Wszywka alkoholowa Esperal – jako element pomocniczy w walce z alkoholizmem

Jak pokonać nałóg alkoholowy przy odrobinie samozaparcia i szczerej motywacji?

Bezdomny, przysłowiowy pijak, kloszard, menel, a może człowiek z problemami, dotknięty samotnością i brakiem wsparcia? Osoba wykształcona, czy pochodząca z nizin społecznych? Tak naprawdę nigdy nie wiadomo kto dokładnie kryje się pod maską osoby uzależnionej od alkoholu i z jakich powodów choroba alkoholowa się rozwinęła. Jedni mogą cierpieć na alkoholizm z powodu powielonych wzorców, wyrastając w rodzinie, gdzie napoje procentowe lały się bez ograniczeń, a sami rodzice unikali pracy, będąc pod opieką i na utrzymaniu państwa. Inni z kolei mogli nie podołać presji związanej z odpowiedzialnym stanowiskiem w pracy, będąc na szczycie drabiny w hierarchii w danej firmie. Niestety ludzie, którzy po pewnym czasie zaczynają łączyć fakty ich niepowodzeń z obecnością alkoholu z życiu unikają pomocy, niechętnie zwracając się do fachowców, przyjaciół, a także okłamując rodzinę. Dzieje się tak, ponieważ do tej pory w polskim społeczeństwie problem alkoholowy jest bagatelizowany, negatywnie kojarzony ze stałymi bywalcami pod sklepem, a także ludzie ogólnie zapominają, że za każdą historią i za każdym problemem stoi żywy człowiek, z własnymi emocjami i doświadczeniami. Niestety ludzie mają tendencję do oceniania, dawania tzw. złotych rad, a sama chęć pomocy jest tak naprawdę jedynie pozorna. Alkoholik więc ma do dyspozycji jedynie własne nakłady sił i samozaparcia, a także pomoc terapeutów i lekarzy, z których często nie korzysta w obawie przed ostracyzmem społecznym, brakiem zrozumienia i ogólnego strachu przed niezrozumieniem i ocenieniem. Zupełnie niesłusznie. Profesjonalny terapeuta zapewni indywidualną pomoc, dając realne szanse na pozbycie się problemu alkoholowego, dostosowując swoje działania pod potrzeby i oczekiwania Pacjenta. Jedną z możliwości jest skorzystanie z tzw. wszywki alkoholowej w Warszawie w gabinecie https://gabinetchirurgiczny.com/.

Co można uzyskać posiadając wszywkę alkoholową i w jakim celu się ją stosuje?

Wszywka alkoholowa jest określeniem, które bardzo silnie utkwiło w mentalności nie tylko samym osób uzależnionych i ich rodzin, ale również przedostało się do ogólnej mowy potocznej stosowanej przez każdego Polaka. Tak naprawdę pod przytaczaną nazwą kryje się do niedawna rozpowszechniany Esperal, który w Polsce w chwili obecnej sprzedawany jest pod nazwą Disulfiram WZF. Sam Disulfiram jest nazwa substancji aktywnej wszywki, będąc organicznym związkiem chemicznym wykazującym zdolność do reagowania z etanolem.

Ze względu na charakterystyczny sposób działania wszywkę zalicza się do awersyjnych metod farmakologicznych. Oznacza to, że za jej pomocą dąży się do wywołania w umyśle i podświadomości Pacjenta negatywnych skojarzeń z napojami psychoaktywnymi oraz postawy jej unikających, a sam Esperal podawany jest w formie tabletki.

W praktyce umieszcza się go pod skórą za pomocą mało inwazyjnego zabiegu chirurgicznego, przeprowadzanego przez lekarza po wcześniejszym podaniu znieczulenia miejscowego. Pacjent więc nie musi obawiać się dyskomfortu ze strony samej ingerencji w jego ciało. Problem jest wtedy, kiedy mimo podania leku pije on alkohol. Wszywka jest działaniem antyalkoholowym, która w założeniu ma pomóc pozbyć się choroby alkoholowej wzmacniając silną wolę i motywację do zmian. W założeniu, człowiek mający świadomość konsekwencji działań Disulfiramu z własnej woli zrezygnuje z dalszej konsumpcji używki. Biorąc pod uwagę długi czas działania jednorazowego podania Esperalu, który waha się od 8 do 12 miesięcy, człowiek realnie ma szansę na:

  • Zmianę swoich nawyków,
  • Zmianę środowiska i przeselekcjonowanie znajomych,
  • Rozpoczęcie profesjonalnego leczenia pod opieką psychoterapeutów,
  • Naprawę zaniedbanych relacji i spraw, np. rodzinnych i zawodowych,
  • Zmianę swoich postaw, zachowania i sposobu postrzegania świata,
  • Poprawę swojej sytuacji ekonomicznej – każdy dzień bez alkoholu generuje dodatkowe oszczędności, które w normalnych warunkach człowiek wydawał na używki,
  • Zmianę sposobu relacji z alkoholem.

W jaki sposób działa Esperal?

