15 produktów spożywczych, które warto zamienić na zdrowsze

Styczeń to miesiąc wykonywania noworocznych postanowień. Jednym z najczęstszych jest zadbanie o zdrową dietę. Słusznie, ponieważ to, co jemy, ma ogromne znaczenie nie tylko dla naszego zdrowia fizycznego, ale i psychicznego. Nie jest łatwo nagle zmienić całego swojego jadłospisu na całkowicie zbilansowany i odżywczy. Najlepiej zacząć od małych kroków i zmian, które konsekwentnie będziemy wprowadzać w życie. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie produkty warto wymienić na zdrowsze.

Warzywa i owoce — czy to zawsze samo zdrowie?

Wiele produktów spożywczych sprzedawanych jest w wielu wersjach. Nawet kupując owoce czy warzywa często mamy wybór między produktami bio a zwykłymi, między kupowaniem ich w supermarketach a zaopatrywaniem się u lokalnych dostawców lub na miejskich bazarkach. Choć ogólnie warzywa i owoce wydają się produktami zdrowymi, sprawdź co możesz zrobić, by zainwestować jeszcze lepiej w swoje zdrowie i wybrać jak najlepszą opcję.

  • Lokalne warzywa i owoce zamiast importowanych. Niestety transport wymaga użycia dużej ilości chemii, która nie jest dla nas zdrowa. Wybieraj produkty od polskich rolników.
  • Kiszenie zamiast konserwacji. Niekiedy ciężko odróżnić takie rodzaje produktów. Niestety o ile kiszone warzywa są niezwykle zdrowe ich odpowiedniki już nie.
  • Świeże owoce zamiast puszkowanych. Nie mają dodatku cukru i są smaczniejsze.

Pyszne i odżywcze słodkości w naturalnej wersji

Słodycze wcale nie muszą mieć w składzie kilogramów cukru i tłuszczu, żeby były smaczne. Zdrowe alternatywy możemy przygotować sami lub kupić na promocji w Żabce jeden z ekologicznych zamienników. 

  • Batony zbożowe zamiast tradycyjnych. Zboża i suszone to prawdziwe bomby witaminowe, pamiętaj, by wybierać opcję bez cukru.
  • Masło orzechowe zamiast Nutelli. Jest o wiele zdrowsze i znacznie smaczniejsze. 
  • Wyciskane soki zamiast napojów gazowanych. Znajdziesz je w większości sklepów, więc nie musisz mieć nawet swojej wyciskarki.
  • Suszone owoce zamiast żelków. Będą równie słodkie i bez dodatków w postaci zbędnego cukru. Najpopularniejsze są morele, ale możesz eksperymentować z wieloma rodzajami. Raczej unikaj suszonej żurawiny, ponieważ przeważnie ma dużo oleju w składzie.

Jeśli szczególnie interesuje Cię temat naturalnych słodyczy, przeczytaj artykuł: Zdrowe zamienniki słodyczy dostępne w marketach — czym zastąpić cukier w diecie dziecka?

Freshly squeezed pomegranate juice, selective focus

Zdrowe śniadania — czy trudno je przygotować?

Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia, dlatego niezwykle ważne jest, żeby był sycący i odżywczy. Jakie produkty najlepiej wymienić?

  • Chleb razowy zamiast białego. Wszystko, co najbardziej wartościowe znajduje się w łusce nasiona. Niestety podczas oczyszczania mąki jest ona usuwana razem z wszystkimi substancjami odżywczymi.
  • Granola zamiast płatków śniadaniowych. Większość płatków składa się głównie z białej mąki i cukru, a granola z pełnych zbóż i orzechów.
  • Tofucznica zamiast jajecznicy. Jajka są prawdziwą bombą cholesterolową, a tofu zawiera ogromną ilość białka, mikro i makroelementów, przy okazji nie dostarczając szkodliwych tłuszczy.
  • Zielona herbata zamiast kawy. Napar herbaciany jest świetnym źródłem polifenoli, a pobudza do życia równie skutecznie co kawa.

Co wybrać na odżywczy obiad, by był jak najzdrowszy?

Obiad zwykle jest najbardziej kalorycznym posiłkiem w ciągu dnia. Dlatego bardzo ważne jest, żeby do jego planowania podejść rozsądnie. Co kupić?

  • Sałatka zamiast deseru. Wielu Polaków je deser po obiedzie, a niestety zapominają o codziennej porcji zieleniny.
  • Warzywa strączkowe zamiast mięsa. Nie dość, że mają więcej składników odżywczych, to nie dostarczają nam szkodliwych substancji takich jak tłuszcze nasycone.
  • Olej w sprayu zamiast w butelce. Pozwoli użyć mniej tłuszczu.
  • Zioła zamiast soli. Dzięki nim ograniczymy ilość sodu w diecie, a nasze dania nie stracą smaku.