8 metod jak usunąć plamy z trawy!

Zielone, a później przybierające barwę brunatną plamy z trawy są jednymi z najtrudniejszych do wywabienia. Dodatkowo, jeśli nie zrobi się tego odpowiednio szybko od momentu ich pojawienia się, trzeba liczyć się z tym, że mogą one zejść nie do końca. O ile na ubraniach kolorowych da się ten nieładny efekt wizualnie ukryć, o tyle na odzieży białej, jasnej i pastelowej, może to wyglądać naprawdę źle.

Jak usunąć plamy z trawy szybko i skutecznie?

Pierwszą i najważniejszą rzeczą przyspieszającą odplamianie ubrań z trawy jest ich jak najszybsze zamoczenie w zimnej wodzie. Absolutnie nie powinno się tu używać wody ciepłej, która sprawia, że plamy jeszcze mocniej łączą się z włóknami tkanin. Co dalej?

Prezentujemy 8 metod na to, jak usunąć plamy z trawy:

1. Specjalny preparat do usuwania plam – warto mieć do zawsze w domu, szczególnie wtedy, gdy ma się dzieci uwielbiające zabawy na dworze. Do zamoczonej w ziemnej wodzie odzieży dodajemy środek zgodnie z instrukcją na jego opakowaniu. Czekamy przynajmniej dwie godziny, a potem mocno szorujemy, cały czas w wodzie o niskiej temperaturze. Nie należy dolewać ciepłej.

2. Kwasek cytrynowy – świetnie sprawdza się do plam świeżych, ale i tych, które zauważyliśmy za późno. Nakłada się go na plamę, delikatnie zwilża całość zimną wodą i intensywnie pociera aż do zejścia z plamy. Zabieg można powtarzać kilkukrotnie.

3. Czysty alkohol – najlepiej spirytus, ale z braku laku sprawdzi się też wódka. Alkohol świetnie rozpuszcza chlorofil, czyli zawarty w trawie zielony barwnik. Gąbkę nasączamy alkoholem i przykładamy mocno do plamy, zdecydowanie kilka razy. Zauważymy jak plama traci zielony kolor więc powtarzamy czynność. Dopiero na samym końcu pierzemy ubranie, nie wcześniej.

4. Płyn do mycia naczyń – dobrze usuwa plamy z trawy na jeansach. Nada się też do użycia na tkaninach syntetycznych, kolorowych i delikatnych.

5. Lakier do włosów – spryskujemy nim plamę z obu stron ubrania, dość mocno. Lakier zawiera alkohol więc pomoże odbarwić chlorofil.

6. Mieszanka wody utlenione ze zsiadłym mlekiem – nasączyć plamę, zostawić na dwie godziny i wrzucić do pralki.

7. Zmywacz do paznokci na bazie alkoholu – pomoże, ale nie do końca usunie plamę, dlatego po tej metodzie trzeba odzież wyprać w zimnej wodzie i dodatkowo namaczać.

8. Pasta z sody oczyszczonej wymieszanej z zimną wodą. Konsystencja musi być dość gęsta, ale nie za sztywna. Nakładamy pastę na zaplamione trawą miejsce i pozostawiamy na ok piętnaście minut. Później ściągamy delikatnie pastę, tak by nie uszkodzić materiału, płuczemy i wrzucamy odzież do pralki.