Zwolnienie lekarskie w 2022 roku – jakie są zasady przyznawania i kto może je otrzymać?

Wokół zwolnień lekarskich istnieje wiele mitów. Wiele osób nie wie, w jakich sytuacjach przysługuje im prawo do zasiłku chorobowego i jak je skutecznie egzekwować. Zobacz odpowiedzi na najczęstsze pytania dotyczące popularnego L4!

Każdemu pracownikowi może przytrafić się choroba, która uniemożliwia wywiązywanie się ze swoich obowiązków. Chodzenie do pracy mimo bardzo złego samopoczucia i ignorowanie objawów może być niebezpieczne zarówno dla chorego, jak i jego współpracowników. Dlatego Kodeks Pracy zabezpiecza interesy takiej osoby i umożliwia jej  spokojny powrót do zdrowia, bez utraty źródła przychodu. Jednak zasady, na jakich można otrzymać zwolnienie lekarskie w 2022 roku, są jasno sprecyzowane. Kto może ubiegać się o L4?

Zwolnienia lekarskie online – jak to działa?

W ostatnim czasie wiele usług realizowanych jest bez osobistego spotkania stron. To samo dotyczy porad medycznych – w wielu przypadkach nie ma konieczności osobistej wizyty w gabinecie, a lekarz może udzielić pomocy na podstawie objawów zgłaszanych przez pacjenta. Na lp.e-zwolnienie24h.pl możliwe jest zamówienie konsultacji medycznej, na podstawie której choremu pracownikowi wydane zostaje zwolnienie lekarskie online. Decyzję na jak długo zostanie ono przyznane, podejmuje lekarz na podstawie oceny stanu zdrowia pacjenta. E zwolnienie trafia automatycznie również do pracodawcy oraz ZUS-u, jest to więc bardzo wygodna opcja.

Kto może otrzymać zwolnienie lekarskie?

Zwolnienie lekarskie zasadniczo przysługuje osobom, które posiadają umowę o pracę. Z takiego prawa mogą także skorzystać zatrudnieni na podstawie umowy zlecenia – o ile opłacają stosowne składki na ubezpieczenie chorobowe. Warto pamiętać, że takie ubezpieczenie jest dla zleceniobiorcy dobrowolne. Zwolnienia lekarskie są też honorowane na uczelniach wyższych np. jako usprawiedliwienie nieobecności na egzaminie, jednak wtedy stanowią jedynie zaświadczenie i nie uprawniają do zasiłku.

Z jakich przyczyn wystawiane są zwolnienia?

Ze zwolnienia lekarskiego mogą skorzystać osoby, których stan zdrowia uniemożliwia wykonywanie obowiązków. Zwykle dotyczą one np.:

  • infekcji wirusowych,
  • zapalenia migdałków,
  • infekcji gardła,
  • zapalenia zatok,
  • bólów kręgosłupa,
  • rwy kulszowej,
  • problemów emocjonalnych – np. depresji i zaburzeń spowodowanych przewlekłym stresem.

Oczywiście nie są to jedyne przyczyny korzystania z L4. Zwolnienie lekarskie często jest wypisywane także kobietom w ciąży. Możliwe jest również uzyskanie zasiłku chorobowego na czas opieki nad chorym dzieckiem.

Jak długo można przebywać na zwolnieniu lekarskim?

W przypadku mniej poważnych chorób zwykle można uzyskać od kilku do kilkunastu dni wolnego. W ciągu roku, na zwolnieniu lekarskim można obecnie przebywać nie dłużej niż 182 dni. Wyjątek stanowią kobiety ciężarne oraz osoby chorujące na gruźlicę, tym grupom przysługuje 270 dni. Aby uniknąć nadużywania tego prawa, od 2022 roku następujące po sobie  zwolnienia sumują się, nawet jeśli dotyczą różnych jednostek chorobowych.