Ciąża przez in vitro – szanujmy wybory innych ludzi

Pregnancy test stick, surprise

W naszym społeczeństwie niestety panuje takie przekonanie, iż mamy prawo swobodnie komentować decyzje innych ludzi. Wypowiadamy się w sposób negatywny na temat wszystkiego – ich wyglądu, uprawianego zawodu czy miejsca zamieszkania. Nie powinno to tak wyglądać, ponieważ w ten sposób możemy kogoś bardzo mocno zranić – nawet wtedy, gdy wcale nie mieliśmy takiego zamiaru. Szczególnie trudne jest to dla tych osób, które są krytykowane za swoje wybory w kwestii posiadania potomstwa. Nie da się zaprzeczyć temu, że w Polsce faktycznie powszechnie przyjęło się, że młodzi ludzie niedługo po ślubie – zaczynają starać się o dziecko. A tymczasem powoli się to zmienia – czasami w ogóle nie chcą mieć oni dzieci lub nie mogą ich mieć.

Obie te decyzje powinny być prywatne – nikt nie ma prawa narzucać nam swojego światopoglądu. Jeżeli dwie dorosłe osoby nie chcą mieć dzieci to na pewno mają swoje powody i nie muszą się tym z nikim dzielić – nawet rodzina nie może od nich wymagać tłumaczeń czy uzasadnienia. Tak samo w kwestii in vitro. Ludzie w dalszym ciągu nie do końca rozumieją, na czym w ogóle polega in vitro – a osoby starsze niestety kojarzą ten zabieg z nienaturalną ingerencją w organizm człowieka. Ich niewiedza skutkuje potem krytyką, która może być bardzo bolesna dla pary, która ma problemy z naturalnym poczęciem dziecka.

Nie wtrącajmy się w cudze życie

Taka zasada nie powinna być dla nas niczym dziwnym – ale jednak chyba trzeba częściej o niej przypominać. Pamiętajmy o tym, że nawet jeżeli my uważamy in vitro za zabieg niepotrzebny czy niebezpieczny – osoby w naszym otoczeniu mogą mieć własne zdanie na ten temat. In vitro to procedura bezpieczna i przeprowadzana w całości pod kontrolą lekarzy – nie ma w tym nic złego czy nielegalnego. Być może ten zabieg nie jest przeprowadzany od bardzo dawna – ale nie musi to przecież od razu oznaczać, iż jest to zbędny “wymysł XXI wieku”.

Wykażmy się zrozumieniem

Jeżeli kobieta nie jest w stanie przez długi czas zajść w ciążę to na pewno wiąże się to z ogromną ilością stresu i nerwów – które są tutaj tym bardziej niewskazane. Jeżeli zdecydowała się ona wraz z partnerem na wykonanie zabiegu in vitro – tak samo jest jej niezbędny spokój. Nie próbujmy więc koniecznie przekazać jej naszego zdania na ten temat lub wyrazić dezaprobaty – my mamy prawo do swoich poglądów, a ktoś inny ma prawo je zignorować. Pamiętajmy o tym, że niepłodność dla nikogo nie jest łatwa i każdy próbuje sobie z nią radzić tak, jak uważa to za słuszne – także właśnie przy pomocy in vitro. W Katowicach zabieg polecamy w Klinice Leczenia Niepłodności Zięba Clinic.