Ból pleców w ciąży – kiedy się pojawia, jakie są jego przyczyny i jak go zwalczać?

Ból pleców w ciąży to dolegliwość, na którą uskarża się prawie 70% kobiet. Jak widać, jest to dość powszechne zjawisko, dlatego jeśli nie występują dodatkowe, niepokojące objawy, nie powinien być powodem paniki i lęku, że z maluszkiem dzieje się coś niedobrego. Poniżej kilka informacji dotyczących przyczyn pojawiania się bólu pleców w ciąży, metod radzenia sobie z dyskomfortem oraz sytuacje, które wymagają bezwzględnej kontroli lekarskiej.

Ból pleców w ciąży – kiedy się pojawia i jakie są jego najczęstsze przyczyny?

Podłoże pojawienia się dolegliwości ze strony kręgosłupa zmienia się w zależności od etapu ciąży. Ból może pojawić się zarówno na początku jej trwania, jak i w II, czy III trymestrze i uwarunkowany jest licznymi zmianami, które zachodzą w ciele kobiety. Najczęściej przyszłe mamy uskarżają się na ból w okolicach odcinka lędźwiowego i piersiowego, często jest to również ból promieniujący do ręki, pachwin i bioder. Niewątpliwie jest to ogromny dyskomfort, który przekłada się na normalne, codzienne funkcjonowanie i jest przyczyną obniżenia aktywności kobiety.

Czym spowodowany jest ból pleców na poszczególnych etapach ciąży?

I trymestr – najczęstszą przyczyną jest działanie hormonów ciążowych, mających przygotować macicę oraz więzadła macicy na bezpieczne donoszenie ciąży oraz poród. W początkowym okresie następuje stopniowe „rozciąganie się” macicy, czego skutkiem może być pojawienie się bólu w odcinku krzyżowo-lędźwiowym.

II i III trymestr – ból pleców w połowie i końcowym etapie ciąży, w głównej mierze jest efektem zwiększającej się masy ciała kobiety. Rosnący brzuch oraz piersi, powodują zmianę postawy oraz środka ciężkości, co zwiększa napięcie mięśni i pleców. Nadprogramowe kilogramy są dodatkowym czynnikiem wpływającym na przyczynę pojawienia się nieprzyjemnego bólu.

przed porodem – ból pleców, który zdecydowanie nasila w końcowym etapie ciąży oraz tuż przed terminem porodu, to efekt intensywnego rozciągania się dolnej części kręgosłupa, macicy oraz jej układu kostno-chrzęstnego, za który odpowiada hormon ciążowy – relaksyna. Choć bolesny i mało komfortowy, jest to niezbędny i naturalny proces, który skutkuje odpowiednim przygotowaniem ciała na zbliżający się poród.

W jakich sytuacjach ból pleców w ciąży powinien być skonsultowany z lekarzem?

Oprócz przedstawionych wyżej powodów pojawienia się bólu pleców w ciąży, niektóre mogą być symptomem poważniejszej infekcji. Jeśli bólowi towarzyszą:

  •  gorączka i ból brzucha
  • nudności i wymioty
  • plamienie
  • krwawienie z dróg rodnych
  • skurcze macicy

należy niezwłocznie udać się do lekarza w celu skonsultowania dolegliwości, ponieważ mogą być przyczyną infekcji układu moczowego, poronienia lub przedwczesnego porodu.

Ból pleców w ciąży – jak go zwalczać?

Najlepszym sposobem, aby zniwelować nieprzyjemny ból jest aktywność fizyczna.

Kobieta w ciąży powinna wybierać taką formę ruchu, która jest dla niej bezpieczna i nie spowoduje żadnych powikłań. Szczególnie zalecana jest joga dla ciężarnych, pływanie, spokojne ćwiczenia rozciągające i spacery. Każda z nich powinna być dopasowana zarówno do odmiennego stanu kobiety, jak i jej aktywności sprzed ciąży. Jeśli pojawiają się jakiekolwiek obawy o bezpieczeństwo płodu, należy skonsultować je z lekarzem, który określi zalecany stopień aktywności. Dobrym rozwiązaniem są ponadto ćwiczenia pod okiem fizjoterapeuty.

Warto podkreślić, że znaczący wpływ na ustąpienie dolegliwości bólowych mają także zmiana postawy, ciepły prysznic, czy delikatny masaż pleców.

Znalezienie sposobu na zmniejszenie bólu pleców w ciąży to kwestia bardzo indywidualna, uzależniona od wielu czynników, dlatego najlepszą metodą jest wsłuchanie się w potrzeby ciała i reagowanie na sygnały, które wysyła.