Z jakich powodów warto regularnie jeździć na rowerze treningowym?

Trening aerobowy wykonany na rowerze stacjonarnym niesie ze sobą szereg korzyści. Jest sprzymierzeńcem wszystkich osób, które chcą zgubić nadmiar kilogramów. Wspiera też tych, którym zależy na powrocie do formy po kontuzjach. Jest chętnie wybierany przez osoby ceniące aktywny tryb życia, chcące dotlenić wszystkie komórki organizmu i wzmocnić mięśnie dolnych partii ciała. Z jakich jeszcze powodów warto regularnie jeździć na rowerze treningowym?

Po pierwsze: poprawa funkcjonowania układu krążenia

Regularne treningi na rowerze stacjonarnym wspierają pracę układu oddechowo-krążeniowego. Wzmacniają serce, obniżają ciśnienie krwi i ograniczają ryzyko zawałów czy udarów. Sprzyjają też zwiększeniu się pojemności płuc. Pozwalają dobrze dotlenić wszystkie komórki ciała.

Po drugie: spala tłuszcz i pozwala walczyć z nadwagą

Jadąc na rowerze przez 60 minut ze średnią intensywnością możesz spalić mniej więcej 500 kalorii. Regularne treningi zmniejszą poziom tkanki tłuszczowej w Twoim organizmie, pozwolą wysmuklić sylwetkę, ale pod warunkiem, że zachowasz deficyt kaloryczny. Nie nagradzaj się za wysiłek dodatkową przekąską, bo zaprzepaścisz efekty. Pamiętaj też, że poziom spalonych kalorii jest uzależniony także od Twojego wzrostu, wagi i poziomu wytrenowania. Poznaj plany treningowe, wchodząc na stronę internetową https://www.budujmase.pl/plany/.

Po trzecie: poprawia kondycję i wytrzymałość organizmu

Trening wytrzymałościowy odbywany regularnie na rowerze stacjonarnym sprawia, że organizm jest mocniejszy i lepiej znosi jakikolwiek wysiłek fizyczny. Osoby jeżdżące na rowerze stacjonarnym nie mają problemów z zadyszkami.

Po czwarte: poprawia nastrój

Trening cardio daje wyrzut endorfin, redukując stresy i napięcia nagromadzone w ciągu dnia. Jazda na rowerze stacjonarnym stanowi świetny sposób na odprężenie, zniwelowanie początków depresji i skuteczne zrelaksowanie się w ciągu tygodnia. Jazda dostarcza radości i czyni człowieka bardziej szczęśliwym. Uwaga: trening na rowerze jest uzależniający!

Po piąte: budowanie wytrwałości i cierpliwości

Z perspektywy psychologicznej regularne uprawianie sportu, w tym treningu cardio, pozwala lepiej radzić sobie w pracy czy w szkole. Większa determinacja, nastawienie na osiąganie celów, cierpliwość i wytrwałość oraz ciągłe motywowanie się wpływają również na inne po dziedziny życia.

Po szóste: ograniczanie chorób układu kostnego

Badania naukowe udowadniają, że regularna jazda na rowerze pozwala ograniczyć spadek gęstości kości, która naturalnie występuje wraz z biegiem lat. Przez lata uprawiany sport redukuje prawdopodobieństwo zachorowania na osteoporozę w podeszłym wieku. Rower nie obciąża tak mocno, jak na przykład bieganie, stawów kolanowych, dlatego sprawdza się w przypadku osób o różnej masie ciała (także tych otyłych) i w różnym wieku (także seniorów). Jazda na rowerze ma korzystny wpływ na układ szkieletowy oraz na stawy, poprawia też elastyczność ścięgien i więzadeł.