Azjatyckie inspiracje w kosmetykach

Odpowiedz na to na pozór proste pytanie nie jest jednoznaczna. Problem polega na tym, że nie ma żadnych przepisów, które określają nazywanie produktów naturalnymi. Czasem wystarczy jeden naturalny składniki typu wyciąg z rośliny czy owocu, a na etykiecie pojawiają się słowa typu naturalny, ekologiczny, bio i tym podobne. Często klienci zainteresowani zmianą trybu życia na bardziej zgodny z naturą łatwo ulegają tego typu chwytom marketingowym.

Jeśli komuś naprawdę zależy aby stopniowo wyeliminować ze swojego życia szkodliwe związki chemiczne powinien zarówno w przypadku żywności jak i kosmetyków i środków czystości starannie czytać etykiety lub ulotki dołączane do produktów. Powinien na nich znaleźć się dokładny skład. W przypadku kosmetyków wszystkie komponenty pochodzenia naturalnego nazywane są po łacinie, a te syntetyczne w języku angielskim. Nie trzeba być poliglotą – w skrócie im więcej łaciny tym bardziej produkt można zakwalifikować do kosmetyków naturalnych.

Jak wybierać kosmetyki naturalne?

Wiele osób dbających o zdrowy tryb życia szuka inspiracji w filozofii Dalekiego Wschodu. Uprawiają jogę, medytują, wprowadzają do swojej diety egzotyczne, wspomagające naturalną odporność organizmu przyprawy. Tą drogą poszła polska firma orientana.pl. Według ajurwedy – indyjskiej filozofii łączącej troskę o zdrowie fizyczne, psychiczne i duchowe wszystkie stosowane zewnętrznie środki powinny nadawać się do spożycia. Dlatego kosmetyki naturalne oferowane przez orientana.pl zawierają wiele składników używanych codziennie w hinduskiej kuchni. Są to między innymi: pieprz, kurkuma, imbir, wyciągi z egzotycznych owoców. Kosmetyki te nie zawierają również składników pochodzenia zwierzęcego, za wyjątkiem tych, które można pozyskiwać bez szkody dla zwierzęcia. Są to śluz ślimaka, mleko czy miód. Jednak dla zdeklarowanych wegan przygotowane są kosmetyki składające się wyłącznie z substancji pochodzenia roślinnego.

Czy kosmetyki naturalne na pewno są skuteczne?

Z pewnością ich cechą nie jest tak zwany efekt „wow”. Nie wystarczy użyć tego typu kosmetyków dzień przed ważną imprezą aby wyglądać olśniewająco. Ich zadaniem nie jest szybka korekta wyglądu, lecz długotrwałe działanie, które przy systematycznym stosowaniu pomaga skórze czy włosom w ich naturalnej zdolności do regeneracji. W połączeniu z właściwą i zrównoważoną dietą, aktywnym i zdrowym trybem życia kosmetyki naturalne są skuteczne i nie powodują niepożądanych skutków ubocznych, co szczególnie ważne jest dla alergików i osób o wyjątkowo wrażliwej cerze.