Ceramidy w kosmetykach – co to jest?

Ceramidy to substancje, które występują naturalnie w naszej skórze. Po tym jak branża kosmetyczna zauważyła ich potencjał, zaczęto je stosować w różnego typu produktach kosmetycznych do ciała i włosów. Znajdziecie je nie tylko w kremach czy maseczkach do twarzy, ale także w serum, esencjach do twarzy, maskach i odżywkach do włosów. Absolutnie nas to nie dziwi, ponieważ ceramidy w kosmetykach działają cuda. Czym one dokładnie są i co warto o nich wiedzieć? Już wyjaśniamy! Jeżeli zastanawiacie się, czy warto włączyć je do swojej pielęgnacji, koniecznie zostańcie z nami do końca!

Ceramidy – czyli co?

Ceramidy to występujące naturalnie w naszym organizmie substancje tłuszczowe, które znajdują się w przestrzeniach międzykomórkowych warstwy rogowej naszego naskórka. W przypadku włosów, należy ich szukać również w przestrzeniach międzykomórkowych, w których pełnią funkcję pewnego rodzaju spoiwa.

Za co odpowiadają ceramidy w naszej skórze?

Ceramidy łączą się naturalnie w naszej skórze z cholesterolem, a także z kwasami tłuszczowymi. W efekcie powstaje zabezpieczający naszą skórę przed uszkodzeniem i odwodnieniem płaszcz hydrolipidowy, który broni skórę człowieka przez ewentualnymi zagrożeniami, pochodzącymi z zewnątrz (dym papierosowy, smog i inne).

Niewielka ilość ceramidów – czym grozi naszej cerze?

Niewielka ilość ceramidów w naszej skórze i włosach działa na nie negatywnie. Skóra staje się bardziej napięta, przesuszona, widocznie starsza, natomiast włosy łamią się, kruszą i są bardziej podatne na zniszczenia. By nie doprowadzić skóry i włosów do takiego stanu, konieczne jest aplikowanie na nie kosmetyków z ceramidami.

Ceramidy w kosmetykach – gdzie ich szukać?

Ceramidy to cenny składnik, który coraz chętniej wykorzystywany jest przez producentów do produkcji ich kosmetyków. Znajdziemy je między innymi w kremach do twarzy, kremach pod oczy, maseczkach do twarzy, serum i innych. Ceramidy w kosmetykach mają przede wszystkim wspierać odbudowę uszkodzonego płaszcza lipidowego skóry, ale także jak już wspominaliśmy we wcześniejszych akapitach, chronić skórę przed odwonieniem i innymi, zewnętrznymi czynnikami, na kontakt z którymi nie mamy poniekąd wpływu.

Jakie cery najbardziej docenią działanie kosmetyków z ceramidami?

Będą to przede wszystkim:

  • cery dojrzałe,
  • cery przesuszone,
  • cery odwodnione,
  • cery zmęczone i pozbawione ‘życia’,
  • cery poszarzałe i przygaszone.

Oczywiście, z racji tego, że każda cera ma w sobie ceramidy, ponieważ mamy je naturalnie, każda cera może stosować kosmetyki z ceramidami i u każdej efekty ich stosowania będą widoczne. W przypadku wymienionych wyżej typów cer, będą one jednak najbardziej spektakularne.

Jak wprowadzić ceramidy do swojej pielęgnacji?

Możecie zacząć delikatnie i powoli, od maseczek do twarzy. Maski nakładamy raz na jakiś czas. Jeśli zauważycie, że ten efekt Wam się podoba i chcecie czegoś więcej, dodajcie krem z ceramidami. Naszym faworytem w tej kategorii jest zdecydowanie krem na noc z ceramidami Bielenda Professional Supremelab BARRIER RENEW, w którego składzie znajdziecie również mocznik, masło shea, skwalan. To odżywcza bomba dla Waszej skóry. Jeżeli natomiast Wasza cera jest w fatalnym stanie i szukacie czegoś co da jej szybki zastrzyk energii, koniecznie postawcie na tzw. perełki ceramidowe, To bomba, która odmieni Waszą cerę na twarzy!