Ci, którzy na dobre zarazili się biegowym bakcylem, urozmaicają sobie trasy, poszukując coraz to mocniejszych wyzwań. Pod tym kątem bardzo ciekawie prezentują się zwłaszcza górskie szlaki. Czy wiesz, w jaki sposób prawidłowo dobrać dla siebie buty do biegania po tak zróżnicowanym terenie, aby uchronić palce przed ostrymi graniami i nierówną powierzchnią? Zwykłe buty używane na bieżni na pewno nie wystarczą. Poniższy poradnik podpowie Ci, czym się kierować podczas zakupu obuwia trailowego.
Odpowiednie przygotowanie do biegania po górach – klucz do sukcesu
Do biegu po górach warto odpowiednio się przygotować. Podstawą będzie na pewno regularny trening, który zwiększy Twoją wytrzymałość. Do codziennych ćwiczeń włącz skipy i podbiegi – przy wysiłku na nierównym terenie na pewno się przydadzą. Warto również zadbać o zbilansowaną dietę. Świetnym jej uzupełnieniem mogą być odżywki białkowe – do nabycia w sklepie internetowym https://www.bcaa.pl/odzywki-bialkowe/.
Aspekt numer 1: odpowiednia podeszwa
Obuwie przeznaczone z myślą o bieganiu po górach musi wyróżniać się podeszwą dopasowaną do rodzaju podłoża, po którym będą odbywać się przebieżki. W przypadku bardziej miękkich terenów (porośniętych trawą czy dość błotnistych) najlepiej sprawdzą się buty z twardą podeszwą oraz z grubym, bardziej agresywnym bieżnikiem. Gęsty bieżnik pozwala też zamortyzować wstrząsy powstające podczas ruchu.
Aspekt numer 2: usytuowanie pięty względem palców
W obuwiu sportowym przeznaczonym do biegania po górach istotnym aspektem jest drop, czyli usytuowanie pięty względem palców. Drop może być wyższy lub niższy – w zależności od tego, dla jakiego typu biegaczy został zaprojektowany. W założeniu ma amortyzować pięty biegacza i ograniczać przenoszone na nie obciążenia ciała.
Aspekt numer 3: wzmocnione noski
Wiele modeli butów do biegania po górach ma charakterystyczne wzmocnione gumowe noski oraz pięty, które lepiej radzą sobie w kontakcie z ostrą czy twardą nawierzchnią. Zwiększają one poziom ochrony stóp biegacza podczas pokonywania nierównego, trudnego terenu. Są bardziej odporne na rozdarcia niż ma to miejsce na przykład w obuwiu przeznaczonym na trening na bieżni czy na miejskiej szosie.
Aspekt numer 4: obecność membrany
Membrana zwiększa poziom ochrony buta przed wilgocią z zewnątrz. Jest świetna w przypadku osób, które lubią biegać w deszczu, po mokrej trawie i niestraszny im mniej pogodny dzień. Jeśli zamierzasz biegać tylko w upalne lato i nie planujesz wbiegać do górskiego strumienia, membrana w obuwiu nie będzie Ci do niczego potrzebna.
Aspekt numer 5: odpowiedni rozmiar
Obuwie do biegania po górach musi dobrze przylegać do stopy. Odpowiedni rozmiar butów najłatwiej dobrać, uprzednio mierząc dokładnie wkładkę ulubionych butów sportowych. W ten sposób najłatwiej potem porównać długość stopy z tabelą konkretnego producenta. Warto pamiętać, aby mierzenia upatrzonej pary dokonywać, mając na sobie skarpetki do biegania – dadzą one bardziej miarodajny i pełny obraz sytuacji.