Amazonki ponownie wyruszają z akcją edukacyjną „Badamy nie tylko mamy”!

Wiele osób zastanawia się, jak najlepiej uczcić Dzień Matki, ale dla Federacji Stowarzyszeń Amazonki odpowiedź jest jasna: troska o zdrowie najważniejszych kobiet w naszym życiu. Dlatego po raz drugi organizują ogólnopolską akcję edukacyjną, która skupia się na profilaktyce raka piersi. Już 25 maja, w ponad 90 miastach Polski, Amazonki będą edukować i informować na temat ważności regularnych badań.

Spacer po wiedzę, nauka samobadania piersi, informacje na temat terminów i sposobów profilaktycznych badań – to doskonały sposób na uczczenie Dnia Matki i zadbanie o zdrowie najbliższych nam kobiet.

Federacja Stowarzyszeń Amazonki od ponad 30 lat zaangażowana jest w edukację kobiet w kwestii profilaktyki raka piersi. Po raz kolejny, z okazji Dnia Matki, przypomina Polkom – niezależnie od tego, czy są matkami – o konieczności regularnych badań oraz samobadania. 25 maja (sobota), o godzinie 12, w centralnych punktach 91 polskich miast, Amazonki poprowadzą działania edukacyjne, dając możliwość zwiększenia wiedzy na temat profilaktyki raka piersi.

Zainteresowanie ubiegłoroczną akcją „Badamy nie tylko mamy” przerosło nasze oczekiwania. W działania zaangażowało się ponad 90 lokalnych klubów Amazonek. W każdym z miast przedstawicielki naszej organizacji rozmawiały z wieloma kobietami – nie tylko mamami – o tym, jak ważna jest profilaktyka raka piersi. Uczestniczki brały udział w szkoleniach, jak wykonać samobadanie piersi, a także pozyskały wiedzę, kiedy zrobić USG i mammografię. Z uwagi na to, że bardzo wiele kobiet skorzystało z naszej akcji, postanowiłyśmy ją powtórzyć. Widać ogromne zapotrzebowanie na zdobywanie rzetelnej wiedzy na temat dbania o zdrowie wśród Polek. Zapraszamy wszystkie kobiety, które chcą w ramach prezentu z okazji Dnia Matki dla siebie, mamy lub innej bliskiej kobiety – podarować wiedzę właśnie w tym zakresie – mówi Krystyna Wechmann, Prezes Federacji Stowarzyszeń Amazonki

Oprócz akcji stacjonarnej organizowanej w różnych częściach kraju, można również aktywnie włączyć się online. Federacja Stowarzyszeń Amazonki przygotowała infografikę, która wskazuje, kiedy należy wykonać profilaktyczne badania piersi. Jest ona dostępna do pobrania na profilach społecznościowych Federacji oraz na ich stronie internetowej. W dniach 25 i 26 maja wystarczy udostępnić ją na swoim profilu w mediach społecznościowych, dodać hasztag #badamynietylkomamy i oznaczyć bliską kobietę, na której zdrowiu nam zależy. Niech w Dniu Matki fala publikacji edukujących o profilaktyce raka piersi zaleje platformy społecznościowe. Każdy może mieć w tym swój udział.

Profilaktyka i wczesne rozpoznanie

Obecnie rak piersi zdiagnozowany we wczesnym stadium jest niemal w 100% wyleczalny. Dlatego należy regularnie wykonywać samobadanie piersi oraz mammografię przesiewową zgodnie z aktualnymi zaleceniami. Lekarz może również jako uzupełnienie diagnostyki skierować na badanie USG piersi.

Co powinno wzbudzić czujność podczas samobadania i z jakimi objawami należy udać się do lekarza? Praktycznie każda zmiana w obrębie piersi czy pachy powinna zwrócić naszą uwagę. Wśród niepokojących symptomów wyróżniają się m.in.: guzki, zmiana struktury skóry, zaczerwienienie naskórka, pojawiające się wgłębienia, zniekształcenie brodawki lub wyciek z niej, a także ból w okolicach klatki piersiowej lub pach. Spostrzeżenie tego typu zmian wymaga cyklicznej obserwacji swojego ciała, do czego idealną okazją jest samobadanie.

Już po ukończeniu 20. roku życia kobiety powinny przeprowadzać je regularnie raz w miesiącu – najlepiej pomiędzy 6. a 9. dniem cyklu. Po menopauzie samobadanie można wykonywać w dowolnym terminie – ważne jednak, aby robić to systematycznie co 30 dni. Warto pamiętać, że badanie palpacyjne piersi powinno być również przeprowadzone przez lekarza w trakcie wizyty ginekologicznej. Ginekolog może przekazać wiele cennych informacji oraz zweryfikować technikę wykonywania samobadania.

Samobadanie piersi jest uzupełnieniem takich badań diagnostycznych jak USG i mammografia. Od listopada 2023 roku, w ramach bezpłatnego programu profilaktycznego, kobiety w wieku 45-74 lat mogą i powinny raz na 2 lata wykonywać mammografię. Jeśli kobieta nie kwalifikuje się do badania przesiewowego, może po badaniu kontrolnym, na podstawie skierowania od lekarza (ginekologa, onkologa) wykonać badanie USG lub mammografię.

Profilaktykę raka piersi można porównać do sportu. W sporcie możemy osiągać najlepsze wyniki tylko, gdy regularnie trenujemy. Podobnie jest z profilaktyką, jej złote zasady to samobadanie co miesiąc, wykonywanie mammograficznych badań przesiewowych, USG zgodnie z zaleceniami lekarza oraz badanie piersi przez ginekologa. Serdecznie zapraszam do dołączenia do akcji „Badamy nie tylko mamy” stacjonarnie lub online, by dowiedzieć się więcej o tym, jak dbać swoje piersi – podsumowuje Krystyna Wechmann, Prezes Federacji Stowarzyszeń Amazonki i mistrzyni Polski w wioślarstwie.

Federacja Stowarzyszeń Amazonki

Federacja Stowarzyszeń Amazonki działa na rzecz kobiet z rakiem piersi już od ponad 30 lat. Jej celem jest przełamywanie tabu związanych z tematyką raka piersi oraz realne wsparcie kobiet w trakcie i po zakończeniu leczenia, a także edukacja Polek w zakresie profilaktyki. Dzięki aktywnościom Federacji wprowadzono m.in. refundację protez oraz rekonstrukcji piersi oraz zmiany w leczeniu obrzęku limfatycznego. Organizacja jest partnerem merytorycznym dla decydentów w dziedzinie ochrony zdrowia, a także bierze aktywny udział w tworzeniu zmian legislacyjnych, mając realny wpływ na politykę zdrowotną państwa. Ruch Amazonek, skupiony wokół Federacji Stowarzyszeń Amazonki, to 26 tysięcy kobiet, działających w 209 klubach na terenie całej Polski. Ochotniczki działające w szpitalach zapewniają wsparcie psychiczne i merytoryczne kobietom przed i po zabiegu mastektomii.

Kampania „Wylecz raka piersi HER2+”

Kampania „Wylecz raka piersi HER2+” powstała z myślą o kobietach dotkniętych tym podtypem nowotworu, a jej celem jest wsparcie oraz edukacja chorych i ich bliskich. W ramach inicjatywy uruchomiono stronę internetową wyleczrakapiersi.pl oraz fanpage na Facebooku o nazwie Wylecz raka HER2+.