5 pomysłów na zabawy z dzieckiem

Czas spędzony z dzieckiem jest wspaniały, ale nie zawsze mamy pomysł na to, czym wypełnić wolne popołudnie maluchowi, który jest bardzo aktywny. Specjalnie dla wszystkich rodziców przygotowaliśmy 5 kultowych pomysłów na scenariusze zabaw, by wspólny czas upłynął pod znakiem rodzinnej przyjemności.

Każdy rodzic, nawet ten o bogatej wyobraźni i ogromnych umiejętnościach traci czasem cierpliwość do dziecka i nie wie, jak nadążyć za jego życiową energią. Na szczęście, dla wszystkich takich rodziców przygotowaliśmy ten poradnik, z którego każdy może czerpać garściami dla siebie i swoich pociech! Zadbaj o to, by czas wolny spędzony z dzieckiem był wyjątkowy dla niego i pouczający dla każdej ze stron.

Gry planszowe – coś dla małych i dla tych dużych dzieci

W gry planszowe lubi grać prawie każdy, a dzieci kojarzą ten czas ze świetną zabawą rodzinną. Potyczki dzieci z rodzicami mogą być okraszone naprawdę wyśmienitym humorem, a w dodatku można też przy okazji zabawy, czegoś się nauczyć.

Jaką grę planszową wybrać dla dzieci? Przede wszystkim dopasowaną do wieku i umiejętności dziecka, a także jego indywidualnych zainteresowań. Gier planszowych jest bowiem na rynku całe mnóstwo, a nie każda okazuje się być tak samo fascynująco ciekawa.

Zacznij zabawę z dzieckiem małym, od prostych gier planszowych okraszonych bogatą kolorystyką. Następnie wybieraj coraz ambitniejsze propozycje, by w rezultacie sięgać po wybitne gry strategiczne. Kto wie, może to dzięki Tobie dziecko będzie rozgrywało dorosłe potyczki z przyjaciółmi w weekendy wolne od pracy.

Ruch z piłkami na świeżym powietrzu

Prawie każde dziecko lubi zabawy z piłkami. Jeśli zatem pogoda za oknem umożliwia uprawianie jakiegokolwiek sportu to koniecznie wybierz grę w piłkę, zamiast odpalenia kolejnej bajki. Kup kilka piłek, by zabawa z rzucania, kopania lub potyczki rodzinnej, była jeszcze lepsza. Piłkowy zawrót głowy możesz urządzić sobie zarówno z mniejszymi dziećmi, jak i starszakami. Z nastoletnimi chłopakami gra w piłkę to już prawdziwie dorosłe zawody, które mogą być okazją do domowego treningu.

Czytanie, opowiadanie, czyli jak przekazać dziecku wiedzę o świecie

Dzieci lubią książki, ale aby zachęcić je do czytania trzeba wprowadzać je do świata lektur już od najmłodszych lat. Niemowlakom i kilkulatkom książki bardziej się opowiada, niż czyta. Dzieciom w wieku szkolnym książki warto kupować z głową i zgodnie z ich zainteresowaniami.

Dzięki temu, za każdym razem, gdy sięgniesz po książkę, dziecko chętnie zasiądzie do lektury i wykorzystacie wolny czas na przyjemną edukację.

Klocki, klocuszki – kreowanie świata wyobraźni

Klocki warto podawać do rączek już niemowlakom, by w ten sposób mogły ćwiczyć prawidłowy chwyt i uczyły się budować. Każde kolejne zestawy klocków będą dużo bardziej rozbudowane i ciekawsze, a przez to kreujące wyobraźnię dziecka.

Deszcz pada za oknem, a Ty nie masz pomysłu na to, jak spędzić czas z maluchem? Chwyć za karton klocków i wspólnie twórzcie oryginalne konstrukcje. Z pewnością będzie to zabawa, połączona z wyśmienitą edukacją.

Prace plastyczne z dzieckiem – co można robić w domu?

Widzisz, że Twoje dziecko posiada uzdolnienie plastyczne, ale nie masz pomysłu na to, jak je zająć? Nie ma nic prostszego. Kup duży arkusz papieru, kolorowe kredki lub farby i malujcie do woli.

Możesz też podarować dziecku kredę, bądź przygotować wesołe wycinanki. Dzieci uwielbiają tworzyć, a umożliwiając im sięganie po różne pomoce plastyczne rozwijacie ich zdolność do tworzenia ciekawych prac.

Już wiesz, co robić z dzieckiem w czasie wolnym? Po więcej inspiracji sięgnij tu: https://piekne-rzeczy.pl/