Alergia na jabłka – jak ją rozpoznać?

Jabłka to jedne z najpopularniejszych owoców, które przez wiele osób chętnie spożywane są na surowo lub wykorzystywane do różnego rodzaju przetworów i deserów. Jest to przekąska stanowiąca bogactwo składników odżywczych, polecana zarówno dzieciom, jak i osobom dorosłym. Mimo dużej popularności, jabłka to także owoce, które mogą uczulać zarówno najmłodszych, jak i osoby dorosłe. Czym objawia się alergia na jabłka i jak można sobie z nią radzić?

Objawy alergii na jabłka

Alergia na jabłka może występować bezpośrednio po zjedzeniu owocu, a ze względu na podobieństwo alergenów bardzo często krzyżuje się z pyłkami brzozy, przez co symptomy mogą nasilać się w okresie pylenia drzewa. W przypadku alergii na jabłka charakterystyczne objawy to:

  • świąd okolicy ust;
  • obrzęk warg;
  • pieczenie języka i gardła;
  • pokrzywka lub wysypka;
  • czasem: mdłości, biegunka, napad astmy.

Ciekawe w alergii na jabłka jest to, że symptomy mogą mieć różne nasilenie, w  zależności od gatunku zjedzonego owocu. Za najbardziej uczulające uważa się jabłka takie jak Granny Smith, Golden Delicious czy Jonagold. Dojrzałe jabłka uczulają bardziej niż te mniej dojrzałe, a najwięcej alergenów znajduje się w ich skórce, nieco mniej w miąższu.

Jak często występuje alergia na jabłka?

Alergia na jabłka może występować nawet u 2% populacji Północnej i Centralnej Europy, co oznacza dużą częstotliwość uczuleń na ten owoc. Alergia na jabłka bardzo często występuje razem z uczuleniem na pyłki brzozy i może pojawić się zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych. Ponadto jabłka mogą uczestniczyć w reakcjach krzyżowych na inne pokarmy roślinne oraz pyłki.

Jak leczyć alergię na jabłka?

Osoby, u których zdiagnozowano alergię na jabłka, muszą postawić na dietę eliminacyjną i wykluczyć te owoce z jadłospisu. Może się zdarzyć, że u niektórych osób objawy będą nieznaczne lub wystąpią jedynie po spożyciu określonej odmiany jabłek. W takim wypadku można się zastanowić, co na alergie i postawić na przykład na leki przeciwalergiczne bez recepty, choć nawet wtedy nie zaleca się częstego spożywania jabłek. Niestety u części osób reakcje alergiczne występują na wszystkie owoce z rodziny różowatych, a więc: brzoskwinie, gruszki, czereśnie, śliwki, morele, wiśnie, jeżyny, maliny, pigwy.

Czasem wraz z alergią na jabłka i inne owoce mogą pojawić się objawy alergii krzyżowych, zwłaszcza gdy występuje także uczulenie na banany, orzechy, kiwi czy cytrusy. Osoby uczulone na jabłka muszą pamiętać o uważnym czytaniu etykiet kupowanych produktów, gdyż owoce te stanowią częsty dodatek do dżemów, surówek, soków, ciast czy słodyczy.

Alergia na jabłka to jedna z najczęściej występujących alergii na owoce. Co więcej, nierzadko występuje ona wraz z uczuleniem na pyłki brzozy oraz inne owoce, choć nie zawsze. Dla osób uczulonych najskuteczniejszą terapią jest dieta eliminacyjna, a więc unikanie spożywania zarówno samych jabłek, jak i produktów, w których jabłka mogą występować jako dodatek.