Co robić, by egzema nie nawracała?

Choroby skóry są niezwykle powszechnymi problemami, z jakimi zmagają się zarówno niemowlęta, nastolatkowie, jak i osoby dorosłe. Wiele z nich, ze względu na uciążliwe objawy, a także widoczność symptomów może w bardzo dużym stopniu wpływać na samopoczucie chorych, ich życie codzienne, a także stać się przyczyną obniżonego nastroju i problemów z akceptacją swojego wyglądu. Jedną z takich chorób jest egzema, znana także pod nazwą atopowego zapalenia skóry lub wyprysku atopowego. Dowiedz się, jak zapobiegać jej nawrotom oraz jakie czynniki działają drażniąco na skórę atopową.

Egzema – co warto wiedzieć?

Egzema, czyli atopowe zapalenie skóry, jest obecnie tak powszechnym schorzeniem, że zaczęto zaliczać je do grona chorób cywilizacyjnych. Choć dokładne przyczyny tego schorzenia nie są w dalszym ciągu w pełni poznane, coraz większa powszechność tej choroby zarówno u dzieci, jak i dorosłych wiąże się z bezpośrednio z coraz większym zanieczyszczeniem środowiska, wysoko przetworzoną żywnością, bardzo silnym stresem, na który narażeni są także najmłodsi, a do tego postępującym uprzemysłowieniem.

Przebieg tej choroby jest bardzo zróżnicowany, od łagodnego po nawet bardzo ciężki. Egzema charakteryzuje się serią zaostrzeń i remisji. Poprawa stanu skóry ma zwykle miejsce w okresie letnim, jednak wraz z nadejściem sezonu grzewczego symptomy mogą znów dawać o sobie znać. 

Przyczyny i objawy egzemy

Przyczyny występowania tej choroby w dalszym ciągu stanowią przedmiot wielu badań, niezmiennie jednak wskazuje się na czynniki genetyczne, szczególnie jeśli na egzemę chorują rodzice dziecka. Zachorowaniu sprzyja także defekt naskórka, czyli genetyczne zaburzenie jego bariery ochronnej. Wpływ na obecność tej choroby mogą mieć także liczne alergie i nietolerancje pokarmowe. Do alergenów pokarmowych zalicza się m.in. białka mleka krowiego, jajka, kakao.

Oprócz tego istnieje szereg zewnętrznych czynników drażniących, które mogą zaostrzać objawy tej choroby lub spowodować nawrót. Unikanie ich ma kluczowy wpływ na stan naszej skóry. Do czynników, które mogą powodować nawrót AZS, zalicza się:

  • perfumy i sztuczne substancje zapachowe;
  • niektóre z materiałów (wełna);
  • chroniczny stres, traumatyczne przeżycia, pozostawanie pod wpływem silnych emocji;
  • dodatki do proszków i płynów do prania;
  • niektóre składniki kosmetyków;
  • alergeny wziewne: pyłki traw, roztocza kurzu domowego, sierść zwierząt.

Skóra atopowa – jak sobie z nią radzić?

Unikanie wymienionych wyżej substancji i czynników drażniących pozwala na ustąpienie objawów na bardzo długi okres. Mimo to skóra atopowa wymaga odpowiedniej pielęgnacji przez cały czas. Podstawą jest zadbanie o odbudowę jej warstwy hydrolipidowej i zabezpieczenie przed wpływem szkodliwych czynników zewnętrznych. W tym celu szczególnie skuteczne okażą się emolienty. 

Emolienty to substancje, które charakteryzują się działaniem zmiękczającym, natłuszczającym oraz silnie regenerującym. Zalicza się do nich przede wszystkim masła i oleje roślinne. Oprócz tego, posiadając skórę atopową, warto sięgać po kosmetyki dla skóry atopowej, wrażliwej oraz hipoalergiczne. Obecność jakichkolwiek syntetycznych substancji w produkcie może bowiem zaostrzyć objawy AZS.