Wszywka alkoholowa Katowice i zalety jej stosowania

Skuteczność działania wszywki alkoholowej Esperal oraz ewentualne skutki uboczne, które mogą obniżać jej efektywność

Omawiając kwestie związane z zabiegiem zaszycia alkoholowego należy dokładnie omówić kilka podpunktów, które pomogą Pacjentowi podjąć decyzję o zastosowaniu Esperalu w jego procesie wychodzenia z uzależnienia.

Esperal Katowice – co to jest?

Esperal w swoim składzie ma związek chemiczny nazywany Disulfiramem. Są to jałowe tabletki przeznaczone do zaimplantowania pod skórę Pacjenta. Esperal wykorzystuje się w leczeniu alkoholizmu. Jest to polecana forma wsparcia innych metod, uzupełnienie wielotorowych, kompleksowych działań. Wszywka alkoholowa zalicza się do farmakologicznych metod awersyjnych.

Jaki jest cel podawania Esperalu?

Esperal podaje się głównie w celu wywołania awersji na alkohol. Zakłada się, że Pacjent pod wpływem jego działania świadomie zrezygnuje z picia alkoholu, zacznie go unikać, odczuwać wstręt. Tym samym, po zastosowaniu wszywki alkoholowej oczekuje się zmiany przyzwyczajeń oraz podejścia względem alkoholu. Dodatkowo, uwalniany stale w ciągu działania wszywki Disulfiram (czas od 8 do 12 miesięcy), wywołuje swojego rodzaju reakcję alergiczną na alkohol. Ma on zdolność do wchodzenia w reakcje z etanolem, co daje nieprzyjemne konsekwencje, a dodatkowo zaburza proces trawienia alkoholu.

W jaki sposób działa wszywka alkoholowa?

Uwalniany do organizmu Disulfiram wraz z krwioobiegiem dociera do wątroby, blokując jej zdolności metabolizowania alkoholu. Dokładniej mówiąc, zaburzona zostaje praca enzymu o nazwie dehydrogenaza aldehydowa. To ona odpowiada za przemienianie etanolu w aldehyd octowy, a następnie w kwas octowy, wydalany z organizmu. Kwas octowy jest mało szkodliwy, w przeciwieństwie do aldehydu octowego, którego toksyczność jest bardzo wysoka. To on odpowiada za objawy zatrucia alkoholowego. Posiadając wszywkę proces trawienia zatrzymuje się na aldehydzie, który nie mogąc zostać dalej przekształcony, zaczyna kumulować się w organizmie. Po chwili sytuacja ta generuje reakcję organizmu w postaci: wymiotów, nudności, biegunki, tachykardii, duszności, chwilowej impotencji, drgawek i drżenia, bólu głowy, brzucha, w klatce piersiowej i mięśni, nadpotliwości, nadwrażliwości na bodźce, lęku i strachu o własny stan, skoków ciśnienia, ogólnego złego samopoczucia. Reakcja ta nazywana jest reakcją disulfiramową. W skrajnych przypadkach może dojść do zawału, trwałych uszkodzeń narządów wewnętrznych, a nawet zgonu Pacjenta.

Wszywka alkoholowa – przeciwwskazania zabiegowe

Wszywkę alkoholową podaje się w ramach zabiegu chirurgicznego. Zabieg zaszycia wykonywany w http://esperalkatowice.pl/ jest całkowicie bezpieczny i małoinwazyjny, jednak nawet i tak krótkotrwała procedura (zwykle czas waha się w granicach 30 minut), wymaga potwierdzenia lub wyeliminowania ryzyka istnienia przeciwwskazań do podania tego leku. W tym miejscu należy wymienić:

  • Stan nietrzeźwości lub brak zachowanej trzeźwości w przeciągu ostatnich 24 godzin – jest to warunek konieczny. W przeciwnym razie tuż po podaniu wszywki organizm zareaguje niekontrolowaną reakcją disulfiramową,
  • Niepełnoletność,
  • Ciąża i karmienie piersią,
  • Choroby przewlekłe i choroby psychiczne, w tym podjęte próby samobójcze – zapalenie nerwu wzrokowego, zapalenie wielonerwowe, zaburzenia pracy trzustki, wątroby, nerek, choroby na tle endokrynologicznym, choroby układu krążenia,
  • Nadwrażliwość na wszelkie składniki tabletki,
  • Brak zgody pisemnej na zabieg, brak świadomości działania tej metody i konsekwencji złamania zasad trzeźwości.

Przebieg zabiegu

Zabieg zaszycia alkoholowego przebiega w kilku etapach. Na początku odbywa się konsultacja medyczna z lekarzem chirurgiem, który potencjalnie wykona zabieg. To on na podstawie swojej wiedzy, umiejętności i uzyskanych danych podejmuje decyzję o zakwalifikowaniu danego Pacjenta do zabiegu. Może także skierować go na odtruwanie alkoholowe, o ile zajdzie taka potrzeba. Tym samym, konsultacja medyczna stanowi jeden z podstawowych czynników zapewniających bezpieczeństwo Pacjentowi. Z tego powodu należy być całkowicie szczerym z lekarzem. Inaczej można odczuć negatywne konsekwencje zdrowotne lub, przeciwnie, wszywka nie będzie działać odpowiednio lub nawet wcale nie wykaże swojej aktywności, co negatywnie wpłynie na jej skuteczność. Efektywność leczenia zapewnia również indywidualne oszacowanie potrzebnej dawki leku.

