Dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym mogą zmagać się z problemem, jakim jest zdolność rozpoznawania i wyrażania uczuć. Różnego rodzaju lęki czy trudne doświadczenia to tylko niektóre aspekty, jakie mają wpływ na rozwój emocjonalny najmłodszych. Doskonałym wsparciem mogą okazać się bajki terapeutyczne. Czym dokładnie one są? Jakie i kiedy wybrać? Sprawdźmy!
Czym są bajki terapeutyczne?
Każda osoba obcująca z dziećmi wie, jak bogata może być ich wyobraźnia. Maluchy chętnie fantazjują i tworzą własne historie, ale także równie entuzjastycznie słuchają czytanych im opowieści. I to właśnie dzięki nim można przekazać najmłodszym w prosty sposób wiele życiowych wartości, które pomogą im odnaleźć się w świecie. Już wiele lat temu zaobserwowano tę zależność, dzięki czemu pojawiła się literatura skierowana do najmłodszych, która stale się rozrasta. Tego typu historie to właśnie bajki terapeutyczne dla dzieci.
Metodą, w której wykorzystuje się bajki terapeutyczne dla dzieci do pracy z nimi, nazywa się bajkoterapią. Leczenie poprzez czytanie jest możliwe, gdyż bajki terapeutyczne pobudzają zainteresowanie dzieci, przyciągają ich uwagę i skłaniają do przemyśleń. Odpowiednio dobrana do danej pociechy historia sprawi, że dziecko odnajdzie w jej wydarzeniach przeciwności losu, z którymi samo aktualnie się zmaga, oraz sposób na rozwiązanie tych problemów.
Jakie są rodzaje bajek terapeutycznych?
Treści edukacyjno-terapeutyczne, jakie wykorzystuje się w bajkoterapii, ułatwiają radzenie sobie w wielu przeróżnych sytuacjach trudnych dla dzieci pod względem emocjonalnym. Z ich pomocą najmłodsi zyskują szansę na zdobycie zdolności radzenia sobie w stresowych sytuacjach – wystarczy, że dobierzemy odpowiedni rodzaj bajki do dziecięcego problemu. Wyróżnia się bowiem trzy typy bajek terapeutycznych dla dzieci:
1. Bajka relaksacyjna
Tego typu opowieści stosowane są w bajkoterapii najmłodszych w celu ich odprężenia, uspokojenia i wyciszenia (szczególnie ważnych przed snem). Bajki relaksacyjne opierają się na strukturach zmysłowych, których celem jest pobudzenie wyobraźni dziecka i przeniesienie go w opowiadany świat. Przykładowo, takie elementy, jak: szum lasu i zieleń pobliskiej łąki rozbudzą zmysł wzroku i słuchu, a gorące promienie słoneczne padające na twarz bohatera wpłyną na zmysł czucia.
Jak rozpoznać bajkę relaksacyjną? Miejsce jej rozgrywania się i sama akcja muszą być przyjazne i bezpieczne w odczuciu dziecka, a towarzyszące jej czytaniu emocje wyłącznie pozytywne.
2. Bajka psychoedukacyjna
Jak sama nazwa wskazuje, tego typu historie dla najmłodszych mają na celu pokazanie im, w jaki sposób można poradzić sobie w wielu trudnych sytuacjach. Bajki psychoedukacyjne pozwalają dzieciom zrozumieć związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy danymi wydarzeniami, a ich emocjami, które w związku z tym odczuwają. Poprzez postać dobranego do potrzeb dziecka bohatera, uczy się ono nowych, prawidłowych wzorców zachowań oraz tego, jak rozmawiać o swoich problemach.
3. Bajka psychoterapeutyczna
Bajki psychoterapeutyczne są bardziej rozbudowane od relaksacyjnych i psychoedukacyjnych. Ich fabuła jest bowiem bardziej zawiła: zawiera w sobie elementy pozwalające na stopniowe oswajanie przez dziecko przedstawionego w jej treści lęku, poprzez jego delikatne wywołanie, przedstawienie sposobu na jego pokonanie i ostatecznie jego przezwyciężenie.
Psychoterapeutyczna bajka pokazuje dziecku, jak sobie radzić w sytuacjach lękowych, ale także obrazuje mu, że nie tylko ono posiada takie problemy, przez co pociecha czuje się bardziej dowartościowana. Jest to szczególnie ważne, ponieważ tego typu bajkoterapia ma dotrzeć do najmłodszych, którzy zmagają się z lękami, ale także zetknęli się z sytuacjami krytycznymi czy traumatycznymi.
Terapeutyczne bajki dla dzieci pomagają im odnaleźć się w otaczającym je świecie poprzez naukę pokonywania własnych słabości. Warto po nie sięgać, aby ułatwić najmłodszym rozwój.