Wybór mleka modyfikowanego dla dzieci ze specjalnymi potrzebami – poradnik

Jako mama zapewne wiesz, że najlepszym sposobem żywienia niemowlęcia jest karmie-nie naturalne. Kobiece mleko ma bowiem unikalny skład, który pozytywnie wpływa na zdrowie dziecka. Dlatego Światowa Organizacja Zdrowia zaleca ten sposób karmienia co najmniej do ukończenia przez dziecko 6 miesięcy życia, a następnie o ile możliwe kontu-nuowanie aż do 2 r.ż. Są jednak sytuacje, kiedy karmienie naturalne jest niemożliwe i wówczas alternatywą jest mleko modyfikowane. Jaki rodzaj wybrać w sytuacji, gdy malec ma specjalne potrzeby żywieniowe?

Mleko modyfikowane dla dzieci, które ulewają pokarm

Za większość przypadków nadmiernego ulewania pokarmu u dzieci odpowiada refluks fizjologiczny wynikający z niedojrzałości układu pokarmowego. Refluks powinien więc minąć, kiedy dziecko podrośnie. Niewątpliwie ulewaniom sprzyja fakt, że dieta niemowląt jest płynna i pokarm może łatwo „wracać” z żołądka do przełyku. Niestety, czasami ulewanie ma przyczyny chorobowe, na przykład za problemem może stać choroba refluksowa lub inne schorzenie układu pokarmowego. Wówczas konieczne jest wdrożenie odpowiedniego leczenia. Jeśli jednak w grę nie wchodzi choroba, wystarczającym rozwiązaniem może być zagęszczenie mleka skrobią ryżową, tak jak w mleku modyfikowanym Enfamil A.R.* Wówczas mleko gęstnieje dopiero po przedostaniu się do żołądka dziecka, zmniejszając ryzyko ulewań.1

Mleko modyfikowane dla alergików

Czasami u niemowląt i małych dzieci diagnozowane są alergie pokarmowe, a na liście najczęstszych alergenów znajdują się białka mleka krowiego. Wówczas maluch nie może kontynuować dotychczasowej diety, dotychczasowe żywienie, np.  klasycznym mlekiem modyfikowanym po konsultacji z lekarzem można zastąpić np. hydrolizatem białek mleka krowiego.2 W jego produkcji wykorzystuje się np. enzymy, które rozkładają białka na mniejsze peptydy, w wyniku czego zmniejsza się alergenność produktu. Oczywiście pamiętaj, że takie mleko modyfikowane należy wprowadzić do diety dziecka po stwierdzeniu alergii na białka mleka krowiego przez lekarza. Każdą zmianę żywienia należy konsultować z lekarzem. Czasami bowiem można pomylić objawy alergii z nietolerancją.

Mleko modyfikowane bez laktozy

Nietolerancja laktozy, czyli cukru mlecznego, daje objawy w postaci bólów brzuszka, wzdęć, gazów, problemów z przybieraniem na wadze, biegunki, luźnych i pienistych stolców. Dziecko jest także często rozdrażnione, płaczliwe.3 Na szczęście i na to jest sposób, gdyż dziecku można wówczas podawać mleko modyfikowane Enfamil 0-Lac*, czyli bez laktozy. Mleko zawiera w składzie również kwas DHA, ważny dla rozwoju wzroku dziecka, a zawarte w nim węglowodany są łatwo trawione. Rzecz jasna postępowanie w przypadku nietolerancji powinno być prowadzone pod kontrolą lekarza.

Mleko dla maluszków z łagodnymi problemami trawiennymi

Czasami dziecko pomimo braku poważnych zaburzeń, takich jak alergia lub nietolerancja pokarmowa, zdradza objawy łagodnych zaburzeń trawienia. Na przykład ma wzdęcia, gazy, ulewania, a wkrótce po posiłku płacze i jest niespokojne. To dlatego, że układ pokarmowy malca nie jest jeszcze w pełni dojrzały i czasami nie radzi sobie z trawieniem pokarmu tak sprawnie, jak u osób dorosłych. Z myślą o złagodzeniu tego rodzaju dolegliwości u dzieci powstało mleko Enfamil Comfort*, w którym białka mleka są częściowo hydrolizowane, a co za tym idzie – łatwiejsze do strawienia. Ponadto w mleku występuje obniżona zawartość laktozy. Wszystko to sprawia, że mleko może złagodzić problemy trawienne u maluszka nawet w ciągu 24 godzin.(4)

Pamiętaj, że jeżeli zastanawiasz się nad zmianą dotychczasowego mleka na mleko „specjalne”, zawsze najpierw skonsultuj się z pediatrą. Priorytetem jest bowiem znalezienie przyczyny złego samopoczucia dziecka oraz postępowanie w sposób, który mu nie zaszkodzi.

Bibliografia:

  1. Reflux in Infants. https://medlineplus.gov/refluxininfants.html Data dostępu: 17.08.2020.
  2. Dziechciarz P. i wsp. Jak zapobiegać alergii na pokarmy. https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/zywienie/52607,jak-zapobiegac-alergii-na-pokarmy Data dostępu: 17.08.2020.
  3. Lactose intolerance in babies. https://healthywa.wa.gov.au/Articles/J_M/Lactose-intolerance-in-babies Data dostępu: 17.08.2020.
  4. Berseth C.L., Johnston W.H., Stolz S.I., Harris C.L., Hazels S. Clinical response to 2 commonly used switch formulas occurs within 1 day. Clin Pediatrics 2009

Aby osiągnąć najlepsze efekty należy dbać o zdrową dietę w czasie ciąży i po urodzeniu dziecka. Nie należy decydować się na nieuzasadnione dokarmianie. Karmienie butelką może powodować osłabienie laktacji. Karmienie piersią jest najwłaściwszym i najtańszym sposobem żywienia niemowląt. Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia i zapewnia najwięcej korzyści Twojemu dziecku.

 

* Enfamil A.R.1/ Enfamil A.R.2/ Enfamil O-Lac/ Enfamil Comfort, dietetyczne środi spożywcze specjalnego przeznaczenia medycznego. Stosowanie produktu jedynie po zasięgnięciu opinii niezależnych osób posiadających kwalifikacje w dziedzinie medycyny, żywienia lub farmacji bądź też innych specjalistów zajmujących się opieką nad matkami i dziećmi. Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia niemowląt. Karmienie sztuczne powinno następować w przypadku, gdy karmienie piersią jest niemożliwe lub utrudnione.