Drugim etapem zabiegu jest podanie znieczulenia miejscowego. Jest ono całkowicie bezpieczne, znane z gabinetów stomatologicznych.

Kiedy znieczulenie działa, lekarz proponuje pośladek jako miejsce implantacji wszywki. Jest to korzystny wybór pod względem anatomicznym – przez pośladek nie przebiega żaden skomplikowany splot naczyń krwionośnych i nerwów. Oczywiście, jeżeli Pacjent wykaże taką potrzebę, a będzie to możliwe, lekarz może wszywkę podać w inne miejsce. Dość popularne jest również ramię i łopatka. Pośladek jednak daje duży poziom dyskrecji – wszywkę, jak i opatrunek po zabiegu dość łatwo ukryć.

Skóra w wybranym miejscu jest odkażana, nacinana sterylnym skalpelem na długość 1-2 cm, a następnie preparowany jest głęboki tunel, sięgający aż pod powięź, gdzie umieszczane są tabletki z lekiem.

Powstała rana jest zaszywana szwami. Warto wybrać szwy rozpuszczalne, ponieważ wtedy nie ma konieczności ich późniejszego zdejmowania. Po okresie rekonwalescencji na skórze powstaje niewielkich rozmiarów, mało widoczna blizna.

Na koniec miejsce zabiegowe zabezpiecza się specjalnym opatrunkiem, który następnie Pacjent powinien w domu regularnie zmieniać, a także aplikuje się antybiotyki. Znacznie korzystniej dla Pacjenta podać je jeszcze w gabinecie w formie zastrzyku.

Po całej procedurze lekarz wydaje zalecenia odnośnie dalszego stylu życia i kwestii związanych z higieną, a także wręcza zaświadczenie o odbyciu zabiegu zaszycia alkoholowego z zastosowaniem oryginalnego leku Esperal.

Skuteczność wszywki

Znajdujący się w Esperalu Disulfiram jest bardzo skuteczny, o ile zabieg został przeprowadzony prawidłowo, nie doszło do potraktowania tabletki jak ciała obcego, Pacjent nie wykazuje cech oporności na działanie składniku aktywnego, a także została podana odpowiednia dawka leku.

Disulfiram uwalnia się stale w okresie kilkumiesięcznym, co zapewnia od 8 do 12 miesięcy skutecznego leczenia. Nie ma tutaj znaczenia ani dawka wypitego alkoholu, ani jego stężenie, ani jego rodzaj i typ. Zaszyty organizm zawsze da objawy reakcji disulfiramowej, która pojawia się kilka minut po rozpoczęciu picia, a trwać może nawet kilkanaście godzin. Objawy te są bardzo dokuczliwe i znacznie bardziej natężone, niż w przypadku zwykłego kaca lub zatrucia.

Warto dodać, że wszywka daje znacznie lepsze efekty w momencie kiedy jej działanie łączone jest z psychoterapią i spotkaniami w grupach wsparcia.

Skutki uboczne wszywki alkoholowej

Na co dzień Pacjent wszywki nie czuje w żaden sposób – ani podczas ruchu, ani w ramach dotyku. Jej działania także się nie odczuwa, o ile zachowana została abstynencja.

Należy jednak uważać, ponieważ ze względu na wchodzenie w reakcje z alkoholem, nie tylko w postaci napojów, ale ogólnie, wszywka będzie reagować z innymi kategoriami produktów. Ważne są tutaj leki i inne wyroby medyczne, chemikalia, niektóre produkty spożywcze, jak np. ocet, wypieki z alkoholem lub sosy na bazie alkoholu. Należy również uważać na kosmetyki, np. wody kolońskie lub płyny do higieny jamy ustnej.

Oprócz tego może dojść do zakażenia drobnoustrojami, szczególnie kiedy opatrunek nie jest regularnie zmieniany.

Innym skutkiem ubocznym może być przesunięcie tabletek w ciele człowieka. Zwykle dochodzi do tego, kiedy w okresie gojenia się Pacjent podejmuje ciężkie aktywności fizyczne, w tym dźwiganie.

Czasami jest tak, że Esperal traktowany jest jako ciało obce. Może tutaj dojść do pojawienia się torbieli wokół leku – wtedy jest on nieskuteczny, lub może dojść do próby odrzucenia jej. Pojawia się wtedy wyciek surowicy, obrzęk, a także zaczerwienienie miejsca. Konieczna jest tutaj pomoc medyczna.

Esperal Katowice – cena

Cena zabiegu dostosowywana jest pod indywidualne potrzeby i możliwości Pacjentów. Tym samym jej wysokość ustalana jest wspólnie z lekarzem podczas konsultacji medycznej.