Buty zimowe – skórzane czy z ekoskóry?

Porządne buty zimowe to obowiązkowe wyposażenie każdej garderoby. Ochronią nas przed utratą ciepła przez stopy, powinny być nieprzemakalne i antypoślizgowe, by zimowe spacery były bezpieczne. Ale czy lepiej zainwestować w droższe, ale naturalne buty skórzane, czy może zdecydować się na ekoskórę?

Z jednej strony skóra naturalna jest kojarzona z materiałem trwałym i lepszym dla stopy, ale z drugiej – ekoskóra jest tańsza, a jej wyprodukowanie nie wiąże się z cierpieniem zwierząt. Jakie są wady i zalety obu materiałów i czym się kierować przy zakupach?

Buty skórzane – trwałe, ale czy etyczne?

Buty skórzane kojarzone są z dobrą jakością, nierzadko osiągają wysokie ceny, ale też posłużą przez lata, jeśli o nie zadbamy. Minusem jest fakt, że faktyczne trzeba o nie dbać, więc oprócz butów będziemy zmuszeni do zakupu także specjalistycznych preparatów do czyszczenia, impregnowania i nawilżania skóry naturalnej, by zachowała swoją sprężystość, wodoodporność i estetykę. Tylko w ten sposób nasze nowe buty posłużą nam dłużej niż przez kilka sezonów, ale to nieco podnosi ostateczną kwotę. W zamian otrzymamy wygodne buty zimowe, w których stopa może oddychać.

Buty z ekoskóry – tańsze, ale czy równie wytrzymałe?

Alternatywą dla butów z naturalnej skóry są buty z ekoskóry. Ich zaletą jest zwykle niższa cena, są także odpowiednie dla wegan. Jeśli chodzi o trwałość, to dużo tu zależy od samego producenta – czy buty są klejone czy szyte, z jakiego dokładnie tworzywa powstały, czy podeszwa jest odporna na zginanie? To są pytania, które powinniśmy sobie zadać przy zakupach.

Niewątpliwą wadą takich butów jest to, że najczęściej są z tworzywa sztucznego, nie ulegają więc biodegradacji i będą się rozkładać w środowisku tak samo jak długo jak inne plastikowe przedmioty. Nie zawsze też są tak komfortowe dla stopy i mogą okazać się mało odporne na zniszczenia związane z częstym użytkowaniem. Jeśli więc chcemy wybrać buty z ekoskóry, powinniśmy dokładnie się im przyjrzeć przed zakupami. Warto też wybierać producentów, którzy oferują długi okres gwarancji.