Biegam, bo lubię! Jak dobrać buty do biegania po górach?

Ci, którzy na dobre zarazili się biegowym bakcylem, urozmaicają sobie trasy, poszukując coraz to mocniejszych wyzwań. Pod tym kątem bardzo ciekawie prezentują się zwłaszcza górskie szlaki. Czy wiesz, w jaki sposób prawidłowo dobrać dla siebie buty do biegania po tak zróżnicowanym terenie, aby uchronić palce przed ostrymi graniami i nierówną powierzchnią? Zwykłe buty używane na bieżni na pewno nie wystarczą. Poniższy poradnik podpowie Ci, czym się kierować podczas zakupu obuwia trailowego.

Odpowiednie przygotowanie do biegania po górach – klucz do sukcesu

Do biegu po górach warto odpowiednio się przygotować. Podstawą będzie na pewno regularny trening, który zwiększy Twoją wytrzymałość. Do codziennych ćwiczeń włącz skipy i podbiegi – przy wysiłku na nierównym terenie na pewno się przydadzą. Warto również zadbać o zbilansowaną dietę. Świetnym jej uzupełnieniem mogą być odżywki białkowe – do nabycia w sklepie internetowym https://www.bcaa.pl/odzywki-bialkowe/.

Aspekt numer 1: odpowiednia podeszwa

Obuwie przeznaczone z myślą o bieganiu po górach musi wyróżniać się podeszwą dopasowaną do rodzaju podłoża, po którym będą odbywać się przebieżki. W przypadku bardziej miękkich terenów (porośniętych trawą czy dość błotnistych) najlepiej sprawdzą się buty z twardą podeszwą oraz z grubym, bardziej agresywnym bieżnikiem. Gęsty bieżnik pozwala też zamortyzować wstrząsy powstające podczas ruchu.

Aspekt numer 2: usytuowanie pięty względem palców

W obuwiu sportowym przeznaczonym do biegania po górach istotnym aspektem jest drop, czyli usytuowanie pięty względem palców. Drop może być wyższy lub niższy – w zależności od tego, dla jakiego typu biegaczy został zaprojektowany. W założeniu ma amortyzować pięty biegacza i ograniczać przenoszone na nie obciążenia ciała.

Aspekt numer 3: wzmocnione noski

Wiele modeli butów do biegania po górach ma charakterystyczne wzmocnione gumowe noski oraz pięty, które lepiej radzą sobie w kontakcie z ostrą czy twardą nawierzchnią. Zwiększają one poziom ochrony stóp biegacza podczas pokonywania nierównego, trudnego terenu. Są bardziej odporne na rozdarcia niż ma to miejsce na przykład w obuwiu przeznaczonym na trening na bieżni czy na miejskiej szosie.

Aspekt numer 4: obecność membrany

Membrana zwiększa poziom ochrony buta przed wilgocią z zewnątrz. Jest świetna w przypadku osób, które lubią biegać w deszczu, po mokrej trawie i niestraszny im mniej pogodny dzień. Jeśli zamierzasz biegać tylko w upalne lato i nie planujesz wbiegać do górskiego strumienia, membrana w obuwiu nie będzie Ci do niczego potrzebna.

Aspekt numer 5: odpowiedni rozmiar

Obuwie do biegania po górach musi dobrze przylegać do stopy. Odpowiedni rozmiar butów najłatwiej dobrać, uprzednio mierząc dokładnie wkładkę ulubionych butów sportowych. W ten sposób najłatwiej potem porównać długość stopy z tabelą konkretnego producenta. Warto pamiętać, aby mierzenia upatrzonej pary dokonywać, mając na sobie skarpetki do biegania – dadzą one bardziej miarodajny i pełny obraz sytuacji.