Przetwory z aronii warto mieć w domu przez cały rok. Aronia jest bogata w witaminy i związku roślinne, które pomagają naszemu organizmowi bronić się przed groźnymi chorobami, m.in. rakiem i miażdżycą. Sprawdź, jakie jeszcze właściwości ma aronia oraz jak przygotować dżem z aronii bez cukru.
Aronia — właściwości zdrowotne
Aronia należy do tej samej rodziny co jarzębina i również charakteryzuje się owocami o pięknym czerwonym kolorze. Krzew pochodzi z Ameryki Południowej, a do Europy sprowadził ją rosyjski naukowiec — Miczurin. Aronia wspaniale rośnie i owocuje w Polsce, jesteśmy potentatem w uprawie tych krzewów. Owoce są gotowe do zbioru wczesną jesienią.
Właściwości zdrowotne aronii są nie do przecenienia. Wykorzystuje się ja przy leczeniu nadciśnienia, miażdżycy, nowotworów oraz chorób oczu. Aronia zawiera dużo bioflanoidów, które działają jak witaminy, są silnymi przeciwutleniaczami, działają korzystnie na naczynia krwionośne, a także przyczyniają się do obniżenia ciśnienia tętniczego krwi. Oprócz bioflanoidów, w aronii znajdziemy witaminy: C, B2, B3, B9 (czyli kwas foliowy) oraz witamina E, które wspomagają siły obronne organizmu w ochronie komórek przed wolnymi rodnikami. W aronii są także cenne makro- i mikroelementy: wapń, żelazo, miedź, molibden, mangan jod i bor, potrzebne do tego, aby prawidłowo przebiegały rozmaite procesy w organizmie. Po aronię warto również sięgnąć, kiedy spędzamy dużo czasu przed komputerem. Zawarte w aronii bioflanoidy poprawiają ukrwienie, dzięki czemu wspomagają regenerację narządu wzroku, a także niwelują skutki promieniowania monitorów. Owoce aronii wspomagają również mechanizmy obronne skóry.
Aronia — co można z niej zrobić?
Świeże owoce aronii są w smaku bardzo cierpkie, dlatego nie jada się ich na surowo. Można ewentualnie je przemrozić, wtedy tracą cierpkość. Z owoców aronii najczęściej przygotowuje się sok, który służy wzmocnieniu odporności. Najprościej jest aronię ususzyć, zimą można przygotowywać z suszu herbatki. Aronia nadaje się również na dżemy, galaretki oraz konfitury. Niestety w czasie gotowania aronia traci część swoich leczniczych właściwości, mimo tego, warto przygotować przetwory z aronii na zimę.
Przetwory z aronii
Owoce aronii należy wypłukać pod bieżącą wodą, usunąć szypułki oraz liście, a także pomarszczone, uszkodzone i niedojrzałe jagody. Aby przetwory miały jak najwięcej cennych biologicznie czynnych składników trzeba dodać do nich sok z kwaśnych owoców.
Dżem z aronii i gruszek bez cukru
Aronia to owoc cierpki w smaku, dodanie gruszek sprawi, że dżem stanie się słodszy.
Składniki na 10 słoiczków: 2,5 kg aronii, 1,5 kg słodkich gruszek, kilka listków wiśni.
Przygotowanie: Aronię płuczemy pod wodą i obrywamy gałązki oraz listki. Gruszki obieramy ze skórki i usuwamy gniazda nasienne. Aronię oraz pokrojone w kostkę gruszki umieszczamy w garnku, dodajemy liście wiśni i zalewamy szklanką wody. Całość dusimy pod przykryciem, co jakiś czas mieszając, aby dżem się nie przypalił. Powstały sok odlewamy do słoiczków lub butelek (świetnie nadaje się do herbaty), a liście usuwamy. Owoce miksujemy. Gorący dżem przekładamy do umytych i wyparzonych słoiczków, które zakręcamy i odstawiamy do góry dnem. Po ostygnięciu odkładamy w chłodne miejsce.