![785fb7de3a2810abf5fd0d989a98e1c1[1]](https://www.swiat-kobiet.pl/wp-content/uploads/2024/07/785fb7de3a2810abf5fd0d989a98e1c11-678x381.jpg)
Wakacyjne podróże, trwające długie godziny, mogą być doskonałą okazją do inspirowania dzieci do odkrywania świata. Warto w tym celu proponować im książki, które przenoszą czytelników na różne kontynenty. Poznając egzotyczne krajobrazy, nietypowe zwyczaje i unikalne opowieści, dzieci rozwijają naturalną ciekawość wobec innych kultur, co może również pozytywnie wpłynąć na ich chęć nauki języka angielskiego.
Książki przedstawiające bohaterów z różnych części świata mogą inspirować dzieci do naśladowania ich, a także zachęcać do nawiązywania międzynarodowych przyjaźni. Pomagają one najmłodszym zrozumieć, że żyjemy w globalnym świecie, gdzie język angielski często służy jako „lingua franca”. Ta świadomość może motywować do nauki angielskiego jako narzędzia do komunikacji z ludźmi z różnych krajów.
Platforma do nauki angielskiego online – Novakid – przeprowadziła niedawno badanie wśród 500 rodziców z Polski dotyczące preferencji czytelniczych ich dzieci. Ponad 60% rodziców zadeklarowało, że ich dziecko lubi czytać, a 65% respondentów wskazało książki przygodowo-podróżnicze jako ulubione pozycje swoich pociech. Warto więc pielęgnować czytelniczą pasję w najmłodszym pokoleniu i zachęcać je do odkrywania świata poprzez literaturę. Przedstawiamy propozycję 7 książek, których akcja rozgrywa się na różnych kontynentach. To pozycje, które zdecydowanie warto spakować do rodzinnej, wakacyjnej walizki.
„Afryka Kazika” – Łukasz Wierzbicki
“Afryka Kazika” to prawdziwa powieść drogi, napisana zrozumiałym dla kilkulatka językiem, idealna dla dzieci, które zaczynają samodzielnie czytać. Fabuła oparta jest na reportażach Kazimierza Nowaka, który w latach 1931-1936 podróżował rowerem po Afryce i dokumentował swoje przygody podczas tej wyprawy. Afryka w tej książce staje się miejscem pełnym ciekawych przygód, spotkań z interesującymi ludźmi oraz różnorodnymi zwierzętami, takimi jak krokodyle, lwy czy słonie. Wszystko to rozgrywa się w otoczeniu cudów natury, jak dżungla czy pustynia, co czyni książkę fascynującą i inspirującą dla młodych czytelników.
Poznanie życia rówieśników z różnych zakątków świata poprzez literaturę może pomóc w budowaniu empatii i zrozumienia dla innych kultur. Wiedza o tym, jak żyją ludzie w Afryce, Azji czy Australii motywuje dzieci do nauki języka, który pozwala na poszerzanie własnych horyzontów. Warto również zachęcać małych odkrywców do tworzenia różnorodnych, kreatywnych projektów na temat kultur, które poznają w książkach. Mogą to być plakaty czy pisanie własnych opowiadań w języku angielskim na temat miejsc i ludzi, o których czytały – mówi Adrienne Landry, dyrektorka ds. treści edukacyjnych z Novakid, platformy online do nauki języka angielskiego dla dzieci.
„Miś zwany Paddington” – Michael Bond
Niedźwiadek Paddington pochodzi z „najgłębszego, najciemniejszego Peru” i zostaje znaleziony na stacji Paddington w Londynie przez rodzinę Brownów. Urocza nieporadność zwierzaka rozczula każdego czytelnika, a jego przygody pełne są humoru i ciepła. Książka opowiada o adaptacji Paddingtona do nowego środowiska. Rozgrywająca się w stolicy Wielkiej Brytanii akcja może świetnie przybliżyć najmłodszym brytyjską kulturę i pokazać, że „wspólny język” zdecydowanie ułatwia wzajemne zrozumienie.
„Nela i wrota do Amazonii” – Nela Mała Reporterka
“Przez dżunglę będą prowadzić nas legendy Indian o olbrzymich anakondach, a przez wodospady chęć przeżycia przygody dzikszej niż dotychczas. Pakuj się i wyruszaj ze mną do wrót Amazonii!” – pisze Nela Mała Reporterka we wstępie do swojej książki “Nela i wrota do Amazonii”. W tej książce młodzi czytelnicy wraz z autorką udają się w niezwykłą podróż przez Argentynę aż do Brazylii. Mogą obserwować słonie morskie, nurkować z uchatkami oraz zaprzyjaźnić się z fantastycznymi mieszkańcami lasu deszczowego. Na kolejnych kartach książki podążają śladami jaguara oraz poznają śmieszne zwierzaki nazywane ostronosami, by w końcu dotrzeć do wrót Amazonii. W ramach serii książek o Neli ukazało się również angielskie wydanie książki „Nela na Wyspie Kangura” – “Nelly on Kangaroo Island”.
