Żelazo – dlaczego jest tak ważne?

Zdrowa, zbilansowana dieta powinna zawierać odpowiednią ilość żelaza. Ten pierwiastek pełni w organizmie bardzo ważną rolę, a jego niedobory mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Jest szczególnie ważny dla kobiet w trakcie ciąży. Jednak wciąż, stosunkowo często obserwowane są niedobory żelaza. Dlaczego tak się dzieje?

Żelazo jest pierwiastkiem, który odgrywa dużą rolę w funkcjonowaniu wielu narządów i układów. Jednak zła dieta, niezdrowy styl życia oraz niektóre choroby mogą przyczynić się do obniżenia jego poziomu. Takie stany są niebezpieczne i należy im zapobiegać. W niektórych przypadkach konieczna jest suplementacja żelaza. Więcej na ten temat można znaleźć na stronie: https://vitashop.pl/witaminy-i-mineraly/zelazo/. Zgodnie z linkowaną stroną, suplementy z żelazem dostępne są w różnych formach, które można dopasować do indywidualnych potrzeb. Co sprawia, że żelazo jest takie ważne?

Transport tlenu

Żelazo jest składnikiem hemoglobiny, czyli czerwonego białka wchodzącego w skład krwi. Hemoglobina jest odpowiedzialna za transport tlenu w organizmie. Krążąc po naczyniach krwionośnych, pobiera tlen z płuc i oddaje go wszystkim komórkom ludzkiego ciała. Jest więc białkiem niezbędnym nie tylko do zachowania zdrowia, ale do przeżycia. Bardzo istotny jest także wpływ żelaza na funkcjonowanie tkanki mięśniowej. Pierwiastek ten jest składnikiem mioglobiny, czyli substancji, która umożliwia mięśniom prawidłowy pobór tlenu.

Inne funkcje żelaza

Żelazo odpowiedzialne jest także za prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego. Bierze również udział w wielu przemianach enzymatycznych. Wspomaga procesy związane z oczyszczeniem krwi i detoksykacją w wątrobie. Jest także jednym ze składników wpływających na regulację poziomu cholesterolu we krwi.

Źródła żelaza

Chociaż żelazo jest pierwiastkiem dość powszechnie występującym w różnych artykułach spożywczych, to często przybiera formę trudną do przyswojenia przez organizm. Źródłami najbardziej wartościowego i najlepiej przyswajalnego żelaza hemowego są produkty pochodzenia zwierzęcego. Najwięcej tego pierwiastka zawiera zwierzęca wątroba oraz inne podroby. Stosunkowo duże ilości żelaza można także znaleźć w mięsie, jajach i rybach. Produkty roślinne także mogą zawierać spore ilości żelaza, jednak jest to żelazo niehemowe, czyli takie, które znacznie gorzej się wchłania. Dlatego osoby, które stosują diety roślinne, mogą mieć problem z dostarczeniem sobie odpowiednich dawek żelaza. Rozwiązaniem tego problemu może być suplementacja.

Niedobory żelaza

Z niedoborami żelaza najczęściej kojarzona jest anemia, zwana inaczej niedokrwistością. Choć występują też inne rodzaje tego schorzenia, to niedokrwistość spowodowana niedoborem żelaza jest jedną z najczęstszych. Obniżenie poziomu czerwonych krwinek ma bardzo duży wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Osłabieniu ulega transport tlenu, co spowalnia wiele przemian metabolicznych. Niedobory żelaza są szczególnie groźne u kobiet, które spodziewają się dziecka. Dlatego ciężarne powinny regularnie sprawdzać jego poziom.