminować szkodliwe czynniki, takie jak np. lakiery i zmywacze do paznokci. Paznokcie należy utrzymywać w czystości i suchości. W miarę możliwości wszystkie czynności związane z moczeniem dłoni należy wykonywać w rękawiczkach.
Najważniejszym krokiem jest ustalenie przyczyny choroby. W tym celu należy udać się o dermatologa, który zleci wykonanie badania mikrobiologicznego. Jeśli badanie potwierdzi infekcję bakteryjną, lekarz wdroży leczenie przeciwbakteryjne. Pomocne przy postawieniu właściwej diagnozy jest również badanie krwi, które może wykazać zaburzenia funkcji tarczycy lub niedobory witaminowe. W takim przypadku lekarz może przepisać leki lub suplementy doustne w celu leczenia pierwotnej przyczyny onycholizy.
W zależności od stanu paznokci i przyczyny onycholizy lekarz może zlecić chirurgiczny zabieg usunięcia części lub całego paznokcia. W przebiegu onycholizy wytwarza się wolna przestrzeń pod płytką paznokciową, w której niestety może gromadzić się brud i fragmenty keratyny. Z tego powodu po usunięciu płytki może być wyczuwalny nieprzyjemny zapach.
Onycholizę można próbować leczyć również domowymi sposobami. Skuteczne na infekcje grzybicze i drożdżakowe są olejki z drzewa herbacianego.