Blefaroplastyka – na czym polega zabieg plastyki powiek?

Choć troska o wzrok i oczy kojarzy nam się przede wszystkim z regularnymi badaniami u okulisty, ewentualnym noszeniem okularów i stosowaniem kropli do oczu, okazuje się, że to nie wszystko. W niektórych przypadkach warto zadbać nie tylko o oczy, będące narządem wzroku, ale także o otaczające je powieki. Jednym z zabiegów chirurgicznych, jakie można wówczas wziąć pod uwagę, jest blefaroplastyka.

Co to jest blefaroplastyka?

Blefaroplastyka (czy też blepharoplastyka) – zwana także plastyką powiek – to zabieg chirurgiczny, który polega na usunięciu nadmiaru luźnej skóry powiek. W większości przypadków wykonywany jest wyłącznie z powodów estetycznych – opadające powieki sprawiają wrażenie, że nasz wyraz twarzy jest bardziej zmęczony, dodatkowo wyglądamy o wiele starzej. Zdarzają się jednak również sytuacje, w których blefaroplastyka jest koniecznością, ponieważ luźna skóra powiek ogranicza pole naszego widzenia. Przyczynia się to do uczucia dyskomfortu u pacjenta, zwłaszcza podczas ogólnego zmęczenia organizmu, a także może wpłynąć na powstanie i/lub pogłębienie się już istniejących wad wzroku.

Jakie są przeciwwskazania do tego zabiegu?

Przed samym zabiegiem blefaroplastyki konieczna jest wizyta kwalifikacyjna, zarówno okulistyczna jaki chirurgiczna. Podczas niej lekarz omawia z pacjentem jego oczekiwania, a także stan powiek. Następnie ustala wskazania i przeciwwskazania do zabiegu. Tych drugich jest niewiele, do najczęstszych czynników dyskwalifikujących pacjenta należą uczulenia na leki i znieczulenia miejscowe, które podawane są podczas zabiegu. Innymi przeciwwskazaniami mogą być zapalenia okolicy oka, ciężkie choroby ogólnoustrojowe, takie jak niewydolność krążenia lub wątroby, czy też cukrzyca, a także niedokrwistość lub nieuregulowane ciśnienie tętnicze krwi. Blefaroplastyka niemożliwa jest także do wykonania w przypadku infekcji, stanów ropnych skóry twarzy, skaz naczyniowych oraz niektórych chorób uzębienia. Okolica oczu wymaga przygotowania i stosowania higieny brzegów powiek specjalistycznymi preparatami oraz leczenia zespołu suchego oka oraz zapalenia brzegów powiek i dysfunkcji gruczołów tarczkowych Meiboma (Lipiflow, Eye-Light)

Jak wygląda zabieg blefaroplastyki?

Podczas zabiegu blefaroplastyki lekarz wykonuje cięcia w bruździe powiekowej górnej i/lub dolnej- to jest w naturalnym załamaniu powieki. Cięcia te są tak zlokalizowane, aby blizny pozabiegowe były niewidoczne. Następnie usuwa się nadmiar skóry z powieki, jednocześnie napinając pozostałą tkankę. Podczas takiego zabiegu dodatkowo odtwarza się naturalny załamek powiek, tak aby wygląd okolic oczu nie odbiegał od standardowego. Wykonane cięcia następnie zszywa się bardzo cienkimi szwami, po czym zakłada opatrunek, który można zdjąć już następnego dnia.

Zabieg blefaroplastyki zazwyczaj trwa około jednej do dwóch godzin. Po zdjęciu szwów, pacjent może wrócić do aktywnego życia. Zaleca się stosowanie maści i żeli, które będą wspomagać skuteczne gojenie się rany oraz kontynuację higieny brzegów powiek oraz stosowania kropli nawilżających. Makijaż może być nakładany najwcześniej po około dwóch tygodniach od przeprowadzenia plastyki. Efekty osiągnięte za pomocą blefaroplstyki utrzymują się przez wiele lat, istnieje także możliwość ponownego wykonania zabiegu.

Gdzie można wykonać zabieg blefaroplastyki?

Decydując się na zabieg blefaroplastyki warto sprawdzić, czy znajdujące się w pobliżu nas centrum okulistyczne (np. https://swiatoka.pl/) wykonuje taki zabieg. Ponieważ mamy do czynienia z chirurgią okolic oka, warto postawić na doświadczoną kadrę lekarzy specjalistów, dysponujących nowoczesnym sprzętem, za pomocą którego w pełni bezpiecznie dokonają plastyki naszych powiek. Warto powierzyć specjalistom nie tylko swoje oczy, ale i powieki – z korzyścią dla naszego wzroku i poprawy naszego komfortu.