Artroskopia kolana – jakie są wskazania do zabiegu i ile przebiega rehabilitacja po nim?

rtroskopia jest popularną, małoinwazyjną metodą leczenia stawów wykonywaną w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Artroskopia stawu kolanowego jest małoinwazyjnym zabiegiem chirurgii ortopedycznej, wykonywanym u pacjentów z różnego rodzaju schorzeniami i urazami kolan. Artroskopia kolana to nowoczesna, endoskopowa metoda diagnostyczno-terapeutyczna umożliwiająca specjaliście obejrzenie chorego stawu od środka i jednoczesne wykonanie procedur operacyjnych znoszących lub łagodzących dokuczliwe objawy. Najczęściej wykonuje się artroskopię kolana, które jest największym i najbardziej narażonym na przeciążenia stawem w organizmie człowieka.  Artroskopia wykonywana u pacjentów z różnego rodzaju schorzeniami i urazami kolan może mieć charakter diagnostyczny lub leczniczy. 

Jakie są wskazania do zabiegu artroskopii kolana?

Wskazaniem do wykonania artroskopii są dysfunkcje w obrębie stawu kolanowego. Najczęściej artroskopię kolana wykonuje się u osób po przebytym urazie kolana powstałym w wyniku przeciążenia będącego następstwem aktywności fizycznej. Wskazaniem do zabiegu mogą być ostre zmiany urazowe powodujące blokadę kolana, zmiany urazowe powodujące niestabilność stawu, zmiany pourazowe lub pozapalne jak np. rozwarstwienie łąkotki, zmiany zwyrodnieniowe chrząstki stawowej, reumatoidalne zapalenie stawów, rozwijający się nowotwór, przewlekłe obrzęki, torbiele okołostawowe lub ciało obce w stawie. Przyczyny schorzeń kolan to najczęściej: deformacja stawu przyśpieszająca jego degenerację, uszkodzenia nabyte na skutek nadmiernej eksploatacji stawu, choroby stawu jak reumatoidalne zapalenie stawu, otyłość zwiększająca obciążenie i czynniki genetyczne. 

Zabieg artroskopii kolana

Przed zabiegiem pacjent odbywa konsultację ortopedyczną, wykonuje badania laboratoryjne krwi oraz szereg badań obrazowych (RTG, USG, RM). Zabieg artroskopii kolana wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym lub w znieczuleniu podpajęczynówkowym, czyli pacjent pozostaje przytomny, jest natomiast znieczulony od pasa w dół. Sam zabieg jest małoinwazyjny, polega na wprowadzeniu do stawu, przez niewielkie nacięcia, małej kamerki i narzędzi, które są mniejsze niż obwód ołówka. Lekarz kontroluje przebieg zabiegu obserwując powiększony obraz struktur stawu kolanowego na ekranie monitora. Zabieg artroskopii stawu kolanowego jest krótki i trwa około pół godziny. Po tygodniu od zabiegu artroskopii stawu kolanowego lekarz ściąga szwy. Pacjent wraca do domu 2-3 dni po zabiegu artroskopii.

Rehabilitacja po artroskopii kolana

Dla prawidłowej regeneracji uszkodzonych struktur i powrotu do pełnej sprawności po artroskopii konieczna jest rehabilitacja kolana dostosowana do rodzaju dolegliwości, wieku oraz kondycji zdrowotnej pacjenta. Po zabiegu, pacjent przez 2-3 tygodnie musi odciążyć nogę i poruszać się o kulach łokciowych. Rehabilitację stawu kolanowego po artroskopii należy rozpocząć już w 1 lub 2 dobie po zabiegu, kiedy pacjent przebywa jeszcze w szpitalu. Ćwiczenia polegające na rozciąganiu, masażu i manualnej aktywizacji mięśni zginaczy prowadzi wykwalifikowany fizjoterapeuta. Rekonwalescencja umożliwiająca pełny powrót do sprawności trwa nawet 3 miesiące. Artroskopia kolana oraz inne ważne zabiegi i operacje wykonywane są przez doświadczonych specjalistów w klinice ortopedycznej – Carolina Medical Center: https://carolina.pl/klinika-ortopedii-i-traumatologii/kolano-3/