Grudzień przynosi filmowe święto dla polskich widzów – 8. edycja europejskiego festiwalu ArteKino Festival wystartuje na platformie www.arte.tv. Od 1 do 31 grudnia będziecie mieli okazję obejrzeć 10 filmów młodych reżyserów z różnych zakątków Europy, całkowicie za darmo. Te produkcje zdobyły uznanie na międzynarodowych festiwalach filmowych, takich jak Locarno, Rotterdam czy Saloniki, zdobywając nominacje i wyróżnienia. Inicjatywa ma na celu promowanie kina europejskiego, a także wspieranie i eksponowanie młodych, utalentowanych twórców.
W trakcie tegorocznej edycji ArteKino Festival widzowie będą mogli cieszyć się bezpłatnym dostępem do 10 filmów pochodzących m.in. z Niemiec, Portugalii, Grecji, Hiszpanii czy Norwegii. Te obrazy poruszają aktualne społeczne tematy, takie jak poszukiwanie tożsamości płciowej, radzenie sobie z samotnością czy zawiłe relacje rodzinne. Filmem otwarcia festiwalu jest niemiecko-kubańska produkcja „Vamos a la playa” w reżyserii Bettiny Blümner, z udziałem znanego polskiego aktora Jakuba Gierszała („Sala samobójców”, „Najlepszy”, „Pokot”). Każdy z prezentowanych filmów oferuje unikalne spojrzenie na otaczający nas świat, poszerzając wizję różnorodnej Europy. To doskonała okazja na spędzenie grudniowych wieczorów z klimatycznym kinem z różnych zakątków kontynentu.
Wybieramy tytuły prezentowane w ramach tegorocznego ArteKino Festival, aby dać głos młodym europejskim filmowcom. Z jednej strony chcemy ukazać bogactwo naszego kontynentu, z drugiej zaś, podkreślić, jak wiele nas łączy, niezależnie od różnic językowych czy kulturowych. Mówiąc różnymi językami i żyjąc w różnych krajach, wciąż jesteśmy integralną częścią zróżnicowanej społeczności i kultury europejskiej. ArteKino Festival daje nam szansę poznania nowej, niezależnej kinematografii, poszerzenia naszej perspektywy i zanurzenia się w obcych punktach widzenia – mówi Berenika Wyrzykowska-Novi, redaktorka naczelna polskiej wersji arte.tv.
Które filmy zostaną zaprezentowane?
Podczas tegorocznej edycji festiwalu ArteKino, polscy widzowie będą mieli okazję obejrzeć portugalski film „The Sibil” w reżyserii Eduardo Brito. To adaptacja powieści Augustiny Bessy-Luís, przedstawiająca relację między młodą dziewczyną a jej ciotką. Wyraziste postacie zamieszkujące niewielkie miasteczko w północnej Portugalii zostały stworzone na podstawie wspomnień samej pisarki i historii jej rodzinnych relacji z młodości.
Kolejnym filmem jest „.Dog”, pokazany na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Salonikach, który opowiada historię Dimitrisa, wierzącego, że może naprawić utracony czas i nawiązać głęboką relację z ojcem, spędzającym wiele lat w więzieniu. Naiwne nadzieje chłopaka zostają szybko zweryfikowane przez brutalną rzeczywistość, gdy ojciec postanawia ujawnić swoją prawdziwą naturę.
Hiszpańska produkcja „Pustka i ja”, pokazywana na MFF w Rotterdamie, opowiada historię, która rozpoczyna się od chwili, gdy u Raphi zostaje zdiagnozowana tożsamość płciowa. Film prezentuje proces transformacji i poszukiwania własnego „ja”, ukazując, jak trudna może być droga do akceptacji samego siebie.
Widzowie będą mieli także okazję zobaczyć film pokazany na MFF w Locarno – „Siostro, co rośnie na skażonej ziemi?”, którego reżyserka uznana została przez krytyków za nadzieję niezależnego kina norweskiego. To poruszająca opowieść o skomplikowanych relacjach między siostrami, wystawionych na próbę przez chorobę psychiczną jednej z nich. Film skłania do refleksji na temat relacji człowieka z przyrodą.
Festiwal zacznie się od „Vamos a la playa”, w którym Jakub Gierszał odegrał jedną z głównych ról. Film opowiada historię trójki przyjaciół podczas podróży na Kubę w poszukiwaniu brata jednego z nich. Każda z postaci niespodziewanie dla siebie samej doświadczy miłości w różnej postaci, z inny zakończeniem, niż moglibyśmy się spodziewać. To nie tylko opowieść o narodzinach uczuć, ale także o dojrzewaniu do miłości i związanych z nią trudnościach.
W trakcie trwania ArteKino Festival widzowie mogą brać udział w głosowaniu na najlepsze europejskie produkcje. Zwycięski film otrzyma Europejską Nagrodę Publiczności, a reżyser nagrodę w wysokości 20 000 euro. Wszyscy uczestnicy głosowania mają szansę na wygranie biletów Interrail dla dwóch osób. Ponadto, przyznawana będzie Nagroda Jury Młodych Widzów o wartości 10 000 euro. To wyróżnienie przyznawane jest przez młodych Europejczyków w wieku od 18 do 25 lat, we współpracy z programem Erasmus+.
Festiwal ArteKino to unikatowe doświadczenie obejrzenia kilkunastu pełnometrażowych filmów stworzonych przez utalentowanych, młodych reżyserów z Europy. Wszystkie produkcje są dostępne za darmo w 32 krajach Europy na platformie ARTE.tv. Dyrektorem artystycznym festiwalu ArteKino jest Olivier Père, doświadczony producent filmowy, były dyrektor artystyczny Festiwalu w Locarno. Wydarzenie odbywa się dzięki wsparciu programu Unii Europejskiej Europe Creative Media przez Fundację ArteKino, której liderem jest Rémi Burah. Patronat nad festiwalem objęły marka Chanel oraz dom sztuki Goossens, twórca statuetek przyznawanych w kategorii Europejskiej Nagrody Publiczności oraz Nagrody Młodego Jury.
FILMY PREZENTOWANE W RAMACH FESTIWALU ARTEKINO
- VAMOS A LA PLAYA
REŻ. BETTINA BLÜMMER
NIEMCY, KUBA
- THE SIBIL (A SIBILA)
REŻ. EDUARDO BRITO
PORTUGALIA
- .DOG
REŻ. YIANNA AMERCANOU
CYPR, GRECJA
- PUSTKA I JA (MI VACÍO Y YO)
REŻ. ADRIAN SILVESTRE
HISZPANIA
- SPLENDID HOTEL
REŻ. PEDRO AGUILERA
FRANCJA
- SIOSTRO, CO ROŚNIE NA SKAŻONEJ ZIEMI? (DEN SISTE VÅREN)
REŻ. FRANCISKA ELIASSEN
NORWEGIA
- SUNDAYS
REŻ. ALETHEA AVRAMIS
GRECJA, FRANCJA
- FISHBONE
REŻ. DRAGOMIR SHOLEV
BUŁGARIA, RUMUNIA
- LAYDYBITCH
REŻ. PAULA KNÜPLING, MARINA PRADOS
NIEMCY
- NO ONE’S WITH THE CALVES (NIEMAND IST BEI DEN KALBERN)
REŻ. SABRINA SARABI
NIEMCY