Zadbaj o siebie – korzystaj z pomocy psychologicznej

Nasza psychika stale poddana jest dużej presji. Wysokie tempo życia, przemęczenie, brak możliwości zatrzymania się w celu odpoczynku i oczywiście wszędobylski stres. To wszystko powoduje, że często czujemy się gorzej, a nasze chęci do życia znacząco się zmniejszają. Rośnie jednocześnie świadomość zdrowotna Polaków i dziś już chętniej niż dawniej mówi się o pomocy psychologicznej jako elementem zdrowego stylu życia. Otwarcie na tego typu pomoc jest dziś już domeną nie tylko młodego pokolenia, wchodzącego w dorosłość, ale coraz to częściej również u osób starszych widać chęć korzystania z rozmaitych usług psychologicznych.

Psycholog – właściwy wybór przy wielu problemach

Gdy mówiąc ogólnie nie radzimy sobie ze swoim życiem, przytłacza nas coraz więcej rzeczy i nie jesteśmy w stanie wybrnąć z problemów, które się nawarstwiają, rozmowa z psychologiem może okazać się przede wszystkim otwierająca i pokazująca nam drugą stronę naszych przeżyć. Być może dowiemy się co stoi za naszymi odczuciami i w ten sposób będziemy mogli pokierować swoim leczeniem we właściwy sposób.

Psycholog czy psychiatra? Jak się zdecydować?

Bardzo często dylemat, który sprawia nam problem to pytanie czy iść do psychologa czy też psychiatry? Różnica pomiędzy obiema formami pomocy jest ewidentna i dobrze jest ją znać. Przede wszystkim lekarz psychiatra ma wykształcenie medyczne i będzie mógł na przykład przepisać nam silne leki lub też skierować do szpitala psychiatrycznego. Jest to rozwiązanie, które okaże się korzystne w sytuacji stanowiących dla nas na przykład bezpośrednie zagrożenie, gdy tracimy bardzo mocno stabilność psychiczną i emocjonalną. W takich sytuacjach uzyskanie leków może okazać się zbawienne. Psycholog natomiast leków nam nie przepisze, ale może pokierować naszym leczeniem w taki sposób, że obejdziemy się również bez nich. Część psychologów prowadzi również oprócz poradnictwa także terapie psychologiczne, które mogą okazać się skuteczne tak w przypadku młodzieży, dorosłych, jak i osób starszych.

Nie lekceważ objawów zaburzeń psychicznych – pomoc w zasięgu ręki

Problemy psychicznie trapią wiele osób, zarówno dorosłych, starszych, jak również dzieci, także małe. W każdym wypadku ostrzeżenie u siebie lub swoich bliskich problemów w tej materii może okazać się początkiem do zmian na lepsze w swoim życiu. Nie lekceważmy symptomów takich jak brak energii, chwiejność emocjonalna, wybuchowość, brak umiejętności skupienia się czy też utrata panowania nad swoimi emocjami – może być to zaczątek poważniejszych problemów.