Alergiczne zapalenie spojówek – objawy, leczenie

Alergiczne zapalenie spojówek jest jedną z najpowszechniejszych chorób alergicznych oczu. Najczęściej występuje w sezonie pylenia, choć w niektórych przypadkach może pojawiać się przez cały rok. Objawia się głównie zaczerwienieniem i swędzeniem spojówek, co często wiąże się również z obrzękiem wokół oczu. Co jest przyczyną alergicznego zapalenia spojówek i jak sobie z nim radzić?

Przyczyny alergicznego zapalenia spojówek

Najczęstszą przyczyną alergicznego zapalenia spojówek jest nadwrażliwość na alergeny unoszące się w powietrzu i pojawiające się na powierzchni oczu w obrębie worków spojówkowych. Wśród najpowszechniejszych alergenów wyróżniamy:

  • pyłki traw, drzew i innych roślin pylących;
  • sierść zwierząt (a także inne wydzieliny od nich pochodzące, np. ślina);
  • roztocza kurzu domowego;
  • grzyby i pleśnie;
  • kosmetyki i inne produkty chemiczne;
  • niektóre krople do oczu;
  • soczewki kontaktowe i płyny do ich pielęgnacji.

Po kontakcie spojówki z alergenem dochodzi do reakcji immunologicznej organizmu, która zaczyna wytwarzać przeciwciała klasy IgE, uwalniające histaminę, co prowadzi do zaostrzenia objawów.

Najczęstsze objawy alergicznego zapalenia spojówek

Schorzenie można podzielić ze względu na rodzaj objawów oraz ich czas utrzymywania się.

Sezonowe alergiczne zapalenie spojówek

Występuje najczęściej wiosną i latem w okresie pylenia roślin, przede wszystkim traw. Objawia się napadami swędzenia, łzawienia i zaczerwienienia oczu. Bardzo często połączone jest z wodnistym katarem i swędzeniem nosa.

Przewlekłe alergiczne zapalenie spojówek (całoroczne)

Może występować o każdej porze roku, gdy chory jest narażony na działanie alergenu. Przyczyną schorzenia jest najczęściej sierść lub ślina zwierząt, roztocza kurzu, grzyby i pleśnie, czynniki chemiczne, utrzymujące się w środowisku osoby uczulonej. Objawy to podrażnienie, zaczerwienienie, swędzenie oczu. Czasem wokół oka mogą pojawić się objawy kontaktowej alergii skórnej.

Ostre alergiczne zapalenie spojówek

Charakteryzuje się bardzo gwałtownym przebiegiem. Objawy to nagły nasilony obrzęk i zaczerwienienie spojówek. Przyczyną schorzenia jest zazwyczaj pojawienie się sporej ilości alergenu w rogu spojówkowym.

Jak leczyć alergiczne zapalanie spojówek?

Najszybszym sposobem na redukcję dolegliwości alergicznego zapalenia spojówek, jest unikanie ekspozycji na alergeny. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe, zwłaszcza jeżeli mieszkamy z uczulającym nas pupilem lub na dworze roi się od pyłków. W takiej sytuacji należy podjąć środki w postaci leków hamujących wydzielanie i działanie histaminy. Wśród najpopularniejszych są tabletki i syrop Claritine, zawierające loratadynę –  lek na alergię II generacji, niepowodujący uczucia zmęczenia i znużenia. Dodatkowo można stosować krople do oczu redukujące świąd i zaczerwienienie. Jeżeli zapalenie spojówek jest bardzo nasilone, warto skontaktować się z lekarzem, który może dodatkowo przepisać glikokortykosteroidy lub leki immunosupresyjne.

Alergiczne zapalenie spojówek to irytujące schorzenie, które może zaburzyć codzienne funkcjonowanie, dlatego warto jak najszybciej podjąć środki, mające na celu złagodzenie objawów.