Alergia atakuje coraz wcześniej. Wzrost rozpoznań alergii nawet o 21 proc.

Wraz z nadejściem wiosny rozpoczyna się intensywny okres pylenia, który przynosi trudny czas dla alergików. Jednak w tym roku symptomy alergii pojawiły się znacznie wcześniej – już w styczniu i lutym liczba rozpoznań schorzeń alergicznych wzrosła o 21 proc. w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. To najnowsze dane zebrane przez Jutro Medical, sieć nowoczesnych przychodni podstawowej opieki zdrowotnej.

Dane historyczne pokazują, że wzrost diagnoz alergii nie jest przypadkowy – w kwietniu 2024 roku liczba rozpoznań wzrosła o 72 proc., a w marcu 2023 roku nawet o 118 proc.. Zmiany klimatyczne, rosnące zanieczyszczenie powietrza oraz przewlekły stres przyczyniają się do wydłużenia sezonu alergicznego oraz nasilenia objawów.

Kto najczęściej zgłasza się z objawami alergii?

Analiza Jutro Medical pokazuje, że kobiety i dziewczynki stanowiły 62 proc. pacjentów zgłaszających się do przychodni ze schorzeniami alergicznymi w okresie od początku 2023 roku do marca 2025 roku. Najczęściej diagnozowane objawy to:

  • Nieżyt i zapalenie błony śluzowej nosa – u 26 proc. pacjentów,
  • Astma oskrzelowa – 2,5 proc. przypadków,
  • Reakcje skórne (pokrzywka, stan zapalny) – 3 proc. pacjentów.

Blisko 20 proc. pacjentów wymagało wykonania badań krwi w celu dalszej diagnostyki, a 4 proc. wymagało wdrożenia leczenia farmakologicznego.

Jak zanieczyszczenie powietrza i stres wpływają na alergie?

  • Smog i zanieczyszczenia powietrza – w dużych aglomeracjach cząstki zanieczyszczeń mogą modyfikować właściwości pyłków roślin, co nasila reakcje alergiczne.
  • Przewlekły stres – wpływa na gospodarkę hormonalną i osłabia mechanizmy obronne organizmu, zwiększając ryzyko wystąpienia objawów alergicznych.
  • Zmiany klimatyczne – powodują wydłużenie sezonu pylenia, co oznacza, że alergicy mogą zmagać się z objawami przez większą część roku.

Przewlekły stan zapalny związany z alergią może mieć wpływ nie tylko na skórę czy drogi oddechowe, ale również na funkcjonowanie mózgu. Niektórzy pacjenci zgłaszają problemy z koncentracją, zmęczenie, a nawet zaburzenia nastroju, co sugeruje, że długotrwałe reakcje alergiczne mogą wpływać na zdrowie psychiczne. Dlatego tak ważne jest dla nas holistyczne podejście do pacjenta i pamiętanie o tym, że stan fizyczny nierozerwalnie wiąże się z psychiką i emocjami – zauważa Konrad Michalski, lekarz, specjalista medycyny rodzinnej, dyrektor medyczny Jutro Medical.

Nowoczesna diagnostyka i leczenie

Medycyna coraz częściej wykorzystuje technikę diagnostyki molekularnej, umożliwiającą identyfikację struktury alergenów na poziomie białkowym. Dzięki temu opracowywane są precyzyjne terapie, które mogą skuteczniej łagodzić objawy alergii i zmniejszać konieczność stosowania leków przeciwhistaminowych.

Przeczytaj też:  Oszczędności w domu - jak zyskać dodatkowy grosz w portfelu

Dodatkowo, dzięki telemedycynie, diagnoza alergii nie musi wiązać się z wielomiesięcznym oczekiwaniem na wizytę u alergologa. Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) może zlecić odpowiednie badania i wdrożyć leczenie, eliminując konieczność długiego oczekiwania na specjalistę w ramach NFZ.

Wnioski

Wzrost liczby rozpoznań alergii w ostatnich latach pokazuje, że problem ten staje się coraz bardziej powszechny i dotyka coraz szerszej grupy pacjentów. Jutro Medical podkreśla znaczenie holistycznego podejścia do pacjenta i zwraca uwagę na wpływ alergii nie tylko na zdrowie fizyczne, ale także na samopoczucie psychiczne.

Odpowiednia diagnostyka, wdrożenie nowoczesnych terapii oraz profilaktyka (w tym unikanie alergenów i redukcja stresu) mogą znacząco poprawić jakość życia osób zmagających się z alergiami.

Fot. i oprac. na podst.: mat. prasowy Jutro Medical.