Baseny ogrodowe – lista popularnych typów basenów

Upalne dni sprawiają, że każdy z nas szuka trochę ochłody. Świetnym rozwiązaniem, nawet przy niewielkim metrażu, jest zanurzenie się w basenie ogrodowym. Sprawdź, co warto wiedzieć na ich temat.

Baseny ogrodowe dla małych i dużych

Zapewne wiele osób pamięta dziecięce zabawy w basenie ogrodowym, które idealnie sprawdzały się w upalne dni. Jest to idealna propozycja na spędzenie wolnego czasu oraz ochłodzenie swoje organizmu. Gdy temperatura na zewnątrz wynosi już ponad 30 stopni Celsjusza należy ratować się wszystkimi dostępnymi metodami. Baseny ogrodowe są bardzo popularną opcją w tym letnim okresie. Dzięki temu, że w większości przypadków są one nadmuchiwane z powodzeniem można skusić się na ich kupno. W przypadku basenów ogrodowych nie można zapominać o tym by co kilka dni wymieniać w nich wodę na czystą. Idealnym momentem będzie także zanieczyszczenie obecnej wody w basenie ogrodowym.

Rodzaje basenów ogrodowych

Wśród rodzajów basenów ogrodowych wyróżnia się następujące typy:

 • basen ogrodowy, jest on najczęściej dmuchany w różnych rozmiarach,
 • basen kanadyjski, można częściowo zamontować go w ziemi, a dzięki osadzeniu blachy nie będzie problemu z jego przeniesieniem w dowolne miejsce ogrodu,
 • jacuzzi ogrodowe, kto z nas nie chciałby mieć takiego miejsca pod ręką? Idealnie sprawdzi się w upalne dni,
 • basen stelażowy, składają się one z metalowego stelażu oraz nałożonej na niego powłoki zbiornika,
 • basen rozporowy, stworzony z elastycznego tworzywa, można nadmuchać go za pomocą pompki,
 • baseny dmuchane, jak sama nazwa wskazuje, są dmuchane samodzielnie lub z pomocą pompki,
 • baseny betonowe, jeśli mamy sporo czasu i funduszy, a także planujemy inwestycję na lata, świetnym rozwiązaniem będzie ten typ basenu,
 • baseny poliestrowe, są one dostarczane gotowe na miejsce wskazane przez klienta. Dostępne do użytku od razu.

Jak można zauważyć, warto zainteresować się tematem basenów. Ciekawym rozwiązaniem jest także basen całoroczny. Wówczas należy pamiętać o tym, by odpowiednio go czyścić, na zimę wypuszczać wodę. Można także zdecydować na usytuowanie go w budynku, który będzie ocieplany. Dzięki odpowiednim warunkom, wodne zabawy będą mogły mieć miejsca także w chłodniejsze, również zimowe, dni.

Basen ze stelażem  – dlaczego warto?

Ogromną popularnością wśród kupujących cieszy się basen ze stelażem. Dlaczego? Przede wszystkim, są to bardzo stabilne i wytrzymałe baseny, których zakup wystarczy na lata użytkowania. Dzięki stelażowi zmniejsza się ryzyko szkód, może być on także całkiem małych, jak i ogromnych rozmiarów. Tylko od nabywcy zależy, na które wymiary w swoim ogrodzie może i chce sobie pozwolić. To świetna alternatywa dla betonowego basenu, jeśli nabywcy zależy na czasie. Dzięki swojej stabilności sprawi, że będzie idealny zarówno dla dzieci, jak i osób starszych. Zaleca się, by basen ze stelażem znajdował się na betonowej podmurówce. Z pewnością jest to jeden z typów, które można zaliczyć jako basen całoroczny.

Całoroczne dodatki do basenu

Przy zakupie basenu ze stelażem, czy basenu całorocznego warto pamiętać także o możliwości zakupu dodatkowych akcesoriów. Bez wątpienia możemy do nich zaliczyć:

 • pompę ciepła, dzięki której woda będzie nagrzewała się niezależnie od panującej na zewnątrz temperatury,
 • specjalne pokrycia, które zabezpieczą basen przed owadami i innymi gryzoniami,
 • sprzęt do czyszczenia, dzięki któremu można oczyścić pusty basen i zadbać o odpowiednią czystość znajdującej się w nim wody,
 • projektor kolorów, przyda się w czasie imprezy dla dorosłych, a w czasie wodnych szaleństw dzieciaków zabawie nie będzie końca,
 • oświetlenie, dzięki któremu basen będzie mienił się kolorami i nie potrzebne będzie dodatkowe zewnętrzne światło.

Jak widać, basen całoroczny, stelażowy, czy do dziecięcych zabaw może być bez większych problemów utrzymany w czystości niezależnie od pory roku. Warto także rozważyć zakup dodatkowych akcesoriów, za pośrednictwem których sprzątanie będzie łatwiejsze, a wodne rozgrywki nie będą miały końca.