Ceny złota w 2020 – jak się zmieniały

Cena złota osiągnęła obecnie poziom, który po raz ostatni mogliśmy oglądać niemal 8 lat temu. Co więcej, wielu analityków rynku złota wskazuje, że cena królewskiego metalu będzie nadal rosła. Sprawdźmy więc, jak dotąd kształtowała się cena złota za uncję oraz jakie są prognozy dla żółtego kruszcu na pozostałą część 2020.

Ile aktualnie kosztuje złoto?

W czasie powstawania tego artykułu 1 uncja złota, czyli nieco ponad 31 gram, kosztuje na światowych rynkach minimalnie ponad 1700$. Po raz ostatni za 1 uncję złota musieliśmy tyle zapłacić w drugiej połowie roku 2012. Już poprzedni, 2019 rok był dla złota bardzo dobry. Jego cena wzrosła w tym czasie o mniej więcej 300$ za uncję. W czasach względnej stabilizacji gospodarczej na cenę złota wpływa szereg pomniejszych czynników. Jest to na przykład wysokość stóp procentowych, kurs dolara w stosunku do innych walut, zainteresowanie złotem ze strony banków centralnych czy sytuacja na rynku akcji. Z największymi wahaniami kursu złota tradycyjnie mamy jednak do czynienia w czasach kryzysowych. W przeszłości napięciami wpływającymi na notowania złota była na przykład wojna celna między USA a Chinami, czy konflikt pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Iranem z początku tego roku.

Cena złota inwestycyjnego w I kwartale 2020

Od początku 2020 roku cena złota urosła już o nieco ponad 12%. Rok ten zaczynaliśmy z ceną na poziomie 1520 $ za uncję. Dziś za tę samą ilość złota musimy zapłacić nieco ponad 1700$. Kilka dni wcześniej złoto osiągnęło tegoroczne maksimum, na poziomie około 1730$.  Oczywiście największy wpływ na cenę złota w 2020 roku ma trwająca od kilku miesięcy epidemia koronawirusa. Uderza ona w rynek złota inwestycyjnego podwójnie. Z jednej strony mamy do czynienia z klasycznym, zwiększonym popytem na złoto w sytuacji kryzysowej. Złoto już od stuleci jest w takich okresach bezpieczną przystanią dla wielu inwestorów. Dodatkowo inwestowanie w złoto chroni nasze oszczędności przed inflacją, która również staje się coraz większym problemem w wielu krajach, w tym w Polsce. Z drugiej strony obostrzenia związane z koronawirusem doprowadziły do ograniczenia lub wstrzymania produkcji złota inwestycyjnego w wielu krajach. Pracę wstrzymała bądź ograniczyła część kopalni oraz rafinerii złota. Ze sporymi problemami boryka się również transport międzynarodowy. Doprowadziło to do sytuacji, w której popyt na złoto inwestycyjne znajdzie przewyższa podaż. To oczywiście dodatkowo winduje cenę złota.

Prognozy cen złota na 2020

Prognozy cen złota na 2020 zależą w dużej mierze od tego, jak rozwinie się pandemia koronawirusa. – Wielu analityków mówi o tym, że będzie to kolejny bardzo dobry rok dla złota. Nikogo nie dziwią już analizy mówiące o tym, że cena złota w 2020 może osiągnąć rekordowy poziom 2000$ na uncję. Wśród ekspertów pojawiają się nawet o wiele odważniejsze prognozy mówiące o tym, że złoto może osiągnąć dużo wyższą cenę niż 2000$ – powiedział nam przedstawiciel firmy skup.zlota.pl.

Jak na razie wszystko wskazuje na to, że analitycy, którzy przewidują dalszy wzrost cen złota, mogą mieć rację. Nawet gdyby w najbliższym czasie powstała szczepionka lub skuteczna terapia na wirus COVID–19, światowa gospodarka i tak może stanąć w obliczu głębokiego spowolnienia czy nawet recesji. Z jej skutkami będziemy borykać się przez dłuższy czas. To, jak głęboki kryzys gospodarczy wpływa na cenę złota, mogliśmy obserwować w latach 2008 – 2011. Wtedy w ciągu 3 lat złoto podrożało prawie dwukrotnie. Nie mamy oczywiście gwarancji, że podobny rajd cenowy powtórzy się w najbliższych latach. Mimo tego wiele wskazuje na to, że osoby, które ulokowały kapitał w złocie, mogą liczyć na spory zysk. Jeśli chcielibyście skorzystać z wysokich cen złota, możecie sprzedać złote monety, biżuterię czy złoto użytkowe na skup.zlota.pl. Sprzedaży złota w tym skupie można dokonać zarówno w punktach stacjonarnych, w największych miastach Polski, jak i drogą wysyłkową, bez wychodzenia z domu.