Zespół cieśni nadgarstka – najważniejsze informacje

Odczuwasz trudność z utrzymaniem czegokolwiek w dłoni, pismo wygląda inaczej niż kiedyś, a w dodatku występuje mrowienie w okolicach kciuka i nadgarstka? To może być zespół cieśni nadgarstka. W grupie ryzyka znajdują się przedstawiciele zawodów, którzy w swojej pracy nieustannie wykonują te same powtarzalne czynności. Czym spowodowany jest zespół cieśni nadgarstka? Jakie objawy wskazują na tę dolegliwość? Czy przy zespole cieśni nadgarstka konieczna jest rehabilitacja? Odpowiadamy!

Zespół cieśni nadgarstka – na czym polega?

Zespół cieśni nadgarstka bywa nazywany chorobą, choć nie do końca nią jest. To raczej zbiór dolegliwości wynikających z powstania ucisku na nerw przyśrodkowy w kanale nadgarstka. Przypadłość zakwalifikowana została do grupy schorzeń neuropatii uciskowych. Zespół cieśni nadgarstka uważa się za jedną z najlepiej poznanych, a zarazem najczęściej występujących neuropatii nerwu obwodowego.

Zespół cieśni nadgarstka – przyczyny

Zazwyczaj trudno jest wskazać bezpośrednią przyczynę zespołu cieśni nadgarstka, ponieważ  problem może mieć  różnorakie podłoże. Wśród najczęstszych przyczyn wymienia się m.in.:

  • choroby zawodowe – zespół cieśni nadgarstka kwalifikowany jest jako choroba zawodowa, gdyż często dotyka osoby, które do swojej pracy w dużej mierze angażują kończynę górną, w tym przede wszystkim nadgarstek;
  • choroby reumatyczne – może pojawić się w przebiegu reumatoidalnego zapalenia stawów, zwyrodnieniowej choroby stawów czy dny moczanowej;
  • choroby endokrynologiczne i metaboliczne – zespół cieśni nadgarstka często towarzyszy chorobom takim jak cukrzyca czy niedoczynność tarczycy;
  • inne stany chorobowe – czasem pojawia się wtedy, gdy w kanale nadgarstka występują nieprawidłowe struktury takie jak tłuszczaki, kostniaki czy gangliony.

Zespół cieśni nadgarstka – objawy

Chorzy na zespół cieśni nadgarstka najczęściej uskarżają się na ból nadgarstka, który utrudnia im pracę i normalne funkcjonowanie. Nieprzyjemne dolegliwości obejmują także kłucie, ciągnięcie, drętwienie i mrowienie. Wskazują na problem z utrzymaniem przedmiotów w dłoni, za co odpowiedzialne jest osłabienie i zanik mięśni. Uporczywe dolegliwości mogą nasilać się w nocy. Precyzyjne wykonywanie ruchów ręką przestaje być możliwe.

Jak leczyć zespół cieśni nadgarstka?

Przebieg i forma leczenia zespołu cieśni nadgarstka powinna być dostosowana do rodzaju zmian i stopnia nasilenia objawów. We wczesnym stadium dolegliwości zaleca się:

  • unikanie czynności prowadzących do nasilenia bólu i nieprzyjemnych objawów,
  • wyeliminowanie złych nawyków dotyczących ruchów dłoni w nadgarstku,
  • zadbanie o higienę pracy,
  • wykonywanie okładów chłodzących,
  • unieruchomienie nadgarstka w specjalnej ortezie,
  • wstrzykiwanie kortykosteroidów do kanału nadgarstka.

Jak łagodzić ból w nadgarstku?

Czasem ból nadgarstka jest na tyle silny, że trudno go wytrzymać. Wtedy można sięgnąć po dostępne w aptece bez recepty preparaty przeciwbólowe, np. Diky spray. Produkt ten zawiera diklofenak, czyli substancję o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym, należącą do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Można go stosować na ból o łagodnym i umiarkowanym nasileniu, a także na stany zapalne. Przeznaczony do użytku zewnętrznego.

Zespół cieśni nadgarstka – rehabilitacja

W niektórych przypadkach konieczna jest rehabilitacja, która sprawdza się zarówno w postępowaniu zachowawczym, jak i pooperacyjnym. Głównym jej celem jest zmniejszenie dolegliwości bólowych i poprawa funkcji ręki. Ćwiczenia na bolący nadgarstek dobierane są indywidualnie, w zależności od rodzaju problemu i natężenia towarzyszących mu dolegliwości.

W leczeniu zespołu cieśni nadgarstka pomóc może także fizykoterapia. Zastosowanie znajduje m.in. pobudzająca regenerację uciśniętego nerwu oraz zwiększająca elastyczność tkanki łącznej fala uderzeniowa. Lekarze równie często zalecają również krioterapię, ultradźwięki i laseroterapię.