Czytanie książek o różnych kontynentach w wersji dwujęzycznej wprowadza dzieci w nowe słownictwo i frazy, które są używane w kontekście realnych historii i kultur, co jest kluczowe dla skutecznej komunikacji w języku obcym. Dzięki nauczaniu kontekstowemu dzieci uczą się w bardziej naturalny sposób. Jest to jeden z elementów realizacji immersji językowej w metodzie Berlitza, której świetne efekty dostrzegamy na co dzień u naszych uczniów. Między innymi dlatego oferujemy również naszym kursantom możliwość korzystania z biblioteki online, w której dostępne są książki zachęcające do poszerzania znajomości angielskiego – dodaje Adrienne Landry z Novakid.
Kultowa “Ania z Zielonego Wzgórza” – Lucy Maud Montgomery
Akcja powieści „Ania z Zielonego Wzgórza” autorstwa Lucy Maud Montgomery dzieje się na Wyspie Księcia Edwarda, jednej z prowincji Kanady. Opisy miejsc, krajobrazów i atmosfery tej wyspy oddają jej charakterystyczny klimat, piękno przyrody oraz lokalną kulturę. Historia Anny Shirley jest pełna przygód, emocji i wartościowych lekcji. Dzieci, które są zafascynowane losami Ani, mogą być bardziej zmotywowane do czytania oryginału w języku angielskim, aby lepiej zrozumieć szczegóły i niuanse opowieści. Ponadto, główna bohaterka tej książki jest postacią, która uwielbia literaturę i naukę. Jej entuzjazm i pasja do czytania mogą zainspirować dzieci do naśladowania jej i sięgania po inne książki w języku angielskim.
“24 godziny na Antarktydzie” – Laurent Kling, Andy Prentice
Viv, główna bohaterka książki “24 godziny na Antarktydzie”, zajmuje się naprawą sprzętu na stacji badawczej na najzimniejszym z kontynentów. Wspólnie z nią młody czytelnik stawia czoła żywiołom, może dowiedzieć się, jak wygląda życie polarników i jak przetrwać antarktyczną burzę śnieżną. Dzięki temu może przekonać się również, że w nagłych, nieprzewidzianych sytuacjach umiejętność posługiwania się “globalnym” językiem znacząco ułatwia np. wezwanie pomocy. Ponadto, czytając tę książkę, dzieci mają niepowtarzalną okazję, by przeżyć dzień wśród niezwykłych krajobrazów i odkryć mnóstwo fascynujących ciekawostek.
“Mukashi, mukashi. Dawno, dawno temu w Japonii” – Giusi Quarenghi
Mukashi, mukashi, czyli dawno, dawno temu… to książka z serii “Opowieści z czterech stron świata”, która zabiera dziecko w literacko-wizualną podróż po japońskich wierzeniach. To niezwykły, ponadczasowy świat pełen magicznych stworzeń i zaskakujących wydarzeń. Stworzone przez wybitnych artystów ilustracje kształtują wrażliwość wizualną dziecka, a wciągające opowiadania wiernie ukazują japońską kulturę i tradycję.
“Jak Kangur i Dziobak próbowali znaleźć szczęście” – Joanna Olejarczyk
W tej książce dwa australijskie zwierzęta – Dziobak i Kangur – udają się w podróż, by znaleźć szczęście. Dziobak powoli drepcze po każdym słowie tej książki, nawiązując kolejne przyjaźnie, lecz Kangur niecierpliwie skacze tylko po wybranych wyrazach, nie zważając na innych. Tak bardzo się obawia, że szczęście mu ucieknie. W tekście przeplatają się dwie historie, ukazujące dwa zupełnie różne podejścia do życia – dziką pogoń Kangura za tym, co nieuchwytne, i uważną, spokojną wędrówkę Dziobaka, który odnajduje piękno we wszystkim, co napotyka po drodze. W tej książce australijskie są nie tylko sceneria i bohaterowie książki, ale też ilustracje utrzymane w pierwotnym aborygeńskim stylu, wykonane przez uznanego twórcę – Piotra Fąfrowicza.
Czytanie książek o różnych kontynentach nie tylko wzbogaca wiedzę dzieci na temat świata, ale również stanowi doskonałe narzędzie motywujące i wspierające naukę języka angielskiego. Dzięki kulturowemu bogactwu, empatii i zrozumieniu, które niosą ze sobą te opowieści, dzieci zyskują motywację do nauki i praktycznego używania angielskiego w codziennym życiu.
4o
Fot. i oprac. na podst.: mat. prasowe Novakid.