Na wstępnie należy zaznaczyć, że Esperal jest całkowicie niegroźny, bezpieczny i nie daje żadnych oznak swojej obecności. Sama tabletka jest niewyczuwalna przez skórę, a Disulfiram jako główny składnik tabletki w normalnych warunkach, czyli w chwili zachowania całkowitej abstynencji, nie wpływa ani na przyjmowane na co dzień leki, ani na sposób zachowania Pacjenta. Daje objawy jedynie w chwili picia alkoholu, reagując z etanolem w postaci tzw. reakcji disulfiramowej. Taka reakcja pojawia się już po kilku minutach od momentu rozpoczęcia picia i może trwać nawet kilkanaście godzin. Dzieje się tak, ponieważ Disulfiram blokuje procesy trawienia alkoholu, zaburzając pracę enzymu trawiennego wątroby przez co dochodzi do silnego zatrucia alkoholowego, które różni się od kaca natężeniem objawów, ich dokuczliwością, poziomem zagrożenia zdrowia i oczywiście czasem trwania. Organizm posiadający zablokowaną dehydrogenazę aldehydową rozkładającą alkohol nie jest w stanie dalej utleniać produktów metabolicznych etanolu, a tym samym zaczyna w sobie gromadzić znaczne ilości toksyn. Na skutek tego człowiek odczuwa takie objawy jak np.: wymioty, biegunkę, nudności, tachykardię, skoki ciśnienia, nadwrażliwość na bodźce, lęk, strach, dezorientację, spadek kondycji i samopoczucia, zimne poty, duszności, problemy z oddychaniem, zaczerwienienie skóry na twarzy, ból głowy, brzucha i mięśni. Należy mieć świadomość, że nie da się przewidzieć nasilenia objawów, ani stopnia, w jakim wystąpi reakcja disulfiramowa. Jest ona nieprzewidywalna, ponieważ każda z nich uzależniona jest od takich czynników jak:

  • Ogólne cechy fizyczne danej osoby – jej płeć, ciężar ciała, poziom tkanki tłuszczowej i mięśniowej,
  • Ilość spożytego alkoholu,
  • Typ spożytego napoju,
  • Stężenie alkoholu w danym produkcie,
  • Zdolności metaboliczne danej osoby,
  • Pochodzenie alkoholu.

Warto dodać, że w skrajnych przypadkach może dojść do bardziej niebezpiecznych objawów, do których można zaliczyć paraliż, przemijającą impotencję, trwałe uszkodzenie narządów wewnętrznych, zawał, a nawet śmierć. Z tego powodu implantację wszywki alkoholowej mogą poddać się jedynie osoby, u których nie stwierdzono przeciwwskazań zabiegowych, wcześniej odbyły konsultację medyczną z lekarzem, są świadome swoich działań, sposobu działania Esperalu i z własnej, nieprzymuszonej woli godzą się na taką formę leczenia.

Zabieg implantacji wszywki alkoholowej

Zabieg zaszycia alkoholowego jest bezpieczny, bezbolesny, krótki – trwa jedynie około 30 minut, a także przeprowadzony w sposób profesjonalny w odpowiednim miejscu przez fachowca nie wywołuje poważnych skutków ubocznych. Wiadomo, że po zabiegu powstanie blizna, a sposób jej gojenia w dużej mierze zależy od samego Pacjenta i przestrzegania zaleceń lekarza. Implantacja odbywa się w kilku etapach. Przede wszystkim obowiązkowa jest tutaj konsultacja medyczna, gdzie lekarz sprawdzi ogólny stan zdrowia psycho-ficzycznego, wykluczając wszelkie przeciwwskazania zabiegowe. Badany jest również poziom trzeźwości. Jeżeli w organizmie Pacjenta znajdują się jeszcze nawet najmniejsze ilości etanolu, może on skorzystać z procesu odtruwania alkoholowego, a dopiero po takim oczyszczeniu wrócić po wszywkę. Lekarz sprawdza także znajomość sposobu działania wszywki, a jeśli wszywko przebiega zgodnie z planem wydaje dokumenty do podpisania przez Pacjenta. Kolejnym krokiem jest podanie znieczulenia miejscowego, dzięki któremu dana osoba jest świadoma wszelkich działań medycznych przy jednoczesnym nieodczuwaniu bólu. Lekarz chirurg za pomocą sterylnych i jednorazowych narzędzi nacina skórę, zwykle na pośladku, preparuje głęboki tunel, i za jego pomocą umieszcza pod powięzią indywidualnie dobraną dawkę leku. Zwraca przy tym uwagę na np. masę ciała, stopień uzależnienia, a także na oczekiwane rezultaty. Powstała niewielka rana, na około 1-2 cm zaszywana jest szwami, a także zabezpieczona opatrunkiem, który należy regularnie zmieniać. Pacjent otrzymuje dodatkowo profilaktycznie antybiotyk chroniący przed zakażeniem.

Zdecydowanie warto skorzystać z tej formy pomocy. Łącząc działanie wszywki z psychoterapią znacznie zwiększa się szanse na trwałą abstynencję.